آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی ممکن است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

با رواج بیشتر ارزهای دیجیتال هر روز افراد بیشتری به استخراج این ارزها علاقه مند می شوند. خصوصا استخراج بیت کوین که بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است گزینه مناسبی است. اما آیا استخراج بیت کوین با کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها ممکن است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین به این صورت است که دستگاه های ماینر در سراسر جهان در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی (هش) هستند و هر ماینری که زودتر پاسخ این معادلات را بیابد موفق به استخراج بلاک جدید بیت کوین می شود و پاداش استخراج را دریافت می کند. این فرایند هر ۱۰ دقیقه یک بار تکرار می شود. در حقیقت بیت کوین های جدید به همین طریق تولید می شوند. پاداش استخراج در ابتدا ۵۰ بیت کوین بود اما طی چند هاوینگ امروزه به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده است. هاوینگ نصف شدن پاداش استخراج است که پس از استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک رخ می دهد که با توجه به زمان تولید هر بلاک ۴ سال طول می کشد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر

در ابتدای معرفی بیت کوین از آنجایی که این ارز دیجیتال هنوز محبوبیت زیادی کسب نکرده بود و شبکه آن کم بار بود استخراج آن به راحتی با کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها صورت می گرفت. در حقیقت افراد از این طریق می توانستند در مدت زمان کوتاهی چندین بیت کوین استخراج کنند که البته در آن زمان هر بیت کوین ارزش زیادی نداشت. در اینجا موضوعی به عنوان سختی استخراج مطرح است. همانطور که گفته شد بلاک های جدید هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شوند. در حقیقت سختی استخراج باید به گونه ای باشد که حل معادلات مربوط به استخراج ۱۰ دقیقه طول بکشد. اگر قدرت پردازش دستگاه ها پایین باشد تولید بلاک جدید بیشتر از ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد و بنابراین سختی استخراج کم می شود. از طرف دیگر اگر قدرت پردازش دستگاه ها بالا باشد این فرایند سریع تر از ۱۰ دقیقه صورت می گیرد و نیاز است که سختی استخراج افزایش یابد. بنابراین به منظور حفظ ثبات شبکه سختی استخراج رفته رفته افزایش می یابد و استخراج بیت کوین به مرور زمان تجهیزات قوی تری نیاز دارد.

امروزه فرایندی که در گذشته به راحتی توسط کامپیوترهای خانگی انجام می شد تنها توسط دستگاه های قدرتمندی به نام ASIC انجام می شود که تجهیزات گران قیمتی هستند و برق زیادی هم مصرف می کنند. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین با کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ممکن است باید بگوییم که بله؛ این امکان در عمل وجود دارد اما شانس استخراج بیت کوین در چنین حالتی چیزی حدود ۱ درصد است. بنابراین استخراج بیت کوین به این صورت به هیچ عنوان سود آور نیست و حتی ممکن است با آسیب هایی که به کامپیوتر و لپ تاپ وارد می کند موجب ضرر هم بشود.

چگونه بیت کوین استخراج کنیم

اکنون که مشخص شد استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی به صرفه نیست سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توان بیت کوین استخراج کرد. در پاسخ باید بگوییم که برای استخراج بیت کوین به تجهیزات زیر نیاز دارید:

دستگاه استخراج مخصوص یا همان ASIC

کیف پول بیت کوین

اینترنت ثابت

برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب

تجهیزات تهویه

البته راه دیگری هم برای استخراج بیت کوین وجود دارد به نام استخراج ابری. در این روش می توان از خدمات شرکت هایی که تجهیزات استخراج بیت کوین را تهیه کرده اند و توان پردازشی دستگاه هایشان را به دیگران میفروشند بهره برد. البته این روش ریسک ها و خطرات مربوط به خود را دارد که نباید از آن ها غافل شد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *