آیا بیت کوین همان بلاکچین است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

اگر شما هم با بیت کوین آشنایی داشته باشید؛ حتما نام بلاکچین به گوشتان خورده است. بسیاری از مردم گمان می کنند که بیت کوین و بلاکچین یکی هستند اما در حقیقت چنین نیست. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم برای روشن شدن این موضوع تفاوت بیت کوین و بلاکچین را بررسی کنیم.

بیت کوین

بیت کوین در حاضر بزرگ ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان است. خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو نام دارد که البته هویت او ناشناس است. بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود و تراکنش های آن بدون هیچ گونه شخص ثالث یا واسطه انجام می گیرند. بیت کوین با استفاده از یک شبکه بلاکچین کار می کند و یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است. استخراج بیت کوین همان سیستم اثبات کار است که طی آن از قدرت پردازش دستگاه های استخراج زیادی در سراسر جهان استفاده می شود. تراکنش های بیت کوین روی بلاک ها قرار می گیرند و این بلاک ها هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند. قبل از تولید هر بلاک اثبات کار لازم است یعنی دستگاه های استخراج باید یک سری اعداد و ارقام (هش) را حدس بزنند. هر دستگاهی زودتر موفق به انجام این کار شود بلاک جدید را استخراج می کند. طی این فرایند مقداری بیت کوین تولید شده که به عنوان پاداش به همان استخراج کننده ای که بلاک را تولید کرده است تعلق می گیرد.

بلاکچین

بلاکچین از دو کلمه بلاک و چین به معنای زنجیره تشکیل شده است و در کل به معنای زنجیره بلاکی است. اما در اینجا منظور زنجیره ای از اطلاعات دیجیتال می باشد. اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده بلاکچین را تعریف کنیم می توانیم بگوییم که بلاکچین در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات است به صورتی که این اطلاعات بیت تمامی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و بنابراین امکان هک یا دستکاری این اطلاعات وجود ندارد. نحوه عملکرد بلاکچین به این صورت است که نوعی خاصی از اطلاعات شامل تراکنش های یک ارز دیجیتال یا رای های یک انتخابات و… روی یک بلاک ثبت می شوند و بلاک ها هم به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند. به این دلیل است که این فناوری بلاکچین نام دارد.

تفاوت های بیت کوین و بلاکچین

با توجه به تعاریف فوق از بیت کوین و بلاکچین کاملا مشخص می شود که این دو به هیچ عنوان یکی نیستند و در حقیقت بلاکچین فناوری ایست که بیت کوین با آن کار می کند و بلاکچین کاربردهای فراوان دیگری هم دارد؛ به عنوان مثال می تواند برای برگزاری انتخابات بدون تقلب استفاده شود. بیت کوین با هدف ساده تر کردن تراکنش ها و همچنین سرعت بخشیدن به آن ها ایجاد شده است در حالی که هدف بلاکچین ایجاد یک محیط امن است. شاید بتوان رابطه بین بیت کوین و بلاکچین را به رابطه بین اینترنت و ایمیل تشبیه کرد.

در اینجا لازم است ذکر کنیم که یک کیف پول دیجیتال برای نگهداری بیت کوین وجود دارد که نام آن بلاکچین می باشد و توسط یک کمپانی به همین نام ساخته شده است. نکته مهم در اینجا این است که نباید کمپانی بلاکچین را با تکنولوژی بلاکچین اشتباه گرفت.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *