بلاک بیت کوین چیست و چرا تنها ۱ مگابایت حجم دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

“ بلاک بیت کوین چیست؟”  ، “ چرا سایز هر بلاک ۱ مگابایت است؟” ، “ چرا سعی می کنیم سایز هر بلاک را افزایش دهیم؟ “ این ها سوالاتی هستند که ذهن همه افراد فعال در بیت کوین را مشغول کرده اند. با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

بلاک چیست؟

هر تراکنشی که با بیت کوین انجام می شود، باید توسط ماینرها به مرحله تایید برسد. اطلاعات مربوط به آخرین تراکنش های بیت کوین روی بلاک نگهداری می شوند تا ماینرها تراکنش ها را تایید یا رد کنند. سایز هر بلاک، تعیین کننده تعداد تراکنش هایی است که در آن می تواند انجام شود پس سایز بلاک عامل تعیین کننده ای در سرعت انجام تراکنش ها و همچنین میزان کارمزد آن ها است. بلاک ها هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند. سایز هر بلاک همیشه ۱ مگابایت نبوده و در آغاز فعالیت بیت کوین این عدد برابر ۳۶ مگابایت بوده که بعد ها در سال ۲۰۱۰ برای مقابله با اسپم به ۱ مگابایت کاهش یافت.

تاثیر اندازه بلاک روی مقدار کارمزد

حجم هر تراکنش تقریبا ۲۵۰ کیلوبایت است یعنی در هر بلاک بیت کوین حدودا ۴۵۰۰ تراکنش قرار می گیرد که این عدد سرعت انجام تراکنش ها را به ۷ عدد در ثانیه می رساند. شما هر زمانی که اقدام به انجام تراکنشی بکنید، بر اساس شلوغی شبکه، یک مقدار حداقل کارمزد به شما پیشنهاد می شود. البته اگر بخواهید تراکنش شما سریع تر انجام شود، بهتر است مبلغ بیشتری برای کارمزد در نظر بگیرید. طبیعی است که هرچه تعداد تراکنش های موجود در یک بلاک بیت کوین بیشتر باشد مقدار حداقل کارمزد هم بیشتر می شود.

چرا ۱ مگابایت؟

دلایل زیادی وجود دارد که حجم هر بلاک ۱ مگابایت است. در زمانی که این عدد تعیین شد، حجم بزرگ ترین بلاکی که استخراج شده بود کمتر از ۱ مگابایت بود و اساسا نیازی به حجم بیشتر نبود. همچنین تغییر این عدد فرایند بسیار راحت تغییر یک کد با یک کد دیگر بود. از دلایل دیگر می توان به این اشاره کرد که هر چه بلاک بزرگتر باشد کار فنی بیشتری هم لازم است.

البته با افزایش کارمزد تراکنش ها، افرادی به دنبال راه حل برای افزایش حجم بلاک ها شدند تا مقدار کارمزد کاهش یابد.

BIP101

یکی از راه حل های افزایش حجم بلاک ها طرح BIP101 بود که سرعت تراکنش ها را از ۷ تراکنش در ثانیه به ۲۴ تراکنش در ثانیه می رساند که این مقدار، رشد خوبی بود که می توانست رضایت عموم را جلب کند. طبق آن از سال ۲۰۱۶ حجم هر بلاک به ۸ مگابایت می رسید. پس از آن این مقدار باید به صورت خطی زیاد می شد تا هر ۷۳۰ روز و تا سال ۲۰۳۶ به دو برابر برسد. اما این طرح به نتیجه نرسید زیرا در سال ۲۰۱۵ BIP101 با کدهای Bitcoin XT ادغام شد ولی به طور رضایت بخشی مورد استفاده کاربران قرار نگرفت. در نهایت زمانی که کاربران کلاینت Bitcoin XT بیان کردند که مورد حملات هماهنگی قرار گرفته، برنامه های افزایش حجم بلاک به ۸ مگابایت به کلی کنار رفت.

سگویت

در بین تمامی طرح های ارائه شده برای افزایش حجم هر بلاک، سگویت تاثیرگذار تر از بقیه بود. با استفاده از سگویت می توان حجم هر بلاک تا تا ۴ مگابایت افزایش داد، اما چگونه؟

نحوه عملکرد سگویت به این صورت است که بخش های مشخصی از هر تراکنش را حذف می کند. به این ترتیب هر تراکنش، حجمی معادل یک چهارم حجم اولیه اش را اشغال می کند. معمولا بلافاصله بعد از فعالسازی سگویت، حجم هر بلاک به ۲.۱ مگابایت می رسد. نکته مهم در استفاده از سگویت این است که تنها تعداد محدودی از کیف پول ها و صرافی ها از آن پشتیبانی می کنند.

انشعابات بیت کوین

در سال ۲۰۱۷ کارمزد تراکنش ها به قدری زیاد شد که منجر به ایجاد انشعاباتی در بیت کوین شد به صورتی که در سال ۲۰۱۸ اولین انشعاب بیت کوین، به نام بیت کوین کش پدید آمد و بلاک چین این شبکه را به دو قسمت تقسیم کرد. اندازه بلاک بیت کوین کش ۸ مگابایت بود که در برابر ۱ مگابایت بیت کوین عدد خوبی به نظر می رسید. اما داستان به همینجا ختم نشد و یک انشعاب دیگر هم در سال ۲۰۱۸ در بیت کوین کش رخ داد که موجب به وجود آمدن Bitcoin SV با حجم بلاک ۱۲۸ مگابایت شد. البته حجم بلاک Bitcoin SV تا سال ۲۰۱۹ به ۲ گیگابایت رسید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *