آیا بیت کوین یک ابزار پولشویی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که تراکنش ها در آن به صورت ناشناس صورت می گیرند و به این دلیل عده ای تصور می کنند از بیت کوین برای پولشویی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم صحت این موضوع را بررسی کنیم.

پولشویی چیست؟

پولشویی فرایندی است که طی آن پول کسب شده از راه دزدی یا جرم های دیگر غیر قابل ردیابی می شود. خطرناک ترین نوع پولشویی در طلا و پول نقد است. یک مثال ساده پولشویی این است که فردی مقداری پول از طریق هک کردن حساب فرد دیگری می دزدد و سپس پول دزدیده شده را صرف خرید یک یخچال می کند. اکنون با فروش یخچال به پول تمیز و غیر قابل ردیابی می رسد که می تواند هرطور دلش خواست آن را خرج کند. پولشویی با هر نوع ارزی می تواند انجام شود که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هم شامل می شود.

پولشویی با بیت کوین

همانطور که گفته شد پولشویی از طریق تمام ارزها انجام می شود که بیت کوین هم یکی از آن هاست. اما آمار و مطالعات نشان می دهد که مقدار پولی که از طریق ارزهای فیات پولشویی می شود نسبت به بیت کوین بسیار بیشتر است. در واقع این نسبت ۸۰۰ به ۱ است! یعنی به ازای هر ۱ دلار که از طریق بیت کوین پولشویی می شود ۸۰۰ دلار از طریق ارزهای فیات پولشویی می شود. بنابراین واضح است که پولشویی دلیل کافی برای تحریم بیت کوین نیست. بسیاری از مردم تصور می کنند که تراکنش های انجام شده با بیت کوین قابل ردگیری نیستند و به دلیل اطلاعات غلطشان این تفکر را که بیت کوین یک ابزار پولشویی است را رواج داده اند. در حالی که چنین نیست و حتی راه هایی برای تشخیص پولشویی با بیت کوین وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

نحوه پولشویی با بیت کوین

نحوه پولشویی با بیت کوین به این صورت است که خلافکاران با استفاده از حساب های اجاره ای، پولشان را به بیت کوین یا انواع دیگر ارزهای دیجیتال تبدیل می کنند. سپس این ارزها را بین چند کیف پول دیجیتال تقسیم می کنند. امکان تشخیص پولشویی تا اینجا خیلی زیاد نیست و ذخیره کردن پول خلافکاران به این روش امن است اما به محض اینکه آن ها دست به فروش همه یا حتی قسمتی از ارز دیجیتالشان بزنند به راحتی پیدا می شوند. تشخیص پولشویی به روش های مختلفی از جمله روش های زیر انجام می شود:

بلاک چین

آسان ترین روش تشخیص پولشویی استفاده از زنجیره بلاک چینی است که تراکنش ها در آن ثبت شده. همانطور که گفته شد تراکنش ها در بیت کوین به هیچ عنوان غیر قابل ردگیری نیستد و در حقیقت می توان مسیر طی شده از لحظه استخراج بیت کوین تا آخر را مشاهده کرد. حتی صرافی ها به محض تشخیص پولشویی آدرس تراکنش را به پلیس اطلاع می دهند و از آن پس حساب های فرد بسته می شود.

Chainalysis

Chainalysis یک ابزار برای تشخیص پولشویی است که در بسیاری از موارد پس از پیدا شدن یک آدرس بیت کوین مربوط به پولشویی استفاده می شود. نحوه عملکرد این ابزار به این صورت است یک نقشه از نحوه جا به جایی وجه از طریق ترکیب تجزیه و تحلیلش با اطلاعات در دست عموم، ترسیم می کند. از این روش می توان برای یافتن صرافی هایی که خلافکاران از آن ها استفاده می کنند بهره گرفت.

مثال هایی از پولشویی با بیت کوین

شاید جاده ابریشم را بتوان دلیل اصلی وجود این تصورات در مورد بیت کوین دانست. جاده ابریشم، که در سال ۲۰۱۱ توسط راس اولبریک تاسیس شد، بازار غیر قانونی بود که افراد می توانستند هر چه می خواستند در آنجا خریداری کنند؛ از جمله مواد مخدر، پاسپورت و… جاده ابریشم اولین گروهی بود که بیت کوین را پذیرفت و حتی نقش قابل توجهی در افزایش محبوبیتش داشت. بیش از ۲۰۰ میلیون دلار تراکنش با بیت کوین توسط جاده ابریشم صورت گرفته بود. البته این بازار در سال ۲۰۱۳ توسط اف بی آی تعطیل شد و اولبریک هم در سال ۲۰۱۵ دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. همچنین ۶ سال بعد فردی به نام هیو هانی تلاش کرد تا ۱۹ میلیون دلار پول کسب شده از طریق مواد مخدر را با بیت کوین پولشویی کند که شکست خورد و دستگیر شد.

با توجه به آنچه گفته شد، می توان نتیجه گرفت که بیت کوین نه تنها ابزاری برای پولشویی نیست بلکه حتی اگر توسط دولت ها پذیرفته شود می تواند پولشویی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد چراکه میزان پولشویی در ارزهای فیات بسیار بالاتر از بیت کوین است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *