بررسی دقیق وضعیت قانونی بیت کوین در ایران

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

چند وقتی است که تب و تاب بیت کوین در ایران بسیار زیاد شده است و افراد فراوانی هم به استخراج آن روی آورده اند. همین موضوع موجب شده که بسیاری از مردم سوال کنند آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟ استخراج آن چطور؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا وضعیت قانونی بیت کوین، استخراج آن و… در ایران را به طور کامل بررسی کنیم.

وضعیت قانونی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین

برای بررسی وضعیت قانونی خرید و فروش و نگهداری بیت کوین ابتدا باید به ماده ۲ قانون مجازات عمومی توجه کنیم که می گوید:

هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

در ایران برای خرید و فروش و نگهداری بیت کوین هیچ گونه مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین نشده است. بنابراین می توان گفت که خرید و فروش و نگهداری بیت کوین در ایران غیر قانونی نیست. اما اگر کسی در یکی از جرایم خود از بیت کوین استفاده کند؛ وضعیت فرق می کند و غیر قانونی است. به عنوان مثال اگر بیت کوین برای پولشویی استفاده شود دیگر مجازات دارد و جرم است.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین

در مورد وضعیت قانونی استخراج بیت کوین باید بگوییم که این کار قانونی است. اما تنها در صورتی که برای آن از وزارت صنعت مجوز دریافت شود. بنابراین استخراج بیت کوین بدون مجوز کاملا غیرقانونی بوده و سازمان برق قادر است برق مصرفی برای این کار را قطع کند.

وضعیت قانونی واردات تجهیزات استخراج

وضعیت قانونی واردات تجهیزات هم مشابه استخراج بیت کوین است. یعنی در صورتی که برای آن از وزارت صنعت مجوز گرفته شود؛ قانونی است. بدون مجوز نیروی انتظامی حق ضبط این تجهیزات را دارد. تا قبل از تیر ماه سال ۹۸ واردات دستگاه های ASIC غیرقانونی بود و تمامی دستگاه های موجود در کشور به صورت قاچاق وارد شده بودند. بنابراین در آن زمان قانون حق توقیف و ضبط آن ها را داشت. اما این روزها امکان ترخیص دستگاه های استخراج با اخذ مجوز از وزارت صنعت وجود دارد. دستگاه هایی هم که قبلا عنوان قاچاقی گرفته اند را می توان با با خوداظهاری و پرداخت عوارض و جریمه آزادسازی کرد.

وضعیت قانونی استفاده از بیت کوین در مراکز پولی

صرافی ها و بانک هایی که زیر نظر بانک مرکزی قرار دارند از خرید و فروش بیت کوین منع شده اند. بنابراین هر گونه استفاده، خرید و فروش ارز دیجیتال در موسسات مالی، بانک ها و صرافی ها به طور رسمی ممنوع می باشد.

امکان طرح شکایت برای جرایم مربوط به بیت کوین

همانطور که می دانید بیت کوین به خودی خود یک ابزار برای انجام جرایم یا کلاهبرداری یا پولشویی و… نیست. اما همانند سایر ارزها کلاهبردارانی وجود دارند که از بیت کوین استفاده می کنند. اکنون سوالی که پیش می آید این است که آیا در ایران امکان طرح شکایت برای جرایم مربوط به بیت کوین وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که بله؛ خوشبختانه این امکان وجود دارد و رویه پیگیری آن هم درست مانند سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *