رایج ترین سوالات در مورد استخراج بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
5
(2)

تعداد علاقه مندان به استخراج بیت کوین روز به روز در حال افزایش است. اما بسیاری از این افراد با سوالات زیادی در این مورد مواجه اند. بنابراین تصمیم گرفته ایم پاسخ رایج ترین سوالات در مورد استخراج بیت کوین را پیدا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین به فرایندی گفته می شود که موجب قرار گرفتن بیت کوین های جدید در چرخه بازار می شود. این فرایند به این صورت است که ماینرهای بیت کوین در سراسر جهان در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی هستند و هر ماینری که زودتر موفق به یافتن پاسخ معادلات شود پاداش استخراج را دریافت می کند. این فرایند هر ۱۰ دقیقه یک بار تکرار می شود. به عبارتی دیگر بلاک جدید بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شود.

گواه اثبات کار چیست؟

گواه اثبات کار راه حل بیت کوین برای تامین امنیت و جلوگیری از حملات هکرها است. به این صورت که اگر کسی بخواهد به طور موفقیت آمیز به شبکه بیت کوین حمله کند؛ باید توان پردازشی بیشتری نسبت به بقیه ماینرها داشته باشد. اما حتی خود ماینرها هم فقط برای این که بتوانند شانس بهتری برای استخراج بیت کوین داشته باشند استخرهای استخراج را تشکیل داده اند. به این ترتیب به دست آوردن توان پردازشی مورد نیاز برای حمله به بیت کوین به هیچ عنوان کار راحتی نیست.

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج به حالتی گفته می شود که چند ماینر در کنار هم جمع می شوند و توان پردازشی تجهیزاتشان را با یکدیگر جمع می کنند تا شانس بهتری برای استخراج بیت کوین داشته باشند. در نهایت هم پاداش استخراج به نسبت توان پردازشی هر ماینر میان اعضا تقسیم می شود. البته ممکن است در برخی استخرها نحوه تقسیم پاداش تفاوت هایی داشته باشد.

پاداش استخراج چقدر است؟

در ابتدای معرفی بیت کوین پاداش استخراج برابر با ۵۰ بیت کوین بود. در سال ۲۰۱۲ فرایندی به نام هاوینگ رخ داد و پاداش بیت کوین را نصف کرد یعنی به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶ بود که این مقدار را به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش داد. سومین هاوینگ در اردیبهشت ماه امسال بود که پاداش استخراج را به ۶.۲۵ بیت کوین رساند.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ یک واژه انگلیسی به معنای نصف کردن است که در مورد بیت کوین به نصف شدن پاداش بیت کوین پس از هر ۴ سال اشاره دارد. درواقع هاوینگ پس از تولید هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک اتفاق می افتد که با توجه به زمان تولید هر بلاک پس در هر چهار سال رخ می دهد. اما چرا لازم است که هر چهار سال یک بار پاداش بیت کوین نصف شود؟ در پاسخ باید بگوییم که دلیل اصلی این امر کنترل تورم است. اگر سرعت استخراج بیت کوین بالا باشد موجب کاهش ارزش آن می شود. درست مانند ارزهای فیات که اگر بیش از حد چاپ شوند سریعا ارزش آن ها کم می شود.

هر روز چند بیت کوین استخراج می شود؟

همانطور که گفته شد پاداش استخراج هر بلاک در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است. همچنین با توجه به مدت زمان تولید بلاک های جدید می توان فهمید که در هر روز ۱۴۴ بلاک تولید می شود. بنابراین با یک محاسبه ساده متوجه می شویم که هر روز ۹۰۰ بیت کوین جدید استخراج می شود.

سختی استخراج چیست؟

تعداد ماینرهای بیت کوین دائما در حال افزایش است. اما مدت زمان تولید بلاک جدید باید برابر با ۱۰ دقیقه باشد. در شرایطی که با افزایش تعداد حدس هایی که برای حل معاملات بیت کوین زده می شود مواجه هستیم باید عاملی وجود داشته باشد که از کم شدن زمان تولید بلاک جلوگیری کند که این عامل همان سختی استخراج است.

سختی استخراج هر دو هفته یک بار تغییر می کند. که با توجه به زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک می توان فهمید که پس از استخراج هر ۲۰۱۶ بلاک رخ می دهد. تنظیم سختی استخراج به این صورت است که در صورتی که استخراج هر بلاک ده دقیقه طول بکشد پس استخراج ۲۰۱۶ بلاک به ۲۰۱۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد. اما اگر این زمان کمتر یا بیشتر از ۲۰۱۶۰ دقیقه باشد سختی استخراج تغییر می کند. به عنوان مثال فرض کنید که این زمان به ۱۴۰۰۰ دقیقه کاهش یافته است. در این صورت با انجام محاسبات ساده به شرح زیر متوجه می شویم که سختی شبکه باید حدودا ۱.۴ برابر قبل شود:

۲۰۱۶۰ ÷۱۴۰۰۰=۱.۴

در شرایطی که با انجام این محاسبات به عددی بزرگتر از ۱ برسیم یعنی زمان استخراج ۲۰۱۶ بلاک کمتر از ۲۰۱۶۰ دقیقه بوده پس سختی استخراج باید افزایش یابد. اما اگر این عدد کمتر از ۱ باشد پس این زمان بیشتر از ۲۰۱۶۰ دقیقه بوده و سختی استخراج باید کاهش یابد. البته لازم به ذکر است که تعداد دفعاتی که سختی استخراج کاهش می باید در مقایسه با تعداد دفعاتی که افزایش می باید بسیار کم است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 2

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *