استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
5
(1)

اگر شما هم علاقه مند به استخراج ارز دیجیتال هستید احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که استخراج بیت کوین بهتر است یا استخراج اتریوم. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین به این صورت است که ماینرها در سراسر جهان در رقابت برای حلی یک سری معادله پیچیده ریاضی هستند و هر ماینری که زودتر به پاسخ این معادلات برسد پاداش استخراج را دریافت می کند. این فرایند که به استخراج بلاک منجر می شود هر ده دقیقه یک بار صورت می گیرد به این معنی که بلاک های جدید بیت کوین هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند. اما در اینجا مساله ای تحت عنوان سختی استخراج مطرح است که تضمین می کند با وجود پیوستن هر روزه ی ماینرهای جدید زمان حل معاملات مربوط به استخراج ده دقیقه باقی می ماند و کمتر یا بیشتر نمی شود. در حقیقت سختی استخراج بیت کوین در ابتدا به حدی بود که استخراج بیت کوین حتی با کامپیوترهای خانگی هم صورت می گرفت اما به مرور زمان و با افزایش تعداد ماینرها این سختی آنقدر افزایش یافت که امروزه تنها با تجهیزات بسیار قدرتمندی به نام ASIC می توان بیت کوین استخراج کرد.

استخراج اتریوم

استخراج اتریوم هم تا حدی شبیه به استخراج بیت کوین است. با این تفاوت که در استخراج اتریوم علاوه بر ASIC ها می توان از GPU هم استفاده کرد. البته در چنین شرایطی باید از کارت گرفیک بسیار قدرتمندی استفاده کرد یا حتی به سراغ ماشین هایی رفت که از چند کارت گرافیک تشکیل شده اند. البته اتریوم تصمیم دارد این روش استخراج را کنار گذاشته و برای اعتبارسنجی تراکنش ها به سراغ استفاده از گواه اثبات سهام رود. پس از آن به جای استفاده از ماینر یا GPU برای استخراج شبکه به صورت اتفاقی به یکی از شرکت کنندگان اجازه اعتبار سنجی بلاک بعدی را می دهد و به این ترتیب به جای صرف هزینه زیاد برای خرید تجهیزات و همچنین برای تامین برق مورد نیاز این تجهیزات این هزینه ها می توانند در خود شبکه صرف شوند. برنامه این اقدام برای سال ۲۰۲۰ است یعنی مدت زیادی تا انجام آن باقی نمانده.

استخراج بیت کوین یا اتریوم

استخراج بیت کوین و اتریوم تفاوت های زیادی دارند که اولین آن ها همان استفاده از ASIC برای استخراج بیت کوین و GPU برای استخراج اتریوم است. اما علاوه بر آن تفاوت های دیگری هم وجود دارد؛ از جمله:

  • بلاک های جدید بیت کوین هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند اما این زمان در اتریوم برابر با ۱۴ ثانیه است.
  • سختی شبکه ماینینگ در بیت کوین بسیار بیشتر از اتریوم است.
  • با توجه به هزینه زیاد ASIC ها سرمایه اولیه مورد نیاز برای استخراج بیت کوین بیشتر از اتریوم است.
  • عرضه کل اتریوم محدودیتی ندارد اما در هر سال ۱۸ میلیون واحد عرضه می شود. اما بیت کوین یک محدودیت ۲۱ میلیون واحدی دارد که پس از استخراج همه این ۲۱ میلیون واحد استخراج بیت کوین به پایان می رسد. البته استخراج آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ میلادی خواهد بود.

با توجه به آن چه گفته شد انتخاب بین بیت کوین و اتریوم برای استخراج تصمیمی است که هر کس باید بسته به انتظاراتش بگیرد. اما هر کدام را که انتخاب کردید می توانید با توجه به پاداش استخراج و هزینه های لازم مدت زمان بازگشت سرمایه و همچنین میزان سوددهی فرایند استخراج را قبل از شروع به کار محاسبه کنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *