رایج ترین سوالات در مورد استخراج بیت کوین (قسمت دوم)

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

در مقاله قبل برخی سوالات رایج در مورد استخراج بیت کوین را بررسی کردیم. اکنون در این مقاله می خواهیم بخش دوم از این سوالات و پاسخشان را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

آیا می توان با کامپیوترهای خانگی بیت کوین استخراج کرد؟

سختی استخراج بیت کوین در ابتدای معرفی آن به صورتی بود که حتی با کامپیوترهای خانگی هم به راحتی امکان استخراج آن وجود داشت. اما به مرور زمان سختی استخراج آنقدر افزایش یافت که امروزه دیگر این امکان وجود ندارد و برای استخراج بیت کوین به دستگاه های مخصوصی به نام ASIC نیاز است. البته می توان گفت که امکان استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی در عمل وجود دارد اما شانس استخراج در چنین شرایطی بسیار کم است و حتی ممکن است با آسیب هایی که به کامپیوتر وارد می کند موجب ضرر هم بشود.

محدودیت تعداد بیت کوین چیست؟

تعداد کل بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد محدود است که استخراج همه آن ها تا سال ۲۱۴۰ میلادی به پایان می رسد. این محدودیت بیت کوین را تا حدی به طلا شبیه کرده است. از این نظر که طلا هم به دلیل محدودیت منابعی که دارد؛ دائما ارزشش بیشتر می شود. اما دلیل این محدودیت چیست؟ پاسخ دقیق این سوال را کسی نمی داند اما نظریه هایی برای آن ارائه شده است. به عنوان مثال یکی از این نظریه ها نظریه جایگزینی عرضه پول است که بر اساس یکی از ایمیل های ساتوشی ناکاموتو به مایک هرن شکل گرفته است. این نظریه بیان می کند که اگر ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود داشته باشد؛ ۰.۰۰۱ بیت کوین برابر با ۱ یورو می شود. لازم است بدانید که در سال ۲۰۱۳ این اتفاق افتاد و چون قیمت بیت کوین از ۱۰۰۰ یورو گذشت ارزش ۰.۰۰۱ بیت کوین با ۱ یورو برابر بود. بر این اساس مشخص است که ساتوشی ناکاموتو یک آینده بسیار وسیع تر برای بیت کوین متصور است. هنگام ایجاد بیت کوین تمامی عرضه پول در جهان برابر با ۲۱ تریلیون دلار بود. اگر بیت کوین جایگزین تمام این ۲۱ تریلیون دلار شود آنگاه هر بیت کوین برابر با ۱ میلیون دلار می شود که در این صورت هر ساتوشی ۰.۰۱ دلار ارزش دارد. (هر بیت کوین برابر با ۱۰۰ میلیون ساتوشی است.) تشابه بین این اعداد حتی اگر اتفاقی ایجاد شده باشد بسیار شگفت انگیز است.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین چیست؟

همانطور که گفته شد برای استخراج بیت کوین به دستگاه های مخصوصی به نام ASIC نیاز است. اما این تنها وسیله مورد نیاز نیست. علاوه بر ASIC به برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب، اینترنت ثابت و بدون قطع و وصلی، کیف پول بیت کوین و سیستم تهویه هم نیاز است. سیستم تهویه با توجه به آب و هوا می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال سیستم تهویه در مناطق سردسیر با منطق گرم سیر تفاوت زیادی دارد.

آیا امکان استخراج بیت کوین رایگان وجود دارد؟

سایت هایی وجود دارد که در ازای انجام فعالیت هایی از قبیل تماشای تبلیغ و… به شما بیت کوین رایگان می دهد. البته مقدار بیت کوین دریافتی برای هر کدام از این فعالیت ها بسیار ناچیز و به عنوان مثال چند سنت است. همچنین در صورتی که بخواهید بیت کوین دریافتی خود را به کیف پولتان منتقل کنید باید به یک میزان حداقل به عنوان مثال ۵۰ دلار برسد. بنابراین زمانی که باید برای رسیدن به این ۵۰ دلار صرف کنید بسیار زیاد است که مشخص است که اگر این زمان را در یک زمینه دیگر صرف کنید درآمد بهتری کسب خواهید کرد.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی: هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

بر این اساس از آنجایی که برای سرمایه گذاری و ذخیره ارزهای دیجیتال مجازاتی در نظر گرفته نشده، پس جرم نیست. اما در صورتی که از آن ها در سایر جرایم استفاده شود، مجازات دارد و جرم است. استخراج ارزهای دیجیتال هم در ایران قانونی است؛ اما تنها در صورت داشتن مجوز. همچنین امکان دریافت مجوز برای واردات تجهیزات استخراج نیز وجود دارد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *