دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

با افزایش محبوبیت بیت کوین در میان مردم دستگاه خودپرداز بیت کوین رواج بیشتری یافته و در بسیاری از کشورهای جهان تعداد آن رو به افزایش است. با ما در این مقاله همراه باشید تا خودپرداز بیت کوین را بررسی کنیم.

خودپرداز بیت کوین چیست؟

دستگاه خودپرداز بیت کوین که ظاهری شبیه به خودپرداز معمولی دارد؛ در حقیقت یک کیوسک متصل به اینترنت است که افراد می توانند با استفاده از آن به یک صرافی متصل شده و اقدام به خرید بیت کوین نمایند. البته شباهت ظاهری خودپرداز بیت کوین و خودپرداز معمولی به معنای شباهت در عملکردشان نیست و در واقع حتی استفاده از کلمه خودپرداز کمی اشتباه است چرا که با این دستگاه ها تنها می توان بیت کوین خرید و رسید دریافت کرد. البته در برخی از آن ها امکان تبدیل بیت کوین به اسکناس هم وجود دارد. این دستگاه ها در بسیاری از نقاط جهان به وفور یافت می شوند به صورتی که بیش از ۱۶۰۰ دستگاه خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان وجود دارد.

جالب است بدانید که نصب اولین خودپردازهای بیت کوین موفقیت آمیز نبود. در سال ۲۰۱۳ اولین خودپرداز در کانادا نصب شد که پس از ۳ سال یعنی در سال ۲۰۱۶ عملیاتش متوقف شد. در آمریکا هم برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ یک دستگاه خودپرداز بیت کوین در آلبوکرک قرار گرفت که تنها پس از ۳۰ روز برداشته شد. در اروپا هم در سال ۲۰۱۳ در براتیسلاوا قرار گرفت که پس از مدتی برداشته شد.

انواع خودپردازهای بیت کوین

انواع مختلفی از دستگاه خودپرداز بیت کوین وجود دارد؛ از جمله:

Genesis1 Bitcoin ATM

Satoshi1 Bitcoin ATM

Satoshi2 Bitcoin ATM

Lamassu Bitcoin ATM

Lamassu with Santo Tirso

BATM2 Bitcoin ATM

BATM3 Bitcoin ATM

BitAccess Bitcoin ATM

BitXatm Bitcoin machine

Robocoin kiosk

Skyhook bitcoin machine

استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین

متاسفانه هنوز امکان استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین در ایران وجود ندارد اما در صورتی که به یکی از کشورهای دارای این دستگاه ها رفتید؛ برای خرید با استفاده از آن ها در مرحله اول باید نزدیک ترین دستگاه خودپرداز بیت کوین را بیابید. فراموش نکنید که ممکن است پیدا کردن این خودپردازها کمی دشوار باشد چرا که تعداد آن ها مانند خودپردازهای معمولی زیاد نیست. پس از پیدا کردن خودپرداز باید ابتدا مرحله تایید را که البته  اختیاری است و ممکن است بسته به نوع خودپرداز فرق باشد را طی کنید. سپس باید آدرس کیف پولتان را به دستگاه بدهید. در صورتی که از یک کیف پول سخت افزاری استفاده می کنید باید بدانید که جای هیچ نگرانی وجود ندارد و دستگاه های خودپرداز بیت کوین به کیف پول های سخت افزاری هم متصل می شوند. پس از آن باید از کارت اعتباری استفاده کنید و یا وجه نقد در اختیار دستگاه قرار دهید. سپس تنها کافیست عملیات را تایید کنید تا بیت کوین مورد نظرتان جا به جا شود.

برای فروش با استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین باید بدانید که همه دستگاه ها این امکان را به شما نمی دهند. فروش با استفاده از این دستگاه ها ممکن است به تایید هویت نیاز داشته باشد و در نهایت هم فرایند فروش با استفاده از کد QR و اسکن آن توسط فروشنده انجام می شود.

در نهایت باید توجه داشت که استفاده از این دستگاه ها رایگان نیست و باید درصدی از مبلغ تراکنش را به عنوان کارمزد پرداخت کرد که کمتر از ۹ درصد می باشد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *