مزایا و معایب بلاکچین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با زیرساختی به نام بلاکچین عمل می کنند. بلاکچین شبکه ایست که مزایا و معایب مخصوص خودش را دارد که در این مقاله این مزایا و معایب را بررسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین زنجیره ای از بلاک هاست که شامل داده ها و اطلاعات می شود. بلاکچین را ساتوشی ناکاموتو ایجاد کرد و برای بار اول هم خود او از بلاکچین برای ساخت بیت کوین بهره برد. با استفاده از بلاکچین می توان تراکنش های ارزهای دیجیتال را انجام دارد. همچنین بلاکچین موجب شد تا دیگر برای انتقال پول نیازی به شخص ثالث نباشد.

مزایای بلاکچین

بلاکچین مزایای فراوانی دارد؛ از جمله:

  • از آنجایی که میلیون ها کامپیوتر به صورت همزمان میزبان بلاکچین هستند پس بلاکچین در برابر حمله هکرها یا نواقص فنی مقاوم است. در حقیقت هر نود توانایی این را دارد که نسخه ای از دیتابیس را ذخیره کند بنابراین آفلاین شدن یک نود نمی تواند مشکلی برای کل شبکه ایجاد کند.
  • بلاکچین برای ذخیره سوابق یک گزینه مناسب است چراکه بسیار بعید است که اطلاعات ثبت شده روی بلاکچین تغییر کنند چرا که اعمال هر گونه تغییر یا دستکاری قابل مشاهده است بنابراین شرکت ها می توانند از بلاکچین برای جلوگیری از کلاهبرداری توسط کارمندان شرکت بهره ببرند.
  • همانطور که گفته شد بلاکچین نیاز به شخص ثالث را در تراکنش ها از بین برد. به این صورت که در معاملات سنتی یک شخص ثالث مثلا بانک یا یک شرکت ارائه دهنده خدمات کارت های اعتباری برای انجام تراکنش ها باید حضور می داشت. اما در بلاکچین تراکنش ها از طریق فرایندی به نام ماینینگ یا استخراج تایید می شوند و دیگر هیچ نیازی به شخص ثالث در تراکنش ها نیست که این خود موجب از بین رفتن ریسک اعتماد به شخص ثالث شده است. همچنین به این طریق هزینه های مربوط به شخص ثالث هم حذف شده و با استفاده از بلاکچین با کاهش هزینه رو به رو هستیم.
  • بر خلاف موسسات مالی که تنها در برخی روزهای هفته و برخی ساعات شبانه روز فعالیت دارند بلاکچین در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته فعال است و افراد می توانند از آن استفاده کنند.

معایب بلاکچین

  • همانطور که گفته شد اطلاعات پس از ثبت شدن در بلاک چین بعید است که تغییر کنند. این موضوع می تواند یکی از معایب بلاکچین هم باشد. از این جهت که در صورتی که نیاز به اصلاح باشد باید از طریق هارفورک این اصلاح را انجام داد.
  • حتما می دانید که برای دسترسی به دارایی دیجیتال نیاز به کلید خصوصی است. اما اگر فردی کلید خصوصی اش را به هر طریقی گم کند یا از دست بدهد دیگر نمی تواند به دارایی اش دسترسی داشته باشد.
  • فرایند استخراج یک ارز دیجیتال مثلا بیت کوین به این صورت است که دستگاه های استخراج در سراسر جهان تلاش برای حل یک سری معادلات پیچیده ریاضی دارند که هر دستگاهی زودتر به پاسخ معادله برسد پاداش استخراج را دریافت می کند. این فرایند برق بسیار زیادی مصرف می کند و از طرفی از آنجایی که هر بلاک تنها توسط یک ماینر استخراج می شود تلاش سایر ماینرها در حقیقت به هدر رفته است.
  • حجم مورد نیاز برای ذخیره سازی دفتر کل های بلاکچین ممکن است به شدت زیاد شود و یا در مواردی حتی رشد حجم آن از رشد حجم هارد دیسک ها پیشی بگیرد و موجب از دست رفتن نودها شود.
  • همانطور که گفته شد بلاکچین در برابر هک شدن مقاوم است اما اگر یک گروه از ماینرها بتوانند به بیشتر از ۵۱ درصد از توان هشینگ دست پیدا کنند می توانند تراکنش ها را دستکاری کنند که به این موضوع حمله ۵۱ درصدی گفته می شود. البته عده ای معتقدند که هزینه مورد نیاز برای رسیدن به این توان هشینگ از درآمد ناشی از آن بسیار بیشتر است به همین دلیل این اتفاق نخواهد افتاد.
  • طی فرایند استخراج ارزی مانند بیت کوین هر ده دقیقه یک بلاک به حجم یک مگابایت تولید می شود. به این دلیل سرعت تراکنش ها بسیار پایین و برابر ۷ تراکنش در ثانیه اند. در اتریوم این عدد برابر ۲۰ و در بیت کوین کش برابر ۶۰ تراکنش در ثانیه است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *