نظر سید امید علوی در مورد قانون گذاری استخراج ارزهای دیجیتال در ایران

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

سید امید علوی، نایب رئیس کمیسیون رمزارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور معتقد است که پای قانون فعلی در زمینه تبادل پول های مجازی مانند بیت کوین لنگ می زند. او همچنین معتقد است که امروزه با کلاس جدیدی از دارایی ها با نام دارایی دیجیتال رو به رو هستیم و دیگر مانند گذشته نمی توان با ارزهای دیجیتال برخورد کرد. علوی در یک مصاحبه با اشاره به ماهیت چابک و جدید ارزهای دیجیتال گفت:

«تصور می کنم برای قانون گذاری زود است؛ چراکه قانون به سختی اصلاح شده یا تغییر می یابد.»

او همچنین گفت:

«بیت کوین طی ۱۲ سال در دنیا شروع به فعالیت کرده است اما نخستین آئین نامه ای که برای رمز ارز به تصویب رساندیم، مربوط به سال ۹۸ بوده است. آن مصوبه دارای ضعف هایی بود و مجلس وادار به ورود به این قضیه شد.»

علوی تاکید کرد که هنوز شأنیت مجلس شورای اسلامی در زمینه رمزارزها رعایت نشده؛ چرا که باید با قدرت و گسترس بسیار بیشتری به قانون گذاری برای این کلاسِ دارایی ورود می کرد. او با اشاره به ضعف های طرح مجلس گفت:

«بهتر بود این قضیه در دولت حل و فصل می شد اما متاسفانه رویکرد دولت و وزارت نیرو سلبی و انحصار گرایانه بوده است و لذا امروز شاهد مشکلات رمزارزها و حوزه استخراج هستیم.»

به گفته علوی لازم است سازمان هایی از جمله بانک مرکزی، وزارتخانه های اقتصاد، صمت و… در فرآیند تدوین و قانون گذاری دخیل باشند و طبق محاسبه ها در گذشته تعداد ارگان هایی که باید ایفای نقش کنند ۲۵ عدد است.

او ادامه داد:

«در این حوزه نقش وزارت اقتصاد بسیار کمرنگ دیده شده است ولی با اندکی تغییر می توان به قانونی خوب در صنعت استخراج برسیم.»

عضو کارگروه بلاکچین کمیسیون فاوای اتاق ایران دست وزارت نیرو را برای تعیین نرخ برقِ واحدهای استخراج رمزارز باز دانست و گفت:

«حتی در بورس هم می توان سقف و کف نرخ را تعیین نمود و اجازه نداد از حتی مشخص، پایین تر بیاید.»

علوی همچنین گفت:

«اگر وزارت نیرو از روز نخست دید سلبیِ خود را نسبت به فروش و قیمت گذاری برق بر می داشت، بورس انرژی به خوبی عمل می کرد؛ در حالی که امروز کمتر از یک درصد معاملاتِ این بورس متعلق به برق است.»

او افزود:

«وزارت نیرو درباره بخش قانونیِ صنعت استخراج رمز ارز قادر به اعلام عدد و آمار است ولی در حوزه غیر قانونی، عدد و ارقام اشتباه منتشر می شود که ذهن مردم را به بیراهه می برد.»

علوی طبق آماردهیِ پژوهشکده کمبریج گفت که کل صنعت ماینینگ دنیا در سه الی چهار ماه گذشته که قوانین مثبت بود، ۱۲ تا ۱۵ هزار مگاوات و نقش ایران ۱۰۰۰ مگاوات در کل این بازی بود.

وی یادآور شد:

«ماینرهای غیر قانونی خرد و کوچک هستند که اصلاحا به صورت انفرادی قابلیت ماین کردن ندارند و مجبور به اتصال به استخرها هستند.»

منبع خبر: گروه رسانه های بازار

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *