همه چیز درمورد استخراج بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

با مطالعه در زمینه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیزی که زیاد دیده می شود استخراج بیت کوین است. اما استخراج بیت کوین به چه معناست؟ چگونه انجام می شود؟ چه هدفی دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به سوالات پاسخ دهیم.

استخراج بیت کوین به چه معناست؟

ساده ترین تعریف برای استخراج بیت کوین این است که بگوییم فرایندی است که طی آن بیت کوین های جدید تولید می شوند و تراکنش ها تایید می شوند. اما این تعریف به خوبی به سوال هایمان پاسخ نمی دهد. پس باید به طور فنی تر و دقیق تر به موضوع نگاه کنیم.

استخراج بیت کوین همان سیستم اثبات کار (PoW) است که طی آن از قدرت پردازش دستگاه های استخراج زیادی در سراسر جهان استفاده می شود. تراکنش های بیت کوین روی بلاک ها قرار می گیرند و این بلاک ها هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند. قبل از تولید هر بلاک اثبات کار لازم است یعنی دستگاه های استخراج باید یک سری اعداد و ارقام (هش) را حدس بزنند. هر دستگاهی زودتر موفق به انجام این کار شود بلاک جدید را استخراج می کند. طی این فرایند مقداری بیت کوین تولید شده که به عنوان پاداش به همان استخراج کننده ای که بلاک را تولید کرده است تعلق می گیرد. همچنین مقداری از کارمزد تراکنش ها هم به استخراج کنندگانی که آن ها را تایید می کنند تعلق می گیرد. طی این فرایند امینت بیت کوین به صورت خیلی خوبی تامین می شود.

آیا با کامپیوترهای معمولی می شود بیت کوین استخراج کرد؟

در ابتدا استخراج بیت کوین به سیستم خیلی قوی نیاز نداشت اما امروزه انجام محاسبات مربوط به هش به قدری پیچیده شده که کامپیوترهای خانگی قادر به انجام آن نیستند و حتی ممکن است طی این فرایند آسیب ببینند. وجود این پیچیدگی برای ثبات شبکه ضروری است. بنابراین در صورتی که قدرت پردازش دستگاه های استخراج خیلی بالا باشد استخراج هر بلاک کمتر از ده دقیقه طول می کشد به همین دلیل سختی استخراج افزایش پیدا می کند تا زمان تولید هر بلاک ده دقیقه باشد. همچنین در صورتی که قدرت پردازش دستگاه ها کاهش بیابد سختی استخراج هم کاهش می یابد.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین

به طور کلی تجهیزات زیر برای استخراج بیت کوین لازم است:

دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای سیک

کیف پول بیت کوین

اینترنت ثابت

برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب

تجهیزات تهویه

همانطور که گفته شد با کامپیوترهای خانگی نمی توان بیت کوین استخراج کرد پس حتما باید از ای دیسک استفاده کرد. هرچقدر دستگاه استخراج قوی تر باشد برق بیشتری مصرف می کند. برق مهم ترین فاکتور در استخراج بیت کوین است. مصرف برق دستگاه های استخراج به حدی بالاست که استخراج بیت کوین تنها در کشورهایی به صرفه است که هزینه برق کمی دارند. اینترنت هم فاکتور مهمی است. البته سرعت و حجم اینترنت اهمیت چندانی ندارد بلکه مهم این است که اتصال اینترنت پایدار باشد و قطع و وصل نشود. همچنین از آنجایی که فرایند استخراج بیت کوین موجب داغی شدید دستگاه می شود حتما باید سیستم تهویه مناسب در نظر گرفت. جالب است بدانید در برخی مناطق سردسیر از داغی دستگاه های استخراج حتی برای گرم کردن فضاها هم استفاده می شود. کیف پول هم برای این لازم است که بیت کوینی که کسب می کنید را به آن انتقال دهید.

استخراج ابری

با توجه به هزینه زیاد خرید دستگاه استخراج و سایر تجهیزات لازم برخی شرکت ها به شما اجازه استفاده از سخت افزارشان را می دهند و درواقع قدرت سخت افزاریشان را به شما می فروشند که این کار استخراج ابری نام دارد. به این صورت شما فقط به یک حساب کاربری روی موبایل یا کامپیوتر برای مدیریت سودتان دارید. البته ریسک استخراج به این روش کمی بالاست چرا که برخی از شرکت های فعال در این زمینه تنها به دنبال خالی کردن جیب شما هستند. یعنی ممکن است سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین برایتان سود آور تر از استخراج به این روش باشد.

استخر استخراج

استخر استخراج زمانی پدید می آید که چند استخراج کننده تجهیزاتشان را با هم به اشتراک می گذارند تا شانس حل بلوک افزایش یابد. در چنین شرایطی بیت کوین کسب شده به نسبت سخت افزاری که هر کس ارائه داده بین افراد تقسیم می شود. برخی از استخر های استخراج برای ورود مقداری هزینه دریافت می کنند اما نه همه. وارد شدن به استخر استخراج جریانی از درآمد ثابت برای استخراج کنندگان به همراه دارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *