مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
1
(1)

ارزهای دیجیتال پدیده ای نسبتا جدید در جهان امروز اند که افراد زیادی هنوز با ماهیت آن ها آشنایی ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم برخی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

مزایای ارزهای دیجیتال

شفافیت: از آنجایی که ارزهای دیجیتال با بلاکچین کار می کنند پس تمامی تراکنش ها در یک دفتر کل باز برای همه قابل نمایش اند به صورتی که اطلاعات این تراکنش ها قابل دستکاری نیست.

نبود محدودیت مکانی و زمانی: بازار ارزهای دیجیتال بر خلاف بازارهای مالی سنتی هیچ گونه محدودیت مکانی یا زمانی ندارد و کاربران می توانند در ۲۴ ساعت شبانه روز و در ۷ روز هفته بدون توجه به موقعیت جغرافیایی به انجام معاملات بپردازند.

نبو شخص ثالث: بر خلاف بانک ها و سایر موسسات مالی در ارزهای دیجیتال شخص ثالثی وجود ندارد و این موضوع علاوه بر اینکه مساله اعتماد به شخص ثالث را از بین می برد یک مزیت دیگر هم به همراه دارد. آن هم این که به این طریق هزینه های مربوط به شخص ثالث حذف شده و در کل کارمزد معاملات کاهش مناسبی نسبت به معاملات سنتی داشته است.

صرفه جویی در زمان: معاملات با ارزهای دیجیتال نسبت به معاملات به روش سنتی در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شوند.

نبود تورم: بسیاری از ارزهای دیجیتال روشی برای مقابله با تورم دارند به عنوان مثال محدودیت تعداد بیت کوین موجب کنترل تورم می شود. به این صورت که محدودیت بیت کوین را تا حدی شبیه به طلا کرده از این جهت که طلا هم به دلیل منابع محدودی که دارد روز به روز ارزشش افزایش می یابد. اما در ارزهای فیات چنین چیزی وجود ندارد و با مشکل تورم رو به رو هستیم.

امنیت: از آنجایی که ارزهای دیجیتال با استفاده از بلاکچین کار می کنند پس امکان دستکاری و تقلب در آن ها وجود ندارد. همچنین هک کردن یا حمله به شبکه هم کار به شدت دشواری است که حتی اگر ممکن شود صرفه اقتصادی ندارد.

نبود تحریم ها: زمانی که شما اقدام به انجام یک تراکنش کنید دیگر هیچ فرد یا نهاد و… ای نمی تواند جلوی تراکنش شما را بگیرد و یا آن را کنترل کند. بنابراین تحریم ها تاثیری بر ارزهای دیجیتال ندارند.

معایب ارزهای دیجیتال

نوسان قیمت: حتما می دانید که نوسان قیمت در بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و ممکن است حتی به ۵۰ درصد در روز برسد. با وجود اینکه این نوسانات فرصت کسب سود از طریق تریدینگ را فراهم می کنند اما در عین حال می توانند موجب از دست رفتن سرمایه شوند. پس لازم است در بازار ارزهای دیجیتال محتاطانه عمل کرد.

نبود قوانین: از آنجایی که ارزهای دیجیتال پدیده ای نسبتا جدید در جهان امروز اند پس هنوز قوانین دقیق و مشخصی برای آن ها وجود ندارد که این موضوع راه را برای کلاهبرداران باز کرده است.

اشتباه ممنوع: در استفاده از ارزهای دیجیتال اشتباهات قابل ویرایش نیستند. یعنی در صورتی که هنگام انتقال پول از طریق ارزهای دیجیتال آدرس کیف پول اشتباهی را وارد کنید دیگر این تراکنش برگشت پذیر نخواهد بود.

آن چه گفته شد تنها تعدادی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال بود. مزایایی که گفته شد مانند کم بودن کارمزد یا سرعت تراکنش و… موجب جذب کسب و کارهای زیادی شده است. اما ارزهای دیجیتال معایبی هم دارند و در صورتی که در فکر سرمایه گذاری در این ارزها هستید لازم است هم مزایا و هم معایب آن ها را در نظر بگیرید تا به بهترین تصمیم برسید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *