هاوینگ بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

هاوینگ بیت کوین به نصف شدن پاداش استخراج بلاک ها در هر چهار سال اشاره دارد. اما چرا هاوینگ ضروری است و چه تاثیراتی روی بیت کوین و قیمت آن دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیابیم.

هاوینگ چیست؟

هاوینگ یک واژه انگلیسی به معنای نصف کردن است. بلاک بیت کوین محل قرارگیری تراکنش ها است و هر ده دقیقه یک بار تولید می شود. درواقع این ماینرها و استخراج کنندگان بیت کوین هستند که بلاک ها را استخراج می کنند. فرایند این کار به این صورت است که دستگاه های استخراج به صورت رقابتی با حل یک سری معادلات منجر به تولید بلاک بیت کوین می شوند. هر ماینری که زودتر به پاسخ معادله برسد پاداش تولید بلاک را دریافت می کند. هاوینگ درواقع به نصف شدن این پاداش در هر چهار سال مربوط می شود. درواقع هاوینگ پس از تولید هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک اتفاق می افتد که با توجه به زمان تولید هر بلاک پس در هر چهار سال رخ می دهد.

چرا هاوینگ ضروری است؟

دلیل اصلی هاوینگ کنترل تورم است. تعداد بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است و زمانی که همه این ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود کار استخراج متوقف شده و بیت کوین ها به گردش می افتند. این محدودیت تا حدی بیت کوین را به طلا شبیه کرده است. از این جهت که منابع طلا هم محدود بوده و به همین دلیل ارزش آن رفته رفته افزایش می یابد. بیت کوین هم به همین صورت است و اگر امکان استخراج بی نهایت بیت کوین وجود داشت به تدریج ارزش آن از بیت می رفت. درست مثل ارزهای فیات که تحت کنترل بانک ها هستند و می توانند مطابق میل بانک ها به هر مقدار چاپ شوند که اگر بیش از حد چاپ شوند ارزش آن ها سریعا کاهش خواهد یافت. بنابراین لازم است که سرعت استخراج بیت کوین زیاد نباشد و هاوینگ رخ دهد. در ابتدای فعالیت بیت کوین پاداش استخراج برابر با ۵۰ بیت کوین بود. در سال ۲۰۱۲ اولین هاوینگ رخ داد و این مقدار به ۲۵ بیت کوین رسید. پس از آن دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶ این مقدار را به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش داد. سومین هاوینگ در اردیبهشت ماه امسال بود که پاداش استخراج را به ۶.۲۵ بیت کوین رساند.

تاثیر هاوینگ روی قیمت بیت کوین

بررسی هاوینگ های گذشته نشان می دهد که پس از هاوینگ به طور کلی قیمت بیت کوین افزایش یافته است. البته درمورد تاثیر هاوینگ روی قیمت افراد مختلف عقاید متفاوتی دارند. تنها چیزی که به طور قطعی می توان گفت این است که کسی فکر نمی کند هاوینگ موجب کاهش قیمت بیت کوین شود. عده ای معتقدند از آنجایی که هاوینگ برنامه ریزی شده است و کسی را غافلگیر نمی کند پس نمی تواند تاثیر چشم گیری روی قیمت بیت کوین بگذارد. عده ای هم می گویند چون مردم انتظار افزایش قیمت بیت کوین را دارند پس طوری رفتار می کنند که موجب افزایش قیمت آن می شود و در واقع این خود مردم هستند که قیمت بیت کوین را بالا می برند.

تاثیر هاوینگ روی ماینرها

هاوینگ موجب می شود که افرادی که تجهیزات قدیمی دارند نتوانند به استخراج ادامه دهند. چراکه فرایند استخراج برق به شدت زیادی مصرف می کند که در دستگاه های قدیمی مصرف برق حتی بالاتر است و با نصف شدن پاداش دیگر سودی برای ماینرهایی که تجهیزات قدیمی دارند ندارد. بنابراین احتمال اینکه مجموع قدرت پردازش پایین بیاید و زمان تولید بلاک بیشتر شود وجود دارد البته پس از مدتی ماینرهای جدید شروع به فعالیت می کنند و سختی استخراج هم تنظیم می شود و شرایط به حالت عادی باز می گردد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *