تله خرسی و گاوی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم یکی از افراد فعال در زمینه ارزهای دیجیتال هستید؛ احتمالا نام تله های خرسی و گاوی به گوشتان خورده است. بازار ارزهای دیجیتال پر از تله های مختلف است که تله های خرسی و گاوی دو نمونه از متداول ترین آن ها هستند. به همین دلیل است که تصمیم گرفته ایم در این مقاله این تله ها و راه جلوگیری از افتادن در آن ها را بررسی کنیم.

تله خرسی

تله خرسی زمانی اتفاق می افتد که سیگنالی اشتباه از معکوس شدن روند صعودی مشاهده می شود. این تله موجب می شود که افراد روند صعودی را نبینند و بر این اساس اقدام به باز کردن موقعیت شورت کنند. در حقیقت در این زمان تصور می شود که قیمت یک ارز دیجیتال قرار است افت کند پس سرمایه گذاران و تریدرها سریعا دارایی خود را می فروشند تا از ضرر جلوگیری کنند. اما در واقع قیمت آن ارز تغییری نمی کند و یا حتی ممکن است صعود هم داشته باشد.

ممکن است افرادی با پیش بینی نزول قیمت برای کسب سود از این موقعیت به سراغ باز کردن موقعیت شورت بروند. موقعیت شورت در واقع یکی از روش های مارجین تریدینگ است که در آن فردی مثلا یک بیت کوین قرض می گیرد. فرض کنید در زمانی که او این بیت کوین را قرض گرفته قیمت آن ۸۰۰۰ دلار است. او پیش بینی می کند که قیمت ها قرار است کاهش یابند بنابراین بلافاصله بیت کوین را می فروشد تا زمانی که قیمت آن مثلا به ۷۵۰۰ دلار رسید آن را دوباره بخرد و پس دهد. به این ترتیب اختلاف قیمت بیت کوین برای او سود می شود. اما در تله خرسی فروشنده استقراضی به اجبار باید موقعیت ها را ببندد تا بیشتر از این متحمل ضرر نشود.

تله گاوی

تله گاوی درست برعکس تله خرسی است. یعنی در زمانی که قیمت ها روند نزولی دارند سیگنالی از صعود قیمت به اشتباه دیده می شود. اما در حقیقت روند نزولی قیمت ها ادامه می یابد و به موقعیت لانگ افراد صدمه می زند. هنگامی که سرمایه گذاران یا تریدرها افزایش قیمت یک ارز دیجیتال را پیش بینی می کنند اقدام به خرید آن می کنند اما در تله گاوی پس از آن که ارز خریدند قیمت ها نه تنها افزایش نمی یابد بلکه حتی با کاهش بیشتری هم رو به رو است. ممکن است به همین صورت این افراد با گرفتن موقعیت لانگ هم ضرر کنند.

جلوگیری از افتادن در تله های خرسی و گاوی

پس از بررسی تله های خرسی و گاوی نوبت به معرفی راهکارهایی می شود که با استفاده از آن ها می توانید از افتادن به این تله ها جلوگیری کنید. با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید این تله ها را تشخیص دهید:

حجم معاملات: اصلاح قیمت های آنی که حجم معاملات زیادی ندارند معمولا حباب یا تله اند. همیشه برای این که قیمت برگردد نیازمند حجم زیادی از معاملات است.

شاخص قدرت نسبی: شاخص قدرت نسبی یا RSI شاخصی است که نشان دهنده قوت یا ضعف قیمت ارز است. این شاخص در تشخیص تله های خرسی و گاوی کمک زیادی می کند.

اخبار: تازه کار ها خیلی تحت تاثیر اخبار مختلف درمورد بازار ارزهای دیجیتال قرار می گیرند. حتی افرادی از این مساله برای ایجاد تله های خرسی و گاوی استفاده می کنند. در صورت مشاهده اصلاح قیمت با حجم معاملات متوسط به سراغ بررسی اخبار هم بروید.

حد ضرر: حد ضرر یا Stop Loss ترفندی برای جلوگیری از ضرر بیش از حد است که همیشه راهکار خوبی برای افراد فعال در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می آید. این ترفند در برخورد با تله های خرسی و گاوی هم موثر است و می تواند از سوختن سرمایه شما جلوگیری کند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *