بیت کوین کش چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین کش یکی از انشعابات یا فورک های بیت کوین است که در سال ۲۰۱۷ برای رفع برخی از مشکلات بیت کوین به وجود آمد. بیت کوین کش هم مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که توسط هیچ نهاد دولتی کنترل نمی شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا این ارز دیجیتال را معرفی کنیم و به بررسی شباهت ها و تفاوت هایش با بیت کوین بپردازیم.

بیت کوین کش چیست؟

کش (Cash) در لغت به معنای پول است و درواقع بیت کوین کش ارز دیجیتالی است که سرعت تراکنش های آن بالاتر است و به این دلیل می تواند به عنوان پول در زندگی روزمره استفاده شود. راه حل بیت کوین کش برای افزایش سرعت تراکنش ها، افزایش حجم هر بلاک است. در بیت کوین حجم هر بلاک محدود به ۱ مگابایت است در حالی که این محدودیت برای بیت کوین کش ۳۲ مگابایت است.

محدودیت حجم بلاک بیت کوین در ابتدا مشکل ساز نبود اما با افزایش محبوبیت آن، روز به روز بر تعداد تراکنش هایی که منتظر تایید شدن بودند بیشتر می شد و از آنجایی که حجم هر بلاک ۱ مگابایت است، سرعت تایید تراکنش ها تنها ۷ تراکنش در ثانیه است. بنابراین گروهی از افرادی که در زمینه بیت کوین فعالیت گسترده ای داشتند و از نفوذ بالایی هم برخوردار بودند، پیشنهاد افزایش حجم بلاک از ۸ تا ۳۲ مگابایت را ارائه کردند.

تاثیر حجم بلاک در بیت کوین کش به این صورت است که ۲۵۰۰۰ تراکنش را می توان در هر بلاک ثبت کرد این در حالیست که تعداد تراکنش های هر بلاک در بیت کوین بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ عدد است.

هارد فورک

بیت کوین کش یک انشعاب یا هارد فورک از بیت کوین است. برای روشن شدن این مساله ابتدا تعریف هارد فورک و سافت فورک را بررسی می کنیم:

سافت فورک: سافت فورک در واقع یک بروزرسانی روی شبکه قدیمی است به صورتی که با نسخه قدیمی سازگار است. سافت فورک در واقع مانند به روز رسانی هایی است که برای برنامه هایی مانند word ارائه می شود. شما می توانید یک فایل ساخته شده با word ۲۰۱۶ را با نسخه های قدیمی تر هم باز کنید.

هارد فورک: هارد فورک به روز رسانی است که دیگر با نسخه های قدیمی سازگار نیست. بنابراین اگر می خواهید از امکانات نسخه جدید استفاده کنید چاره ای جز به روز رسانی ندارید. هارد فورک مانند به روز رسانی های برنامه راینو (نرم افزاری که برای مدل سازی ۳ بعدی استفاده می شود) است. شما مدلی که با راینو ۶ ساخته باشید را نمی توانید در راینو ۵ مشاهده کنید.

بیت کوین کش ارزشمندتر است یا بیت کوین؟

از آنجایی که بیت کوین کش سرعت تراکنش های بالاتر و در نتیجه کارمزد پایین تری برا تراکنش ها دارد، انتظار می رود محبوبیت بالاتری بین مردم داشته و ارزشمند تر باشد. اما آیا واقعا اینطور است؟ خیر، بیت کوین ارزش بیشتری دارد و در حال حاضر بزرگترین ارز دیجیتال در سرتاسر جهان است. تئوری های زیادی برای بررسی دلیل این مساله وجود دارد که موارد زیر منطقی ترینشان هستند:

  • تئوری اقتصادی که بیان می کند در صورتی که تراکنش ها کند باشند و کارمزد هم زیاد باشد، مردم بیشتر به سراغ ذخیره ارز خود می روند که درمورد بیت کوین این امر موجب می شود تعداد بیت کوین های موجود کم بماند و قیمت آن صعود کند.
  • تئوری اجتماعی که بیان می کند چون بیت کوین از ابتدا خیلی محبوب بوده و محبوبیت خود را نیز در میان مردم حفظ کرده سرمایه گذاران بیشتر آن را انتخاب می کنند. حتی بیت کوین کش هم بیت کوین را در نام خود دارد که موجب محبوبیت بیشتر بیت کوین شده است.

مزایا و معایب بیت کوین کش

تراکنش های بیت کوین کش بسیار سریع تر از بیت کوین و با کارمزد بسیار کم (۰.۲ دلار) انجام می گیرند و این ها مزایای فوق العاده ای برای بیت کوین کش هستند. اما این ارز دیجیتال معایبی هم دارد. بیت کوین کش بسیار متمرکز است این مساله موجب نگرانی سرمایه گذاران شده به طوری که افراد کمی آن را برای سرمایه گذاری های بلند مدتشان استفاده می کنند و بیت کوین کش بیشتر تبدیل به یک ابزار سرمایه گذاری کوتاه مدت شده است. همچنین به دلیل به دلیل محبوبیت کمترش، در هنگام معاملات جفت های معاملاتی زیادی پیدا نمی شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *