بیت کوین دایموند چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین دایموند نام یکی از هارد فورک های بیت کوین است که تفاوت هایی با آن دارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا این ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

هارد فورک چیست؟

بهتر است قبل از آشنایی با بیت کوین دیاموند ابتدا کمی با مفهوم هارد فورک آشنا شویم. به طور کلی تعریف فورک عبارت است از به روزرسانی های انجام شده در یک ارز دیجیتال است که شامل دو نوع هارد فورک و سافت فورک می شود. سافت فورک نوعی از روزرسانی است که با نسخه های قبلی هم سازگار است. سافت فورک در ارزهای دیجیتال شباهت زیادی به روزرسانی هایی دارد که برای نرم افزار ورد ارائه می شود به این معنی که افرادی که از نسخه قدیمی استفاده می کنند بدون هیچ مشکلی می توانند فایل های تهیه شده از نسخه جدید را مشاهده و ویرایش کنند. اما هارد فورک به روز رسانی است که دیگر با نسخه های قبلی سازگار نیست و افراد برای ادامه فعالیت حتما باید به روزرسانی انجام دهند. در حقیقت در هارد فورک دو شبکه بلاک چین جداگانه ایجاد می شود که تا زمانی که کاربرانی در شبکه قدیمی وجود داشته باشند آن شبکه هم وجود خواهد داشت. هارد فورک ممکن است منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید شود.

بیت کوین دایموند چیست؟

همانطور که گفته شد بیت کوین دایموند یکی از هارد فورک های بیت کوین است. در حقیقت این هارد فورک توسط دو نفر از ماینرهای بیت کوین ایجاد شد که معتقد بودند می توانند با اعمال کردن برخی تغییرات به یک بیت کوین بهتر دست پیدا کنند. نام این دو ماینر تیم Evey و تیم ۰۰۷ بود که بیت کوین دایموند را در سال ۲۰۱۷ ارائه دادند. تغییراتی که این دو نفر می خواستند اعمال کنند عبارت اند از:

  • دسترسی به کمترین زمان ممکن برای انجام تراکنش ها همیشه جزو اهداف ارزهای دیجیتال بوده است. سرعت تراکنش های بیت کوین به این صورت است که در هر ثانیه بین ۲ تا ۷ تراکنش تایید می شوند اما تیم Evey و تیم ۰۰۷ به این نتیجه رسیدند که این مقدار کم است و باید سرعت تراکنش ها در بیت کوین دایموند بالاتر باشد.
  • کارمزد تراکنش های بیت کوین با توجه به عواملی مانند شلوغی شبکه تعیین می شود که ممکن است در مواقعی مبلغ قابل توجهی باشد. بنابراین تیم Evey و تیم ۰۰۷ تصمیم گرفتند کاهش مقدار کارمزدها را نیز در بیت کوین دایموند قرار دهند.
  • همانطور که می دانید قیمت بیت کوین روز به روز در حال افزایش است و چندی پیش قیمت هر واحد آن از مرز ۲۰ هزار دلار هم گذشت. تیم Evey و تیم ۰۰۷ احساس می کردند که بهتر است ارز دیجیتالشان برای همه باشد؛ نه فقط افرادی که از پس هزینه آن بر می آیند.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین دایموند

بیت کوین و بیت کوین دایموند تفاوت هایی با یکدیگر دارند؛ از جمله:

  • بلاک جدید در هر دو این ارزهای دیجیتال هر ده دقیقه یک بار تولید می شود؛ با این تفاوت که حجم هر بلاک بیت کوین برابر با ۱ مگابایت است اما بلاک های بیت کوین دایموند ۸ مگابایتی هستند. به این ترتیب بیت کوین دایموند در هر بلاک ۸ برابر اطلاعات بیشتری پردازش می کند.
  • تعداد کل واحدهای بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود است. بیت کوین دایموند هم چنین محدودیتی دارد اما تعداد کل واحد های آن به ۲۱۰ میلیون واحد محدودند.
  • سختی استخراج بیت کوین بسیار بالا است به صورتی که استخراج آن تنها با دستگاه های قدرتمندی به نام ASIC صورت می گیرد اما تیم Evey و تیم ۰۰۷ معتقد بودند که استخراج بیت کوین دایموند باید برای همه ممکن باشد؛ بنابراین استخراج آن با GPU هم ممکن است.

در اینجا باید بگوییم که تغییرات شکل گرفته در بیت کوین دایموند آن را تبدیل به یک ارز دیجیتال بی نقص نکرده اند. البته که سایر هارد فورک های بیت کوین مانند بیت کوین کش و حتی خود بیت کوین هم به هیچ عنوان بی نقص نیستند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *