دروغ هایی که درمورد بیت کوین شنیده ایم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

ارزهای دیجیتال، پدیده ای جدید در قرن ۲۱ هستند که واقعیت آن ها برای بسیاری از ما هنوز هم گنگ و مبهم است به صورتی که شایعات زیادی درمورد آن ها شنیده ایم که برخی درست و برخی غلط اند. این شایعه پراکنی ها در مورد بیت کوین که بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است بیشتر بوده بنابراین تصمیم داریم در این مقاله چند مورد از شایعات غلط را بررسی کنیم.

بیت کوین ارزش حقیقی ندارد

بسیاری از مردم به غلط فکر می کنند که چون بیت کوین پول رسمی هیچ کشوری نیست پس پشتوانه و ارزش ندارد. درست است که در گذشته پول کشورها توسط طلایی که در ذخایر بانکی آن ها قرار داشت پشتیبانی می شد اما امروزه دیگر اینچنین نیست و ارزش پول هر کشور بیشتر اعتبار آن کشور است. درمورد بیت کوین هم می توان گفت که این که هیچ پشتوانه فیزیکی برای آن وجود ندارد دلیل بی ارزش بودنش نیست بلکه ارزش آن از میزان عرضه و تقاضای آن تعیین می شود.

بیت کوین پول مخصوص خلافکارهاست

در آغاز معرفی ارزهای دیجیتال مردم فکر می کردند خلافکارها از این ارزها استفاده می کنند. درحالی که چنین نیست و هر خلافکاری در درجه اول پول نقدی که رد پای آن پاک شده است را به هر چیزی ترجیح می دهد زیرا حتی بیت کوین هم قابل رد یابی است. البته ممکن است خلافکارهایی وجود داشته باشند که از بیت کوین استفاده می کنند اما این دلیل کافی نیست که بیت کوین را پول مخصوص خلافکاران بنامیم.

بیت کوین غیر قابل ردیابی است

بسیاری از مردم تصور می کنند که بیت کوین یک شبکه تاریک و مخوف است بنابراین قابلیت ردیابی ندارد. در حالی که این تصور کاملا غلط است و پول های جا به جا شده توسط بیت کوین به راحتی از طریق زنجیره بلوکی ردیابی اطلاعات دنبال می شوند. می توان گفت که این شایعه با شایعه قبل در ارتباط است و چون مردم فکر می کنند بیت کوین غیر قابل ردیابی است پس خلافکارها برای معاملاتشان از آن استفاده می کنند.

بیت کوین غیر قانونی است

عده ای تصور می کنند که چون هنوز هیچ کشوری بیت کوین را به عنوان پول رسمی نپذیرفته، پس حتما غیر قانونی است. حقیقت این است که بیت کوین تنها در چند کشور غیر قانونی بوده که این کشورها رسما این موضوع را اعلام کرده اند. سایر کشورها یا سکوت کرده اند یا حتی قانونی بودن بیت کوین را اعلام کرده اند. به عنوان مثال در ایران هم شما می توانید از وب سایت دیجی شمس به طور کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی اقدام به خرید بیت کوین نمایید.

شاید یک روز بیت کوین شات داون شود

بله امکان شات داون کردن بیت کوین وجود دارد اما تنها از یک راه! آن هم از طریق شات داون کردن اینترنت. فعلا که کسی برای شات داون کردن اینترنت تصمیمی نگرفته است پس بیت کوین هم فعلا خاموش نخواهد شد. فقط و فقط ممکن است روزی برسد که کسی دیگر از بیت کوین استفاده نکند و این ارز دیجیتال به دست فراموشی سپرده شود.

بیت کوین یک طرح پانزی است

این شایعه به راحتی پاسخ داده می شود چرا که در طرح پانزی شرکت های کلاه بردار توسط مدیران کنترل می شدند در حالی که بیت کوین اساسا هیچ گونه نهاد مرکزی برای کنترل ندارد پس نمی تواند یک طرح پانزی باشد. عده ای هم برای اثبات این شایعه می گویند که ساتوشی ناکاموتو، پدید آورنده بیت کوین، خودش از این پروژه خارج شده اما باید بدانید که دلیل خارج شدن او این بود که می خواست هیچ گونه دخالت فردی در بیت کوین نباشد.

اگر تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون برسد شبکه نابود خواهد شد

تعداد بیت کوین های موجود به عدد ۲۱ میلیون محدود است و نمی تواند بیشتر از این مقدار بیت کوین وجود داشته باشد. سوالی که پیش می آید این است که پس از اینکه تمام این ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شد چه می شود؟ عده ای تصور می کنند که در این صورت فعالیت ماینرها متوقف می شود که موجب نابودی شبکه خواهد شد. در حالی که ماینرها هنوز هم می توانند با تایید تراکنش ها درآمد کسب کنند پس نتیجه می گیریم که وقتی بیت کوین دیگر استخراج نشود، پس به گردش می افتد.

بیت کوین ممکن است هک شود

از آنجایی که بیت کوین توسط بلاک چین بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده پس هک کردن آن غیر ممکن است. تنها چیزی که ممکن است هک شود یک صرافی یا کیف پول شماست. که البته با چند اقدام ساده می توانید امنیت کیف پولتان را بالا ببرید تا هک کردن آن کار راحتی نباشد. این اقدامات را در مقاله ای جداگانه توضیح داده ایم.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *