فورک های بیت کوین چگونه بر قیمت آن تاثیر می گذارند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

فورک واژه ایست که احتمالا آن را در بازار ارزهای دیجیتال و خصوصا بیت کوین شنیده اید. اما فورک به چه معناست و چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال ها را بیابیم.

فورک چیست؟

فورک به انشعاباتی که در یک ارز دیجیتال صورت می گیرد گفته می شود. این انشعابات معمولا برای حل مشکلات آن ارز به وجود می آیند. به طور کلی دو نوع فورک وجود دارد: سافت فورک که به روز رسانی روی یک شبکه است به صورتی که نسخه های قدیمی هم از آن پشتیبانی می کنند. و هارد فورک که به روز رسانی ای است که نسخه های قدیمی تر دیگر از آن پشتیبانی نمی کنند و برای بهره مندی از آن الزاما باید شبکه خود را به روز رسانی کنید. بیت کوین چندین هارد فورک دارد از جمله بیت کوین کش.

هارد فورک خود دو نوع دارد. یا از قبل برنامه ریزی شده است یا به طور ناگهانی و به دلیل اختلافات میان اعضا به وجود می آید. در هنگامی که پیش بینی شده است، تمامی کاربران و افرادی که از شبکه استفاده می کنند در جریان فورک هستند و به صورت دسته جمعی پس از به روز رسانی از نسخه جدید استفاده می کنند و نسخه قبلی به دست فراموشی سپرده می شود. در این حالت هیچ ارز دیجیتالی جدیدی تولید نمی شود. این در حالی است که هارد فورک های ناگهانی (اصطلاحا هارد فورک بحث بر انگیز) همیشه موجب ایجاد یک ارز دیجیتال جدید می شود که کاربران و استفاده کنندگان بر حسب نیاز و سلیقه یکی یا هر دوی آن ها را انتخاب می کنند.

چرا فورک اتفاق می افتد؟

دلایل زیادی برای ایجاد فورک ها وجود دارد. گاهی فقط به یک به روز رسانی نیاز است تا مشکلات بر طرف شده و خدمات بهتری ارائه شود. گاهی برای بازیابی سرمایه و اعتماد فورک لازم است. مثلا زمانی که اتریوم هک شد، میلیون ها دلار از دست رفت و فورک جدیدی برای جلب اعتماد مردم ارائه شد. گاهی هم این اختلاف نظر است که موجب فورک می شود. گروهی به محدودیت حجم بلاک بیت کوین اعتراض داشتند چرا که این محدودیت موجب سرعت پایین انجام تراکنش ها و همچنین کارمزد های بالا شده بود. به همین دلیل بیت کوین کش با حجم بلاک ۳۲ مگابایتی به وجود آمد تا مشکلات ذکر شده را نداشته باشد.

در لحظه وقوع فورک بحث بر انگیز چه می شود؟

زمانی که یک ارز دیجیتال انشعاب پیدا می کند، افراد به طور ناگهانی دارای دو توکن ارز دیجیتال می شوند؛ هم توکی ارز اصلی و هم توکن آلت کوین به وجود آمده. به عنوان مثال در زمان به وجود آمدن بیت کوین کش، هر کس بیت کوین داشت اگر کیف پولش از فورک پشتیبانی می کرد، به همان مقدار هم بیت کوین کش وارد کیف پولش می شد. دلیل این اتفاق این است که برای به وجود آمدن فورک، یک کپی از بلاک چین ارز اصلی گرفته می شود تا زمانی که فورک رخ دهد. به این صورت اگر کسی مبلغ قابل توجهی بیت کوین داشته باشد، در لحظه پیدایش بیت کوین کش، سرمایه بسیار زیادی از این انشعاب به دست می آورد.

حتی تریدرهای حرفه ای با پیش بینی فورک ها سود قابل توجهی کسب می کنند. به عنوان مثال اگر کسی قبل از انشعاب بیت کوین کش، وقوع آن را پیش بینی میکرد، می توانست بیت کوین بیشتری بخرد تا در لحظه انشعاب همان مقدار بیت کوین کش به کیف پولش اضافه شود. با وجود اینکه هنگام ایجاد بیت کوین کش قیمت بیت کوین از ۲۸۰۰ دلار به ۲۷۰۰ دلار رسید اما اگر کسی مقدار قابل توجهی بیت کوین داشت، از فروش بیت کوین کشی که در کیف پولش ایجاد شده بود نه تنها می توانست ضرر بیت کوین را جبران کند بلکه حتی سود خوبی هم کسب می کرد.

تریدرهایی که این کار را انجام می دهند، اصطلاحا نهنگ نامیده می شوند. در واقع این افراد قبل از وقوع فورک کاری می کنند که قیمت بیت کوین به صورت ساختگی بالا برود و از این موقعیت به نفع خودشان استفاده می کنند. از آنجایی که این افراد می دانند قیمت ها در این زمان ساختگی است، پس آلت کوین اضافه شده به کیف پولشان را بلافاصله می فروشند. حتی ممکن است این تریدرها پیشبینی کنند که قیمت بیت کوین قرار است از مقدار ساختگی خود، اصلاح شود و پایین تر بیاید پس بیت کوین خود را هم تا زمانی که قیمتش هنوز بالاست می فروشند و هنگامی که قیمت ها پایین آمد دوباره آن را خریداری می کنند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *