داو جونز

زمان مطالعه: 7 دقیقه
0
(0)

شاخص داو جونز (Dow Jones Industrial Average) چیست؟

شاخص چیست؟

شاخص به معنای نشانگر یا نمودار و کمیتی جهت اندازه گیری و مقایسه میباشد که بوسیله ی ان وضعیت ،کمیت و کیفت را نمایش میدهیم . یک روش محاسباتی برای متغیرهایمان در مدت معینی در بازه زمانی مشخص برای ارزیابی موقعیت و بهبود یا انجام عملکرد جدید با استفاده از محاسبات و تخمین بدست اماده از اطلاعات و ارقام اماری و واقعی ، یک سنجش میانگین برای نمایش وضعیت فعلی میباشد .

از دیر باز تا کنون حتی در بین مردم عادی استفاده از انواع شاخص ها جهت بررسی و مشخص کردن و تخمین  وضعیت فعلی و بهبود وضعیت و شرایط وجود داشته است . به طوری که با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش قلمروها و صنعت و مرزها ، افرادی برای نظارت و ثبت اطلاعات و امار و ارقام در حضوه ای مهم ( سلامت ، صنعت ، اقتصاد و …..) در نظر گرفته شد . تا جایی که اکنون برای انجام و شروع هر کاری به امار و اطلاعات مربوطه رجوع می کنیم و بی گدار به اب نمیزنیم .

برای مثال در حوزه سلامت شاخص وزن را داریم . در حوزه ی کسب و کار شاخص های اقتصادی گونا گونی را داریم . در نظر بگیرید ناهاری که شما هرروز ظهر از رستوران نزدیک محل کارتان سفارش می‌دهید به نظر تبدیل به امری ضروری در زندگی‌تان شده است؛ اما به‌محض اینکه در تأمین مخارجتان دچار مشکل شوید به این فکر خواهید افتاد تا ناهارتان را از خانه به همراه ببرید. این قدرت انتخاب مصرف کننده – انتخاب بین غذای رستوران یا خانه – ایده اصلی شاخص های مصرفی است. تغییر در مصرف به نحوی عملکرد اقتصادی را به ما نشان می‌دهد.

شاخص اقتصادی

شاخص‌های اقتصادی شامل داده‌های مالی و اقتصادی هستند که به تجزیه و تحلیل عملکرد اقتصادی و پیش‌بینی عملکرد آتی کمک می‌کنند. شاخص های اقتصادی معمولا جزیی از داده های اقتصاد کلان هستند که توسط تحلیل گر برای بررسی سلامت اقتصاد، پیش بینی حرکت آینده یک اقتصاد و یا احتمال موفقیت یک سرمایه گذاری استفاده می شود.

دلیل استفاده از شاخص اقتصادی

برای تحلیل و سرمایه گذاری، تحلیل گران و سرمایه گذاران نیاز به ابزارهایی دارند تا با دقت بالایی تخمین زده و سود مناسبی را در بازار کسب کنند. همچنین شاخص ها تاریخچه عملکرد اقتصاد را بهتر به نمایش می گذارند. تا بتوانیم رویدادهای اقتصادی را تحلیل کنیم و تغییرات قیمتی را درک کنیم و معاملاتی متناسب با آن انجام دهیم. استفاده از شاخص های اقتصادی نیاز به درک پیشرفته اقتصاد ندارد و تنها با فهم مبانی اقتصادی و شاخص ها می توان از آن ها استفاده کرد.

مثلا شاخص نسبت قیمت به اجاره (P/R) شاخصی مناسب برای تحلیل بازار و به خصوص بازار مسکن می باشد. با این شاخص می توان زمان رونق و رکود بازار را تخمین زد و از گزند رکود بازار در امان ماند.

شاخص داو جونز

شاخص داوجونز به عنوان یک شاخص پیشرو که نشان‌دهنده چشم‌انداز اقتصادی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) یک شاخص برای بازار سهام است که ارزش ۳۰ شرکت بزرگ دولتی آمریکایی را نشان می ‌دهد.نشان می‌ دهد که چگونه این شرکت ‌ها در بازار سهام نسبت به فاز های مختلف زمان معامله کردند. داو یک شاخص اقتصادی برای بیش از یک قرن بوده ‌است. همچنین یکی از شاخص ‌هایی است که بیشترین استفاده را دارد، نقش اساسی در بازار بورس ایفا می ‌کند و با این روش، مردم درآمد و سرمایه ‌گذاری خود را مدیریت می ‌کنند. اغلب سرمایه گذاران از DJIA برای مقایسه عملکرد دارایی ‌های خود استفاده می ‌کنند و حتی می ‌توانند در همان DJIA سرمایه ‌گذاری کنند.

داوجونز نمایی از وضعیت اقتصاد پیشرو در آمریکا را نشان می‌دهد که در واقع هر زمان این شاخص صعودی باشد و رو به بالا حرکت کند به این معنیست که وضعیت اقتصاد آمریکا رو به رشد و پیشرفت است و هر زمان که این شاخص نزولی باشد، اوضاع اقتصاد کشور آمریکا را نابه سامان نشان می‌دهد.

تاریخچه داو جونز

میانگین صنعتی داو جونز در سال ۱۸۸۵ تاسیس شد. توسط چارلز داو، ادوارد جونز و چارلز برگستریسر ایجاد شد. داو ناشر روزنامه وال استریت بود. جونز متخصص آمار بود و برگستریسر یک روزنامه ‌نگار بود که نام ژورنال وال استریت را اختراع کرد. آن‌ ها DJIA را به منظور دستیابی به ابزاری برای ارزیابی سلامت عمومی بخش صنعتی ایجاد کردند. در ابتدا، شاخص شامل دوازده سهام صنعتی بود. اما در طول زمان تمرکز شاخص تغییر یافته تا سایر صنایع نوظهور را به اقتصاد آمریکا وارد کند.

سهام موجود در داو

شاخص داو جونز شاخص وزنی قیمت است که به این معنی است که سهام دارای قیمت‌ های بالاتر تاثیر بیشتری بر ارزش شاخص دارند. این شرکت شامل ۳۰ سهام از بخش‌ های مختلف از جمله مواد، کالا های مصرفی، امور مالی، مراقبت ‌های بهداشتی، صنعت، نفت و گاز، فن‌آوری، مخابرات و خدمات عمومی است. با این حال، شاخص می ‌تواند به شاخص ‌های فرعی تقسیم شود تا نظارت بر عملکرد را تسهیل کند. این ها براساس این حقیقت هستند که شرکت ‌ها دارای ارزش زیاد، ارزش متوسط یا ارزش کم در نظر گرفته می ‌شوند. سهام دارای حجم و ارزش زیاد، ۷۰ درصد شاخص یعنی اکثریت آن را تشکیل می ‌دهد. شرکت ‌ها در داخل DJIA به طور مرتب تغییر می ‌کنند. در حقیقت هیچ یک از ۱۲ نسخه اصلی هنوز نمایش داده نشده است. اخرین شرکتی که اضافه شد، شرکت سیسکو در ژوئن ۲۰۰۹ بود. علاوه بر سیسکو، تنها شش شرکت در ده سال گذشته اضافه شده ‌اند: بانک آمریکا (۲۰۰۸)، چورون (۲۰۰۸)، کرفت (2008)،  پفیزر (۲۰۰۴)، وریزون  (۲۰۰۴) و ترولز اینشورنس (2009). جنرال موتورز از سال ۱۹۰۷ یکی از طولانی ‌ترین شرکت‌ ها از نظر فعالیت بوده ‌است. با این حال، این دوره زمانی به پایان رسید که در طول بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ حذف شد. ویراستاران ژورنال وال استریت مسئول انتخاب و مرور شرکت‌ های DJIA برای ارایه دیدگاه گسترده از محیط شرکت های آمریکایی هستند.

شرکت‌هایی مانند آلفابت شرکت مادر گوگل و آمازون و فیسبوک به دلیل وزن بالای تراکنش مالیشان امکان ادغامشان درون میانگین داوجونز نیست و در صورت ادغام وزن این شاخص به سمت شرکت‌های مذکور می‌رود.. زیرا اگر این سه سهم بزرگ را در شاخص داو محاسبه کنند، میانگین این شاخص، به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد، آن هم در حدی که به نظر می‌رسد دیگر این شاخص فقط قرار است میانگین، این سه سهم را محاسبه کند و مابقی سهم ها توان تغییر وزن این شاخص را حتی در حد متوسط هم نخواهند داشت.

کاربرد  DJIA:

 

     نظارت بر شرایط بازار

مهم‌ ترین شاخص برای اندازه ‌گیری سلامت بازار سهام است. شاخص‌ های اصلی مانند DJIA، درک فوری از بازار سهام به طور کلی فراهم می کنند. چرا که روند کلی به راحتی قابل ‌شناسایی است.

     سرمایه گذاری

اگر می‌ خواهید سرمایه‌ گذاری خود را متنوع کنید و ریسک خود را کاهش دهید، می ‌توانید به جای خریدن هر یک از ۳۰ شرکت به صورت داخلی، این شاخص را بخرید. با استفاده از این استراتژی می‌ توانید موقعیت ‌های متعددی را بدون پرداخت حق معامله و یا هزینه ‌های مدیریت سرمایه متقابل و سرمایه‌گذاری در تعدادی از شرکت ‌های با نفوذ و مهم ایالات ‌متحده خریداری کنید.

       معیارسنجش

DJIA می‌ تواند یک نقطه موثر برای ارزیابی عملکرد پورتفولیو و سرمایه‌گذاری ‌های فردی باشد.

به عنوان مثال، اگر پورتفولیوی شما به طور مداوم از DJIA بهتر استفاده می کند، می ‌توانید شرط ببندید که از یک استراتژی برنده استفاده می‌ کنید.

با این حال، اگر یک سهام خاص به طور مداوم DJIA ناکار آمد داشته باشد، ممکن است، بخواهید آن را با سرمایه‌گذاری‌ هایی که حداقل، DJIA را نظارت می کنند و یا حتی از DJIA فراتر هستند، جایگزین کنید.

انتقاد از DJIA :

طی سال‌ها، DJIA منتقدانی داشته است. برخی از قانع کننده ترین استدلال ‌های آن‌ها شامل موارد زیر است:

     1. نمایش کوچک تر

DJIA نشان‌ دهنده درصد بسیار کمی از سهام در کل بازار سهام در مقایسه با بسیاری از دیگر شاخص ‌ها است. در حقیقت نزدیک به ۱۰۰۰۰ شرکت در آمریکا لیست شده ‌اند. با این حال، داو جونز فقط ۳۰ مورد از اینها را ثبت می ‌کند. به همین دلیل، بسیاری از سرمایه گذاران شاخص‌ هایی مانند S & P 500 را ترجیح می‌ دهند که نمونه بزرگ‌ تری را اندازه‌ گیری می ‌کنند.

     2. متناسب با قیمت، نه درصد

یک مساله کلیدی با شاخص ‌های مبتنی بر قیمت مثل DJIA وجود دارد:

آن‌ ها درصد تغییرات قیمت سهام را در نظر نمی ‌گیرند که برای بسیاری از سرمایه گذاران بسیار مهم است.

به عنوان مثال، اگر دو شرکت در DJIA با قیمت ۱۰۰ و ۱۰ دلار فعالیت می ‌کنند و قیمت اولین سهام تا ۱ دلار افزایش می‌ یابد در حالی که بقیه تا ۱ دلار کاهش می‌ یابند، DJIA بدون تغییر باقی خواهد ماند. این مورد حتی صورت خواهد گرفت که سهام ۱۰۰ دلار، سود ۱ درصد داشته باشد، در حالی که ۱۰ سهم به میزان ۱۰ درصد افت داشته ‌است.

     3. با توجه بهتقسیمات و یا سود سهام تنظیم نشده است

از آنجا که این شاخص دارای قیمت وزنی است، DJIA سهم تقسیم سهام یا سود سهام را تنظیم نمی‌ کند. این بدان معنی است که اگر یک شرکت یک تقسیم یا یک سود سهام اعلام کند، شاخص سقوط خواهد کرد. حتی اگر سرمایه گذاران سهام را نگه نداشته باشند. هنگامی که DJIA به عنوان مرجع برای عملکرد بازار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این نوع اثر می ‌تواند آنچه واقعا اتفاق می ‌افتد را توجیه کند.

 

کسب سود از معاملات داو

خوشبختانه این شرایط برای ایرانی‌ها نیز فراهم است که از نوسان قیمت شاخص داوجونز کسب درآمد کنند و می‌توانند این شاخص را خرید و فروش کنند. اما باید دقت داشت که تحلیل چنین شاخص هایی با تحلیل یک سهام خاص متفاوت است و گاهی اوقات شاید به نظر بیاید که این شاخص ها اصلا تکنیکالی حرکت نمی‎‌کنند. اما این را هم بدانید که هر جا چارتی باشد و قیمت به حرکت در بیاید، بالاخره می‌توان به روش هایی، بخصوص تکنیکی هم دست پیدا کرد که بشود بعضی از حرکات آینده چارت را پیشبینی کرد. داوجونز البته شاخصی محبوب در بین تریدرها است زیرا، اولا که به صورت کلی روند آن در درازمدت همیشه صعودی هست و این کاملا مشهود است، دوما به علت نوسانات خیلی زیادی که دارد، می‌تواند به صورت روزانه سودهای بسیار زیادی را نصیب معامله‌گرانش کند. البته یادتان باشد که بازارمالی دو رو دارد، به همان میزان که می‌تواند سودده باشد، می‌تواند ضررده نیز باشد که این بستگی به هنر تریدر دارد.

 

در واقع

اگرچه بسیاری از انتقادات معتبر هستند، میانگین صنعتی داو جونز یک شاخص سهام مهم و تاثیرگذار است که به این زودی از بین نخواهد رفت. علاوه بر این، در طول سال‌ها ثابت شده ‌است که نقطه تاثیرگذار برای سرمایه‌ گذاری و ابزاری برای سرمایه گذاران بوده ‌است. باور کنید که DJIA گنجینه ‌ای از داده را برای درک رفتار های سرمایه‌ گذاری و طیف گسترده‌ ای از عواملی است که بر آن تاثیر می ‌گذارند. اما همبستگی بازار تنها یکی از کاربرد های متعدد DJIA است.

چگونه از DJIA برای فعالیت های سرمایه گذاریتان استفاده می کنید؟

یک حساب تجاری دمو آنلاین با itbfx.com باز کنید و شروع به تمرین تجارت آنلاین کنید. پلت فرم های تجاری برنده جایزه ما مانند متا تریدر ۵ را بررسی کنید و اولین تجربه تجاری تان را در بازارهای ارز دریافت کنید. یک CFD آزمایشی ایجاد کنید و این حساب دمو را همین امروز در itbfx.com به اشتراک بگذارید. حساب دمو ما یک حساب عملی و آزمایشی است. به شما این امکان را می ‌دهد که معاملات روز را با طیف وسیعی از ابزار های مالی، از بازار سهام، فیوچرز گرفته تا CFDها و ارزهای دیجیتال تمرین کنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *