کلاهبرداری با ایردراپ ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

ایردراپ همان توزیع رایگان کوین یا توکن است. اما در ایردراپ ها ممکن است پروژه های جعلی یا کلاهبرداری هم یافت شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا با پروژه های جعلی ایردراپ ها آشنا شویم.

ایردارپ چیست؟

همانطور که گفته شد ایردراپ توزیع رایگان کوین و توکن است. ممکن است شما هم تا به حال به طور ناگهانی با مقداری ارز دیجیتال ناشناخته در کیف پول خود مواجه شده باشید و شاید هم گمان کرده باشید که فردی به اشتباه این ارز دیجیتال را برایتان ارسال کرده است. اما در حقیقت این کار یک روش برای تبلیغ ارزهای دیجیتال جدید است. اما چگونه؟ احتمالا اولین واکنش فردی که با نوعی ارز دیجیتال جدید در کیف پولش مواجه شده این است که نام آن ارز را در گوگل جست و جو می کند. به همین ترتیب ایردراپ موجب تبلیغات و آشنایی مردم با ارزهای دیجیتال جدید می شود. اما اهداف دیگری هم برای ایرداپ وجود دارد. به عنوان مثال در برخی مواقع ایردراپ به منظور قدردانی از کاربران انجام می شود و ارز دیجیتال واریز شده به حساب یک فرد در حقیقت پاداشی برای اوست. همچنین از طریق ایردراپ یک ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز بین کاربران زیادی پخش می شود که این مزیت خوبی برای آن ارز به شمار می رود.

کلاهبرداری در ایردراپ

روش های فراوانی برای کلاهبرداری از طریق ایردراپ ها وجود دارد؛ از جمله:

  • dump airdrop که در آن هدف رسیدن به یک آوازه کوتاه مدت است. برای این منظور پس از این که کاربران توکن های رایگان دریافت کردند و و مردم دچار اشتیاقی برای خرید آن توکن شدند؛ توسعه دهندگان اقدام فروش توکن های خود می کنند. به این ترتیب این افراد تا جایی که بتوانند توکن می فروشند و سپس ناپدید می شوند. البته می توان گفت که توکن ها در اینجا واقعی هستند پس کلاهبرداری نیست اما هنوز هم این روشی است برای توسعه دهندگان تا از توکنی که قصد توسعه آن را ندارند کسب درآمد کنند.
  • پروژه های واقعی ایردراپ برای واریز کردن توکن یا کوین از کاربران درخواست می کنند که کلید عمومی خود را در اختیارشان قرار دهند. اما برخی از کلاهبردارن ادعا می کنند که می خواهند مقداری ارز دیجیتال به عنوان ایرداپ واریز کنند و برای این منظور به کلید خصوصی کاربران نیاز دارند. در صورتی که یک کاربر کلید خصوصی خود را به این افراد ارائه دهد؛ دارایی دیجیتال او از دست می رود.
  • برخی از پروژه ها وجود دارند که ادعا می کنند ایردراپ هستند و برای واریز کوین یا توکن اطلاعاتی از قبیل آدرس ایمیل یا کیف پول و… را از شما دریافت می کنند. سپس آن ها از این اطلاعات برای فیشینگ یا فروش به اشخاص ثالث و… بهره می برند.
  • طعمه و سوئیچ یک نوع دیگر از کلاهبرداری در ایردراپ است که در حقیقت کاربران را فریب می دهد که در موارد دیگر ثبت نام کنند تا شخص دیگری اعتبار دریافت کند. به عنوان مثال از یک کاربر خواسته می شود که در یک صرافی دیجیتال ثبت نام کند تا کلاهبردار ارجاع بهره مند شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *