تاریخچه تجهیزات استخراج بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

این روزها استخراج بیت کوین تنها با دستگاه های قدرتمندی به نام ایسیک ممکن است. اما همیشه این طور نبوده و در گذشته از تجهیزات دیگری هم برای این کار استفاده می شد. با ما در این مقاله همراه باشید تا تاریخچه تجهیزات استخراج بیت کوین را مرور کنیم.

استخراج با CPU

CPU قطعه ای است که در کامپیوترهای معمولی پیدا می شود. کنترل چگونگی پردازش و اجرای دستورات در کامپیوتر توسط این قطعه انجام می شود. در زمانی که اولین بلاک بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد؛ نیازی به سخت افزار قوی برای استخراج بیت کوین نبود و این کار با CPU کامپیوترهای معمولی به راحتی انجام می گرفت. دلیل این امر این است که در آن زمان ساتوشی برای استخراج بیت کوین هیچ رقیبی نداشت و سختی استخراج بیت کوین بسیار کم بود. زمانی که ماینرهای بیشتری به شبکه پیوستند به رور زمان سختی استخراج بیت کوین افزایش پیدا کرد و به این ترتیب به تجهیزات قوی تری نیاز بود.

استخراج با GPU و FPGA

در تاریخ ۱۷ می ۲۰۱۰ بود که لورنزو هانیچ در فروم بیت کوین این پیشنهاد را ارائه کرد که فردی در ازای ۱۰۰۰۰ بیت کوین برای او دو عدد پیتزا ارسال کند. این تعداد بیت کوین در ازای پیتزاهای ۲۵ دلاری پرداخت شد و در آن زمان قیمت هر بیت کوین حدودا ۸ سنت بود. در اکتبر ۲۰۱۰ قیمت بیت کوین به ۱۰ سنت رسید و در آن زمان بود که برای استخراج بیت کوین از GPU استفاده شد. تفاوت میان GPU و CPU این بود که GPU یا همان واحد پردازشی گرافیکی به منظور انجام دامنه کمتری از وظایف بهینه سازی شده است. به این ترتیب GPU در انجام وظایفی مانند اجرای بازی یا محاسبه عملیات ریاضی به صورت موازی و نه پشت سر هم نسبت به CPU بهتر عمل می کند. به همین دلیل بود که پس از CPU برای انجام محاسبات ریاضی مربوط به استخراج بلاک های جدید بیت کوین از GPU استفاده شد.

پس از آن در سال ۲۰۱۱ بود که افزایش بهره وری تحت الشعاع عمل کرد مدار مجتمع قرار گرفت که به منظور استخراج بلاک های جدید بیت کوین بار دیگر مدل سازی دیجیتال برنامه پذیر شده بود. FPGA ها به طور کلی در انجام محاسبات ریاضی مربوط به بلاک های جدید بیت کوین نسبت به GPU دو برابر سریع تر عمل می کردند اما مشکلی که در استفاده از این دستگاه ها وجود داشت این بود که تولید آن ها دشوارتر بود. دلیل این امر پیکر بندی آن ها بود که باید در دو سطح نرم افزاری و سخت افزاری اتجام می شد.

استخراج با ایسیک

ایسیک یا ASIC همان سخت افزاری است که امروزه برای استخراج بیت کوین استفاده می می شود. برای اولین بار یک تولید کننده سخت افزارهای کامپیوتری چینی به نام Canaan Creative بود که در سال ۲۰۱۳ دستگاه ایسیک را ارائه کرد. تفاوت این دستگاه با موارد قبلی این است که ایسیک از ابتدا برای استخراج بیت کوین طراحی شده است و تمام جزئیات سخت افزاری و نرم افزاری آن تنها برای این هدف کار می کنند. در حال حاضر شرکت های زیادی تولید کننده دستگاه ایسیک هستند که از جمله این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Bitmain
  • MicroBT
  • Cheetah Miner
  • Canaan
  • Innosilicon
  • Dayun Miner
  • Aladdin Miner
  • Obelisk
  • Halong Mining
  • FusionSilicon

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *