پس از استخراج آخرین بیت کوین چه می شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

تعداد تمامی بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است که تا کنون بیش از ۱۸ میلیون آن استخراج شده است. بر اساس هاوینگ بیت کوین پاداش استخراج هر چهار سال نصف می شود و به این ترتیب استخراج بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ میلادی ادامه خواهد شد. اما پس از آن که آخرین بیت کوین استخراج شود چه می شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

استخراج بیت کوین چیست؟

ابتدا نگاهی کلی به فرایند استخراج بیت کوین می اندازیم. استخراج بیت کوین به این صورت است که دستگاه های استخراج در سراسر جهان تلاش برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی می کنند. هر دستگاهی که زودتر پاسخ معادله را بیابد موفق به استخراج بلاک می شود و پاداش استخراج را دریافت می کند. این ماینرها علاوه بر پاداش استخراج کارمزد تراکنش هایی که در آن بلاک انجام می شوند را هم دریافت می کنند. این فرایند هر ده دقیقه یک بار تکرار می شود.

پاداش استخراج در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است. طبق هاوینگ بیت کوین این مقدار پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک نصف می شود که با توجه به زمان استخراج هر بلاک این اتفاق هر چهار سال یک بار می افتد. هاوینگ بیت کوین در حقیقت یک راهکار برای کنترل تورم است. محدودیت تعداد بیت کوین ها موجب شده که بیت کوین شبیه به طلا باشد. از این نظر که طلا هم به دلیل منابع محدودی که دارد دائما ارزش آن افزایش می یابد. اگر بیت کوین محدودیت نداشت و بی نهایت استخراج می شد ارزش آن رفته رفته کاهش می یافت. درست مانند ارزهای فیات که کنترل چاپ آن ها در دست دولت هاست و اگر دولتی بیش از حد پول چاپ کند ارزش آن پول کاهش می یابد.

استخراج آخرین بیت کوین

پس از آن که در سال ۲۱۴۰ میلادی آخرین بیت کوین استخراج شود دیگر امکان استخراج هیچ بیت کوینی نخواهد بود. اما آیا این به معنای فروپاشی کل شبکه بیت کوین است؟ خیر، چرا که در این صورت بیت کوین ها به گردش خواهند افتاد. ماینرها هم که پس از آن دیگر امکان دریافت پاداش استخراج را نخواهند داشت؛ درآمدشان از طریق کارمزد تراکنش های بیت کوین تامین می شود. البته تنها با یک حساب سر انگشتی متوجه می شویم که مجموع کارمزد تراکنش های هر بلاک در برابر ۶.۲۵ بیت کوینی که پاداش استخراج است مبلغ زیادی نیست. پس احتمال این وجود دارد که پس از پایان استخراج بیت کوین کارمزدها افزایش می یابند تا ماینرها انگیزه برای ادامه فعالیت داشته باشند.

البته عده ای معتقدند که این امر امکان پذیر نیست و ماینرها پس از پایان استخراج بیت کوین ضربه شدیدی می بینند. به صورتی که بسیاری از آن ها از ادامه کار خودداری می کنند و به این ترتیب شبکه بیت کوین متمرکز می شود که نتیجه مطلوبی نیست.

باید توجه داشت تا سال ۲۱۴۰ میلادی بیش از یک قرن باقی است و اتفاقات پیش بینی نشده زیادی تا آن زمان ممکن است رخ دهد. در حال حاضر استخراج بیت کوین فرایند پر هزینه ای است چرا که هم تجهیزات استخراج بسیار گران قیمت اند و هم برق مصرفی این دستگاه ها خیلی زیاد است. اما ممکن است تا سال ۲۱۴۰ این هزینه ها کاهش قابل توجهی داشته باشد مثلا هزینه دستگاه ها و تجهیزات استخراج کاهش یابد و موجب شود که ماینرها تنها از کارمزد تراکنش ها سود خوبی کسب کنند. همچنین اینکه پیشرفت تکنولوژی در زمینه استخراج چگونه خواهد بود امر نا معلومی است. ممکن است بر خلاف امروز که استخراج بیت کوین توسط دستگاه های عظیم پر سر و صدا انجام می شود؛ در آینده تنها از چیپ های ماینینگ بسیار کوچک استفاده شود. حقیقت امر این است که درمورد اینکه تا ۱۰۰ سال دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد هیچ چیزی نمی دانیم.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *