برتری بیت کوین نسبت به آلت کوین ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است. با وجود اینکه پس از معرفی بیت کوین و افزایش محبوبیت آن در میان مردم آلت کوین های فراوانی با هدف جایگزینی بیت کوین روانه بازار شدند؛ اما هنوز هیچ یک از آن ها موفق به پیشی گرفتن از بیت کوین نشده اند. در این مقاله قصد بررسی برتری های بیت کوین نسبت به آلت کوین ها را داریم.

کمیابی

کمیابی بیت کوین به معنای محدودیت تعداد واحدهای آن است. تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود دارد که استخراج آن تا سال ۲۱۴۰ میلادی به پایان خواهد رسید. بیت کوین از این نظر تا حدی شبیه به طلا است. از این جهت که طلا هم به علت محدودیت منابعی که دارد روز به روز ارزشمندتر می شود. این محدودیت ۲۱ میلیون واحدی مسئله ای نیست که قابل دستکاری یا تغییر باشد و هیچ نهادی قادر به کاهش ارزش بیت کوین از طریق افزایش عرضه اولیه آن نیست. بیت کوین از این جهت با ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم یا ریپل متفاوت است.

انتقال ارزش غیر سیاسی

از آنجایی که بیت کوین به دلیل کمیابی محدودیت های ارزهای فیات را ندارد به خوبی می تواند برای انجام تراکنش های شخص به شخص مورد استفاده قرار گیرد. چرا که بیت کوین می تواند برای پرداخت استفاده شود بدون اینکه نیازی به ارزهای واسطه باشد. بنابراین می توان گفت که بیت کوین پتانسیل تبدیل شدن به یک ارز جهانی غیر سیاسی رایج را دارد. چرا که بیت کوین در شرایطی که سیستم های مالی درگیر سیاست اند؛ هیچ گونه درگیری سیاسی نداشته و کاملا بی طرف است بنابراین هیچ قدرت بزرگی نخواهد توانست آن را کنترل کند.

قدرت فنی

قدرت فنی بیت کوین نسبت به سایر آلت کوین ها بسیار بیشتر است به عنوان مثال در حالی که بیت کوین کش تنها ۲.۵ اگزا هش برای محافظت از شبکه دارد؛ بیت کوین ۳۹ برابر آن یعنی ۹۷ اگزا هش دارد. با استفاده از این ویژگی می توان تفاوت بین بیت کوین و بسیاری از آلت کوین هایی که سعی در تقلید از بیت کوین دارند را متوجه شد چرا که این آلت کوین ها نسبت به بیت کوین توزیع نرخ هش و تمرکز و فعالیت بین شبکه ای پایین تری دارند.

نداشتن مدیر عامل یا نهاد مرکزی

بیت کوین هیچ گونه نهاد مرکزی یا مدیر عاملی ندارد که برایش تصمیم گیری کند و تحت کنترل او باشد. این موضوع مزایای زیادی را برای بیت کوین فراهم آورده که یکی از آن ها این است که عوامل سیاسی قادر به هدف گیری بیت کوین و تحت فشار قرار دادن آن نیستند. به عنوان مثال ارز دیجیتال فیسبوک یعنی لیبرا را در نظر بگیرید. این ارز دیجیتال پس از معرفی شدن مورد انتقاد جهانی از سوی دولت ها قرار گرفت که منجر به این شد که مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک چندین بار در کنگره آمریکا حضور یابد تا ارز دیجیتالش را از فشار دولت ها آزاد کند. اما در مورد بیت کوین می توان گفت که هیچ مدیر عاملی وجود ندارد که برای بازرسی احضار شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *