امنیت بیت کوین

امنیت بیت کوین
زمان مطالعه: 7 دقیقه
0
(0)

امنیت بیت کوین

ما در مقالات پیشین بیت کوین را تعریف کردیم اینکه برای چه هدفی ساخته شده و چه ویژگی‌هایی دارد. در این مقاله به امنیت بیت کوین میپردازیم . آیا این ارز نابود شدنی هست آیا میتوان آن را هک کرد و …

آیا امکان بلوکه شدن یا مصادره هست ؟ امنیت بیت کوین بخش اول :

 

امنیت بیت کوین بخش اول

 

داده‌های مربوط به تراکنش‌ یا همان انتقال بیت کوین، نوعی اطلاعات به حساب می‌آیند که در بلاک چین ثبت میشود و تمامی کاربران شبکه آن‌ها را نگهداری می‌کنند .

بهتر است به جای کلمه کاربران شبکه از واژه نود (node) یا گره که به معنی دستگاه‌های متصل به شبکه است، استفاده کنیم؛ چرا که هر فرد می‌تواند از چندین دستگاه برای اتصال به شبکه استفاده کند و هر یک از آن‌ها موجودیتی جداگانه از دید شبکه میباشد .

خرج کردن  و نقل و انتقال  بیت کوین  نیازی به کسب اجازه از بانک‌ها یا هر سازمان ونهاد دیگری ندارد. .این ارز دیجیتال ویژگی‌هایی دارد که سبب تمایز آن نسبت به سایر پول‌های فیزیکی و دیجیتال شده است . هیچ کسی یا هیچ سازمانی قادر به بلوکه کردن این ارز و یا قادر به مصادره این سرمایه نمیشود .

امکان هک شدن شبکه بیت کوین هست ؟ امنیت بیت کوین بخش دوم :

تراکنش‌ها قابل برگرداندن نیستند و شبکه زیر نظر هیچ بانک و سازمانی قرار ندارد. از کیف پول (تراکنش های خود ) نسخه پشتیبان تهیه کنید و کلمات بازیابی را در محل مطمئنی نگهداری کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید دارایی خود را روی دستگاه دیگری بازیابی کنید. به منظور حفظ امنیت بیت کوین و دارایی خود هیچ عنوان رمزعبور یا کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید.

برای هر شبکه‌ای یک راه نفوذ وجود دارد ، اما می‌توان گفت که هک کردن شبکه و دوبار خرج کردن بیت کوین بنا به گستردگی شبکه و منفعت استخراج‌ کنند گانش در عملکرد صحیح (و نه خرابکارانه) سبب جلوگیری از وقوع این اتفاقات می‌شود . شبکه اصلی بیت کوین تاکنون هک نشده و دوبار خرج کردن تاکنون در آن اتفاق نیفتاده است. وقوع این حادثه می‌تواند به نوعی به اعتبار این ارز دیجیتال لطمه بزند و موجب افت ارزش آن شود.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها می‌توانند هک شوند و تا به حال چندین هک بزرگ در این زمینه رخ داده است اما خود شبکه بیت کوین تاکنون مشکل جدی از بابت امنیت نداشته است. بعنوان مثال می‌توان با اینترنت مقایسه کنیم . هک شدن یک وب‌سایت روی اینترنت به معنای هک شدن خود اینترنت نیست.
حمله ی 51 درصدی چیست ؟

راههای مختلفی برای هک کردن شبکه بیت کوین وجود دارد که مهمترین آن حمله ۵۱ درصد است. این حمله نیاز به تجهیزات ماینینگ قدرتمند دارد به طوری که بتوان بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش شبکه را تصاحب کرد. به دلیل گستردگی شبکه و هزینه بالای حمله دوبار خرج کردن ، هیچ انگیزه‌ای برای این کار وجود ندارد و می‌توان آن را تقریبا غیرممکن دانست.

یکی از انواع حملات ،حمله ۵۱ درصدی است. مهاجم، کنترل بیش از نصف قدرت شبکه را در دست می‌گیرد . از آنجا که تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین برعهده ماینرها یا همان دستگاه‌های استخراج است ، کنترل بیش از نصف قدرت این دستگاه‌ها موجب می‌شود تا احتمال تایید شدن تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها به دست یک نفر افزایش یابد.

اگر یک کاربر یا گروه خاص بتواند بیشترین تراکنش‌ها را تایید کند ، قادر به انجام حمله دوبار خرج کردن خواهد بود.

به این صورت که فرد مهاجم ارز دیجیتال خود را در قالب یک تراکنش و در ازای پول، کالا یا خدمات انتقال می‌دهد، پس از آن فرد مهاجم که کنترل تایید تراکنش‌ها و ساختن بلاک‌ها را به دست گرفته، زودتر از بقیه شروع به ساختن بلاک‌ها می‌کند. یکی از قوانین بیت کوین و ارزهای دیجیتال این است که طولانی‌ترین زنجیره که بیشترین بلاک ساخته شده را دارد، به عنوان زنجیره معتبر شناخته می‌شود .

در صورتی که مهاجم سریعتر از بقیه بتواند این زنجیره را بسازد و تراکنش اول خود را در بلاک‌ها قرار ندهد، موفق به اجرای دوبار خرج کردن یا حمله ۵۱ درصدی می‌شود.که امکان ندارد کسی موفق شود حداقل امکانش ضعیف است .

کامپیوترهای کوانتومی یکی از بزرگترین تهدیدها برای ارزهای دیجیتال و بلاک چین یاد میباشد .

کامپیوترهای کوانتومی بنا به ساختار متفاوتی که دارند، قادر به پردازش عملیات بسیار بیشتر و سریعتری نسبت به کامپیوترهای امروزی هستند. رمزنگاری بیت کوین به گونه‌ای است که امکان به دست آوردن کلید خصوصی ( رمزعبور حساب‌ ) را از طریق حدس زدن غیرممکن کرده است .

ولی کامپیوترهای کوانتومی به دلیل قدرت پردازشی بسیار بالایشان می‌توانند برای فناوری‌های مبتنی بر رمزنگاری یک تهدید محسوب شوند.

اطلاعات حساس و فوق محرمانه مانند موقعیت زیردریایی‌های حامل موشک‌های هسته‌ای و غیره برای امنیت خود از رمزنگاری بهره می‌برند. به همین خاطر هم احتمالا بیت کوین آخرین گزینه‌ای است که کامپیوترهای کوانتومی اگر هم بخواهند ، برای شکستن آن سراغش می‌روند.

با این حال رمزنگاری بیت کوین به گونه‌ای است که قدرت فعلی کامپیوترهای کوانتومی تا شکستن آن فاصله بسیار زیادی دارند.

بیت کوین قانونی است ؟

 

دولت های زیادی از جمله ایران درباره بیت کوین موضع روشن و مشخصی اتخاذ نکرده‌اند اما این مسئله بدین معنا نیست که این پول بیت کوین قانونی است ؟دیجیتال غیرقانونی است و استفاده یا خریدوفروش آن جرم تلقی می‌شود . در چند کشور مانند ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن ، هنگ‌کنگ، مالت و مالزی صرافی‌ها به صورت قانونی و رسمی در حال فعالیت هستند.

بعضی از دستگاه‌های قضایی مانند چین ارزهای دیجیتال را قانونی نمی‌دانند اما از نظر اجرایی عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. دلیل رشد صرافی‌ها ، صنعت ماینینگ و کسب‌وکارهای مرتبط، در آینده قوانین جامعی برای این حوزه تعیین خواهد شد.

بیت کوین نوعی پول است. پولی که دارای ارزش متغیر است و مانند کالاهای دیگر، می‌تواند برای فعالیت‌های مجرمانه‌ای مثل پولشویی یا خرید و فروش کالاهای غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد . با این حال پیگیری جرائم انجام شده با بیت کوین غیرممکن نیست .  نمونه‌ ی موفق قانون‌گذاری بیت کوین ، کشور ژاپن است دولت توانسته با ثبت صرافی‌ها و ارسال بخشنامه‌های مالی به آن‌ها از بروز پولشویی و کلاهبرداری تا حد زیادی جلوگیری کند.

اینکه بعضی کشورها بخاطر نداشتن هیچ کنترلی روی این شبکه ( این پولها ) با کل شبکه مخالف هستن یا چون نمیتوانند سودی دریافت کنند و نفعی برایشان ندارد ، برای استفاده ی دیگران ان را ممنوع میکنند به این معنی نیست که شبکه نا امن است یا کسی میتوانند ان را بلوکه و یا مصادره کند و یا اینکه نتوانید از ان بهره بگیرید برعکس همه میتوانند در سراسر دنیا بهش دسترسی داشته باشند و حساب بازکنند و بیت کوین بخرند و با بیت کوین معامله کنند و حتی ان را به اسکناس کاغذی تبدیل کنند و در هرکجا بخواهند خرج کنند . قابل ردگیری و پیگیری قانونی هم نمیباشد .

 دولت ها بیت کوین را میتوانند ممنوع کنند ؟

بیت کوین با هدف قرار دادن بانک‌ها و واسطه‌های مالی که بزرگترین پشتیبان آن‌ها دولت است، پا به عرصه گذاشت. دولت‌ها می‌توانند با مانع‌تراشی در مراحل مختلفی از استخراج یا خریدوفروش آن، استفاده از بیت کوین را در داخل کشورهایشان با مشکل روبرو کنندو ممنوع کنند اما با تمام این قضایا نمی‌توان به طور کامل در برابر این پدیده ایستادگی کرد.چون بیت کوین بکار خود ادامه میدهد چون تراکنش‌هایی که در داخل شبکه انجام می‌شوند ، خارج از کنترل هر سازمان یا دولت است .

در صورتی که استفاده از بیت کوین کاربردی شود و دیگر لازم نباشد شما برای خرید کردن، بیت کوین خود را به پول نقد تبدیل کنید در این صورت جلوگیری از استفاده از بیت کوین و ممنوعیت آن دیگر معنایی نخواهد داشت. دولت‌ها در این شرایط تنها خواهند توانست نهایت تلاش خود را صرف نظارت و کنترل تراکنش بین افراد کنند .

حتی دولت‌هایی که اقدام به ممنوع کردن استخراج در داخل کشورشان کنند و در صورتی که ماینینگ با سودآوری همراه باشد ، باز هم دستگاه‌های استخراج در مقیاس‌ کوچکتر همچنان در زیرزمین‌ خانه‌ها روشن باقی خواهند ماند . و شبکه بکار خود ادامه میدهد .

بیت کوین یک حباب است ؟

امنیت بیت کوین

افزایش‌ها و کاهش‌های شدید قیمت بیت کوین که به صورت دوره‌ای اتفاق می‌افتد، شاید برخی فکر کنند  که بیت کوین یک حباب است . اما بیت کوین یک حباب نیست .

حباب (دات‌کام) اوایل قرن بیست و یک و زمانی که اینترنت به بزرگترین پدیده دوران خود تبدیل شده بود، شکل گرفت.

شرکت‌های تازه‌ تاسیس بسیاری وارد بورس می‌شدند و با سرمایه‌گذاری مردم در آن‌ها، ارزش شرکت‌هایی که تنها محصولشان یک سایت ساده بود تا میلیون‌ها دلار افزایش یافت. پس از ترکیدن این حباب بسیاری از شرکت‌ها اعلام ورشکستگی کردند اما برخی دیگر مانند آمازون و گوگل جان سالم به در بردند و چند ده سال بعد غول‌های فناوری حوزه خود شدند.

حباب گل لاله حدود ۴۰۰ سال قبل در اثر جنون زودگذری که برای خرید گل لاله در میان مردم هلند به راه افتاده بود، شکل گرفت. طی این حباب قیمت گل لاله تا ۲۰۰ برابر افزایش یافت اما در نهایت به سبب عمر کوتاه گل‌ها، کاربرد اندک و البته فراوانی آن پس از یک دوره کوتاه، این حباب ترکید.

بیت کوین را نمی‌توان با حباب گل لاله مقایسه کرد چرا که هم دوام بسیار بیشتری دارد و هم تعداد آن به صورت واقعی محدود است و از طرفی کاربرد آن روز به روز در حال افزایش است. اما حباب دات‌کام که به ایجاد شرکت‌های بی‌خاصیت و بیهوده متعددی منجر شد در دنیای ارزهای دیجیتال نیز می‌توان مشاهده کرد.

امکان جعل بیت کوین وجود دارد ؟

خیر بیت کوین غیرقابل جعل است.  تعداد کل واحدها محدود به ۲۱ میلیون واحد است و از طرفی هم کسی نمی‌تواند تراکنش ساختگی در شبکه ایجاد کند و بیت کوینی خارج از قوانین موجود وارد شبکه کند و یا بیت کوین‌های افراد دیگر را با این کار بدزدد.

اساس غیرقابل جعل بودن بیت کوین به خاطر تکنیک‌های رمزنگاری است که در آن استفاده شده است. در صورتی که بیت کوین فایل دیجیتالی بود که تنها با کپی کردن آن می‌توانستید هر تعدادی که می‌خواهید واحد جدید بسازید، این سیستم قابل جعل بود؛ اما استفاده از ترفندهایی مانند کلید خصوصی و کلید عمومی، باعث شده تا چیزی به نام بیت کوین‌ تقلبی وجود نداشته باشد.

در واقع تایید تراکنش ها توسط افراد شبکه و ثبت اطلاعات و بایگانی تراکنش های تایید شده و ثبت شده در بلاک چین و انتشار آن در کل شبکه و غیرقابل دستکاری و ویرایش بودن داده ها امکان هر گونه جعل و دستکاری را غیر ممکن میسازد .

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *