حساب اجاره ای چیست و چرا خطرناک است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

هکرها و مجرمان همیشه به دنبال راه های جدیدی برای کلاهبرداری هستند و برخی از این راه و روش ها در دنیای ارزهای دیجیتال هم مشاهده می شود. به عنوان مثال می توان به حساب های اجاره ای در صرافی های دیجیتال اشاره کرد که در این مقاله می خواهیم با آن آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

حساب اجاره ای چیست؟

شاید شما هم با آگهی های کار در منزل که اتفاقا درآمد بالایی هم دارند رو به رو شده باشید. در این آگهی ها از مردم خواسته می شود که در صرافی های دیجیتال ثبت نام کنند و فرایند احراز هویت را با مدارک شناسایی خود تکمیل کنند. سپس از حساب آن ها به عنوان حساب اجاره ای برای خرید بیت کوین یا یک ارز دیجیتال دیگر استفاده می شود. در این فرایند به افراد وعده حقوقی در حدود ۶ تا ۹ میلیون تومان در ماه می شود. اما چیزی که این افراد نمی دانند این است که افرادی که پشت این آگهی ها هستند در حقیقت مجرمانی هستند که می خواهند اقدام به پولشویی کنند و یا مبالغی که از طریق فیشینگ به دست آورده اند را به بیت کوین تبدیل کنند. بنابراین هنگامی که این مبالغ از طریق حساب یک فرد جا به جا می شوند؛ مسئولیت قضایی و قانونی آن هم به عهده همان فرد است.

چطور ممکن است به دام این کلاهبرداران بیفتیم؟

برای پاسخ به این سوال سناریوی زیر را در نظر بگیرید:

فرد کلاهبردار به راحتی می تواند در سایت هایی مانند دیوار و… یک آگهی شغلی با مضمون کار در منزل با درآمد بسیار زیاد قرار دهد. مشخص است که افراد زیادی در مواجهه با این آگهی وسوسه می شوند و با فرد کلاهبردار ارتباط برقرار می کنند. پس از آن از این افراد خواسته می شود که در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کرده و احراز هویت کنند و سپس حساب کاربری ایجاد شده را در اختیار فرد کلاهبردار قرار دهند. لازم به ذکر است که هنگام ثبت نام یکی از مواردی که باید توسط فرد تایید شود این است که در صورتی که با این حساب کاربری جرمی انجام شود؛ مسئولیت آن به طور کامل با صاحب حساب است. ممکن است فرد کلاهبردار درخواست اطلاعات بانکی هم بکند و حتی در این جا برای آن که قربانی بیشتر به کلاهبردار اعتماد کند؛ از او خواسته می شود که اطلاعات مربوط به یک حساب خالی را در اختیار بگذارد. کلاهبردار پیشنهاد حقوق نسبتا بالایی را به قربانی می دهد و حتی در ابتدای کار حقوق سر وقت پرداخت شده و معمولا هم مبالغ زیادی خریداری نمی شود. ارزهای دیجیتال خریداری شده تماما با پول سرقت شده خریداری می شوند و هنگامی که صاحبان اصلی این پول ها شکایت کنند؛ مسئولیت با صاحب حساب کاربری در صرافی ارز دیجیتال است.

مقابله با حساب های اجاره ای توسط صرافی ها

صرافی های دیجیتال برای مقابله با حساب های اجاره ای سیستم های احراز هویت بسیار دقیقی می توانند ایجاد کنند. این صرافی ها با کاربران خود تماس گرفته و به آن ها در مورد خطرات حساب های اجاره ای اطلاع می دهند. همچنین این صرافی ها فعالیت ها و خرید و فروش های مشکوک را شناسایی کرده و این حساب ها را بلوکه می کنند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *