ارزش بیت کوین

ارزش-بیت-کوین-مقاله-دیجی-شمس-وبلاگ
زمان مطالعه: 8 دقیقه
0
(0)

ارزش بیت کوین

 

هر چیزی که دست نیافتنی  و کاربردی باشد، باارزش تر است. بیت کوین ویژگیها  و کاربردهای فوق العاده ای دارد و دلیل ارزش آن محدود و کمیاب بودن آن است. طلا تقریبا مانند بیت کوین است. طلا  مثل بیت کوین کاربردی است و همینطور منابع طلا مثل بیت کوین، محدود می باشد و استخراج هر دو به انرژی نیاز دارد. طلا به انرژی مکانیکی و بیت کوین به الکتریسیته نیاز دارد. به این ترتیب بیت کوین و طلا باارزش هستند .

مردم برای سرمایه‌گذاری بیت کوین و طلا می‌خرند و نه برای  پرداخت‌ هزینه ها و انجام معاملات . بیت کوین علاوه بر اینکه می‌تواند نقش یک پول را ایفا کند، و به عنوان یک دارایی هم به حساب بیاید  ، دارایی‌ای که می‌تواند ارزش خود را در طول زمان حفظ کند. برای مثال ارزش طلا در برابر کالاهای اساسی مثل خوراک و پوشاک در طول زمان یک نسبت تقریبا ثابت بوده است.

ارزش بیت کوین توسط فرد یا گروه خاصی تعیین نمی‌شود. همانطور که قیمت طلا در بازارهای جهانی براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود، قیمت بیت کوین نیز در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها بر اساس دو عامل اصلی عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. در صورتی که نیروی عرضه در بازار بیشتر از تقاضا باشد، قیمت‌ها در جهت نزولی و کاهش یافتن حرکت خواهند کرد تا زمانی که دوباره میزان تقاضا برابر با عرضه شود.

بیت کوین دارای یک ارزش بنیادین نیز هست که ارزش  آن با توجه به وضعیت شبکه‌اش و هزینه‌ای که  برای استخراج یک واحد از آن صرف می‌کنند، مشخص میشود . با وجود شیوه‌های ارزش‌گذاری مختلف، در نهایت قیمت بیت کوین توسط عرضه‌ای که می‌تواند از سوی استخراج‌کنندگان باشد و یا تقاضایی که از سوی سرمایه‌گذاران  و مشتریان شکل گرفته‌ است، رقم میخورد .

بیت کوین ارزش بیت کوین ؟ دیجی شمس
ارزش بیت کوین ؟ دیجی شمس

بیت کوین هم چون پول‌های  موجود و فلزات گرانبهایی مثل طلا یا کالاهای قابل مبادله، پشتوانه‌سازی نشده است. ارزش بنیادین بیت کوین و ارزهای بی‌پشتوانه از اعتماد مردمی ناشی می‌شود که به ارزشمند بودن آن‌ها اعتقاد دارند. همانطور که شما اعتماد دارید و می‌توانید اسکناس‌هایتان را به فروشگاه ببرید میتوانید اجناس مورد نیازتان را بخرید، فروشنده نیز می‌داند که با دادن این اسکناس‌ها می‌تواند کالاهای مورد نیازش را خریداری کند ، این پولها ها به این ترتیب در جامعه دست به دست می‌ چرخند.

ارزش بیت کوین توسط فرد یا گروه خاصی یا سازمانی تعیین نمی‌شود. همانطور که قیمت طلا در بازارهای جهانی براساس عرضه و تقاضا تعیین  می‌شود، قیمت بیت کوین نیز در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها بر اساس دو عامل اصلی عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. در صورتی که نیروی عرضه در بازار بیشتر از تقاضا باشد، قیمت‌ها در جهت نزولی و کاهش یافتن حرکت خواهند کرد تا زمانی که دوباره میزان تقاضا برابر با عرضه شود.

بیت کوین را می‌توان دارای یک ارزش پایه نیز دانست که مقدار آن با توجه به وضعیت شبکه‌اش و هزینه‌ای که ماینرها برای استخراج یک واحد از آن میپردازند ، به دست می‌آید. در نهایت ارزش و قیمت بیت کوین توسط عرضه‌ای که می‌تواند از سوی استخراج‌کنندگان باشد و یا تقاضایی که از سوی سرمایه‌گذاران شکل گرفته‌ است، مشخص شود.

عوامل تعیین قیمت  :

  • میزان عرضه و تقاصا
  • تصمیمات توسعه دهندگان
  • رویدادهای مهم (جنگ و سیل و شیوع بیماری ….)
  • قانون گذاری حاکمان یا دولت ها
  • حرکت والها ( سهام داران ، سرمایه گذاران ، صاحبان بیت کوین

همانطور که گفتیم ، ارزش و قیمت بیت کوین در حالت کلی توسط نیروهای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اما عوامل جزئی تری هم وجود دارند که می‌توانند بر روی آن تاثیرگذار بگذارند. برای نمونه قانون‌گذاری‌ها و ممنوع اعلام کردن معاملات و  استخراج یا خرید و فروش بیت کوین در یکی از کشورهای بزرگ از نظر اقتصادی، می‌تواند بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد. وضعیت توسعه، تصمیمات توسعه‌دهندگان، رویدادها و اتفاقات مهم و موردانتظار نیز از جمله عوامل دیگری هستند که می‌توانند بر روی قیمت بیت کوین اثر منفی یا مثبت بگذارد .

البته بازار ارزهای دیجیتال به دلیل عدم بلوغ کافی و قرار داشتن در مراحل ابتدایی خود، هنوز نوسانات زیادی دارد و از طرفی گاهی اوقات با عرضه یا تقاضاهای صورت گرفته توسط نهنگ‌ها تغییرات شدیدی را تجربه می‌کند. نهنگ‌ها سرمایه‌گذاران بزرگی هستند که مقدار بسیار زیادی بیت کوین دارند و فعالیت آن‌ها در بازار موجب تکان خوردن شدید قیمت‌ها می‌شود؛  مانند حرکت وال‌ها در اقیانوس که در اطراف خود تلاطم زیادی به وجود می‌آورند.

دلایل افزایش قیمت بیت کوین

 

دلایل افزایش قیمت بیت کوین

 

عواملی وجود دارد  که  تاثیر مثبتی بر روی قیمت بیت کوین می‎‌توانند داشته باشند. برای نمونه ارائه محصولات مالی بیشتر نظیر قراردادهای آتی و ETF ها، توجه سرمایه‌گذاران مختلف و بزرگ را می‌تواند به سمت آن جلب کند. قانون‌گذاری‌های مثبت در این حوزه نیز می‌تواند به نفع قیمت بیت کوین تمام شود.

از طرفی این ارز دیجیتال در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸  بوجود امد. به همین دلیل هر شرایطی که به بی‌ثباتی اقتصادی در سطح جهانی منجر شود، می‌تواند توجهات را به سمت بیت کوین به عنوان ابزاری که توانایی ذخیره ارزش دارد جلب کند.

بی‌ثباتی‌های اقتصادی می‌توانند از جنگ‌های داخلی، تورم‌های فزاینده و مهارنشدنی و مسائل ژئوپلیتیک نشأت گرفته باشند.

 

عواملی که باعث کاهش عرضه و افزایش تقاضا می‌شوند را می‌توان به عنوان دلایل رشد قیمت دانست. میزان تولید بیت کوین یا آزاد شدن آن در شبکه توسط استخراج‌کنندگان، متغیری است که از دست ماینرها و افراد دیگر خارج است و در قوانین شبکه نوشته شده است. نرخ استخراج، در هر ده دقیقه برای یک دوره ۴ ساله، یک میزان ثابت است، با این حال ورود بیت کوین‌های استخراج شده به صرافی‌ها و محل خریدوفروش است که می‌تواند به عنوان عرضه‌ی تاثیرگذار شناخته شود.

به همین دلیل وقتی قیمت از مقدار خاصی کمتر می‌شود، هزینه‌ای که استخراج‌کنندگان در قبال به دست آوردن بیت کوین متحمل می‌شوند افزایش می‌یابد و فروش آن توسط استخراج‌کنندگان کاهش می‌یابد. دلایل دیگری که می‌توانند سبب افزایش تقاضا و به تبع آن بالا رفتن قیمت شوند، کاربردی شدن بیت کوین و پذیرش هر چه بیشتر آن توسط کسب‌وکارها و مردم است. برای نمونه در صورتی که کسب‌وکارهای مطرحی مثل آمازون یا اپل بیت کوین را به عنوان روش پرداخت بپذیرند، این مسئله می‌تواند موجب رشد قیمت این ارز دیجیتال شود.

دلایل کاهش قیمت بیت کوین

 

 

در مقابل عواملی که می‌توانند باعث افزایش قیمت شوند، دلایل و اتفاقات دیگری هم هستند که کاهش قیمت بیت کوین را رقم می‌زنند. اعلام ممنوعیت‌های استخراج و خریدوفروش به همراه خبر رد شدن محصولات مالی مثل ETF ها، از مهمترین عواملی هستند که قیمت این پول دیجیتال در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت می‌تواند تحت تاثیر آن‌ها قرار بگیرد و افت داشته باشد .

برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان نیز با تصمیماتشان می‌توانند بر روی روند توسعه شبکه تاثیرگذار باشند. برای نمونه در صورتی که تصمیمات گروهی از توسعه‌دهندگان با گروهی دیگر مغایرت داشته باشد، این اتفاق می‌تواند به جدایش آن‌ها از هم ختم شود و به اصطلاح به یک فورک منجر گردد. فورک‌ها یا جدایش‌ها معمولا در بلندمدت تاثیرات بدی بر روی قیمت یک ارز دیجیتال می‌گذارند.

 

مهمترین عامل کاهش قیمت بیت کوین

 

اما شاید مهمترین عامل کاهش قیمت، ترس معامله‌گران و سرمایه‌گذارانش باشد که دلیل آن هم به جو روانی بازار برمی‌گردد. حرکت نهنگ‌ها و کاهش عمدی قیمت توسط آن‌ها از دلایل دیگری است که با هدف خارج کردن معامله‌گران کوچک از بازار انجام می‌شود.

در واقع همان دلایلی که باعث افزایش قیمت میشود به نحوی باعث کاهش قیمت هم میشود

ویژگی های اصلی  بیت کوین 

 

  • غیر متمرکز

یکی از اهداف اصلی ساتوشی ناکاموتو هنگام ایجاد بیت کوین، استقلال شبکه در مقابل هر یک از حاکمان موجود و سازمانهای دولتی بود. این شبکه به گونه ای طراحی شده است که هر شخص، مشاغل و هم‌چنین هر دستگاهی که در امر استخراج بیت کوین و تأیید معاملات باشد، بخشی از یک شبکه ی گسترده می‌شود. علاوه بر این، حتی اگر بخشی از شبکه کاهش یابد، عملیات انتقال پول ادامه می یابد.

  • محرمانه

این روزها بانک ها تقریباً همه چیز را در مورد مشتری خود می دانند: تاریخچه اعتبار، آدرس، شماره تلفن، عادات هزینه ای و غیره. اما همه چیز با بیت کوین بسیار متفاوت است؛ زیرا کیف پول نیازی به ارتباط با اطلاعات شناسایی شخصی ندارد؛ و این در حالی ست که برخی از مردم به سادگی نمی خواهند که منابع مالیشان تحت کنترل و ردیابی هر گونه مرجعیتی قرار گیرند؛ و از طرفی برخی می‌توانند ادعا کنند که تجارت مواد مخدر، تروریسم و ​​سایر فعالیت های غیرقانونی و خطرناک در این ناشناسی نسبی رشد خواهند کرد.

  • شفاف

ناشناس بودن بیت کوین فقط نسبی است؛ زیرا هر تراکنش BTC که تاکنون اتفاق می افتد در Block chain ذخیره می‌شود. از نظر تئوری اگر آدرس کیف پول شما مورد استفاده ی عموم قرار بگیرد، هر کسی می‌تواند با مطالعه دقیق دفترچه block chain مبلغ پول در آن را پیدا کند. با این وجود، ردیابی آدرس بیت کوین خاص یک شخص تقریبا هنوز غیرممکن است.

انواع خاصی از کیف پول بیت کوین وجود دارد که امنیت را در اولویت قرار می دهد؛ اما ساده ترین اقدام، استفاده از آدرس های متعدد و عدم انتقال پول های کلان به یک کیف پول واحد است.

  • سریع

شبکه بیت کوین تقریباً لحظه ای پرداخت را پردازش می کند؛ و به‌طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد تا کسی در آن طرف دنیا پول را دریافت کند. در حالی که نقل و انتقالات بانکی عادی می‌تواند ساعت ها طول بکشد.

  • غیر قابل انکار

وقتی بیت کوین های خود را برای کسی ارسال می کنید، هیچ راهی برای برگرداندن آن‌ها وجود ندارد. مگر این که گیرنده بخواهد آن‌ها را به شما برگرداند. این امر، دریافت پرداخت را تضمین می کند. به این معنی که با هر کسی که معامله کنید نمی‌تواند با این ادعا که هرگز پول نگرفته از شما کلاهبرداری کند.

نتیجه گیری : ارزش ذاتی بیت کوین ؟ آیا بیت کوین ارزشی ذاتی در خود دارد ؟

 

ارزش ذاتی بیت کوین ؟

 

ارزش ذاتی که میتوان به شی قابل لمس یا چیزی که وجود خارجی ندارد بیشتر یک مفهوم فلسفی است و به همین خاطر نمی‌توان آن را کاملا به یک دارایی نسبت داد. در شرایطی فوق العاده امکان دارد شی بسیار قیمتی بی ارزش شود مثل عتیغه یا طلا و برعکس تحت تاثیر شرایطی دیگر امکان دارد فقط گفته ی شخصی خاص بیشتر از طلا و یک سند معتبر به حساب بیاید .

منتقدین می‌گویند این ارز دیجیتال که متشکل از صفر و یک‌های باینری است، ارزش ذاتی ندارد.  اما در مقابل طلا معروف‌ترین مثال برای یک دارایی‌ ست که در طول تاریخ ارزشمند بوده (و هنوز هم هست) و در دوران مختلف از آن برای حفظ ارزش استفاده شده است. البته طلا کاربردهای دیگری هم دارد به عنوان مثال از آن در صنعت و جواهرسازی استفاده می‌شود.

دارایی مثل طلا قابل لمس است اما بیت کوین یک دارایی مجازی است البته که نگهداری و امنیت طلا به مراتب خیلی مشکلتر است و اگر به فرض مثال ان را بدزدد دیگر ثروت شما برباد رفته است.

در صورتی که بیت کوین را هم به خاطر برخی ویژگی‌هایش مثل محدود بودن و جعل‌ناپذیری دارای ارزش ذاتی بدانیم و از آن به عنوان ابزاری که ارزش را در طول زمان حفظ می‌کند استفاده کنیم، شاید بتوان ارزش معادل آن را با دارایی‌هایی مانند طلا مقایسه کرد.

در واقع هیچ چیزی به اندازه ی جان ی ادم با ارزش نیست که گاهی اوقات تحت شرایطی امکان دارد ان هم ارزش خود را از دست بدهد . در این دنیا که ما در ان زندگی میکنیم هیچ چیز پایدار نمیماند .

……در ادامه ( مقاله ای ) دیگر به امنیت بیت کوین میپردازیم .

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *