تاثیر هاوینگ روی امنیت بیت کوین

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

هاوینگ نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین در هر ۴ سال است. اما این اتفاق چه تاثیری بر امنیت بیت کوین می گذارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

هاوینگ چیست؟

بهتر است ابتدا کمی با هاوینگ آشنا شویم. همانطور که گفته شد هاوینگ نصف شدن پاداش بیت کوین در هر چهار سال است. درواقع هاوینگ پس از تولید هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک اتفاق می افتد که با توجه به زمان تولید هر بلاک که ده دقیقه است پس در هر چهار سال رخ می دهد. هاوینگ برای کنترل تورم ضروری است. تعداد کل بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است. بیت کوین از این جهت تا حدی شبیه به طلا است. طلا هم به توجه به منابع محدودی که دارد؛ به مرور زمان ارزشش بیشتر می شود. اگر امکان استخراج بی نهایت بیت کوین وجود داشت به تدریج ارزش آن از بیت می رفت. درست مثل ارزهای فیات که تحت کنترل بانک ها هستند و می توانند مطابق میل بانک ها به هر مقدار چاپ شوند که اگر بیش از حد چاپ شوند ارزش آن ها سریعا کاهش خواهد یافت. بنابراین لازم است که سرعت استخراج بیت کوین زیاد نباشد و هاوینگ رخ دهد. در ابتدا پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین برابر با ۵۰ بیت کوین بود اما چند هاوینگ آن را به ۶.۲۵ بیت کوین رسانده اند.

تاثیر هاوینگ بر امنیت بیت کوین

در بررسی تاثیر هاوینگ بر امنیت بیت کوین ۲ دیدگاه وجود دارد:

  • دیدگاه بدبینانه: افرادی که دیدگاه بدبینانه نسبت به تاثیر هاوینگ بر امنیت بیت کوین دارند؛ معتقدند این اتفاق موجب تضعیف امنیت می شود. به عنوان مثال یکی از این افراد اِمین گون سیرر است که معتقد است به دلیل کاهش یافتن پاداش ماینرها امنیت شبکه بیت کوین کاهش می یابد و در صورتی که این امنیت تا حد زیادی کاهش یابد ممکن است حتی حملات گسترده ای برای پرداخت های دو برابری رخ دهد. او بر این باور است که رخ دادن هاوینگ تا ۱۲ سال دیگر می تواند منطقی باشد اما پس آن پاداش استخراج به طور خطرناکی کم می شود و در این صورت مداخله ضروری است.
  • دیدگاه خوش بینانه: اما همه مانند سیرر هاوینگ را برای امنیت بیت کوین بد نمی دانند و افراد خوش بینی هم وجود دارند. به عنوان مثال دن هلد معتقد است که اگر چه هاوینگ های بیشتر موجب کاهش پاداش استخراج می شوند اما کارمزد تراکنش ها به عنوان بخشی از پاداش بلاک افزایش می یابند و به این ترتیب به مرور زمان امنیت شبکه بیت کوین با در نظر گرفتن کارمزد تراکنش ها تامین می شود. در حال حاضر هر ماینری که موفق به استخراج بلاک جدید شود ۶.۲۵ بیت کوین به اضافه کارمزد تراکنش های آن بلاک را دریافت می کند. داده های کوین متریک نشان می دهند که مقدار این کارمزد به مرور زمان افزایش پیدا کرده است. بنابراین این افراد معتقد اند که با وجود اینکه پس از ۳۰ هاوینگ دیگر چیزی برای کاهش باقی نمی ماند؛ اما وجود کارمزدهای تراکنش ها برای تامین امنیت شبکه بیت کوین کافی است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *