بیت کوین برای سرمایه گذاری بهتر است یا طلا؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
0
(0)

افزایش روز افزون ارزش طلا و بیت کوین این سوال را پیش می آورد که کدام یک برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

طلا

طلا یک فلز گران بها و نایاب است که به علت زیبایی در جواهر سازی استفاده می شود. خرید و فروش طلا به صورت ناشناس است و به راحتی صورت می گیرد. یکی از مزیت های طلا نسبت به ارزهای دیجیتال این است که طلا را نمی توان هک کرد! البته اگر سرمایه خود را تبدیل به طلا می کنید باید در مراقبت از آن کوشا باشید چرا که ممکن است دزدیده شود. با طلا نمی توانید به خرید و فروش بپردازید بلاکه ابتدا باید آن را تبدیل به پول کنید. همچنین بر خلاف ارزهای دیجیتال با استفاده طلا را نمی توانید به راحتی برای شخصی در آن طرف دنیا بفرستید.

بیت کوین

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال در جهان است که به راحتی می توانید آن را مبادله کنید. بیت کوین غیرمتمرکز است و معاملات با آن به صورت ناشناس و بدون واسطه صورت می گیرند. بیت کوین بر خلاف طلا امکان هک شدن دارد و از این طریق ممکن است تمام داراییتان را از دست بدهید. حتی ممکن است فردی کلید خصوصی کیف پولش را فراموش کند و مبلغ بسیار زیادی را از دست بدهد.

تاریخچه

طلا همیشه یک فلز نایاب و با ارزش بوده و لذا هزاران سال است که از طلا به عنوان وسیله ای برای مبادله و ذخیره ارزش استفاده می شود. البته قدرت خرید طلا در طول این سال ها ثابت مانده و تا زمانی که منبع عظیم و جدیدی برای استخراج طلا پیدا نشود همچنان نایاب و با ارزش می ماند و قیمت آن تغییر ناگهانی نخواهد داشت.

بیت کوین نوع بسیار جدیدی از پول است که در چند سال اخیر معرفی شده. هدف بیت کوین فاصله گرفتن از معاملات به شکل سنتی و انجام آن ها به صورت غیر متمرکز و ناشناس است. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که به موفقیت رسیده و امروزه جایگاه اول را در بین ارزهای دیجیتال در اختیار دارد.

محدودیت عرضه

هم طلا و هم بیت کوین منابع محدودی دارند. استخراج روز به روز طلا از معادن سبب شده که منابع محدود طلا روز به روز در حال کاهش باشند و ذخایر طلا در هر سال به میزان ۱.۵ درصد رشد کنند. بیت کوین هم به صورت محدود در دسترس است به صورتی که امروزه تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. البته انشعاباتی (فورک) در بیت کوین صورت گرفته که مشهور ترین آن ها بیت کوین کش و بیت کوین گلد هستند و احتمال افزایش تعداد انشعابات در آینده هم وجود دارد.

بیت کوین یا طلا؟

یکی از مزیت های طلا نسبت به بیت کوین این است که طلا توسط بانک های مرکزی و دولت ها به عنوانه پشتوانه مالی استفاده می شود. پس از وقوع بحران های اقتصادی، بانک ها برای جلوگیری از وابستگی به دلار آمریکا به ذخیره طلا روی آوردند و امروزه طلا در مبادلات بین کشورها استفاده می شود. این در حالی است که بیت کوین هنوز توسط هیچ کشوری به عنوان ارز رسمی شناخته نشده است.

با این وجود بسیاری از کارشناسان اقتصادی بیت کوین را بهتر از طلا می دانند چرا که با وجود اینکه بیت کوین تنها چند سال است که معرفی شده اما محبوبیت زیادی بین مردم کسب کرده است.

بسیاری از مردم به این دلیل که بیت کوین ارزش ذاتی ندارد با آن مخالف اند و به سراغ طلا که ماده ای ارزشمند است می روند. اما باید بدانید که نداشتن ارزش ذاتی می تواند به عنوان یک مزیت برای بیت کوین عمل کند. همچنین ارزش ذاتی یک امر مشخص نیست و امکان پرداخت مقاوم در برابر سانسور، خود ارزش ذاتی بیت کوین محسوب می شود.

تا قبل از معرفی بیت کوین، هرچیزی که به عنوان پول استفاده می شد یک کالای اقتصادی بود و شکل فیزیکی داشت. امروزه از مواردی مانند مسکن و… به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش استفاده می شود اما ایرادی که این کار دارد این است که می تواند موجب خلل در عملکرد کالاهای اقتصادی شود. طلا هم اینچنین است. تصور کنید مردم زیادی اقدام به خرید مقادیر زیاد طلا کنند. نتیجه این است که حباب قیمت به وجود می آید. این در صورتی است که اگر به جای طلا و مسکن به سراغ بیت کوین برای سرمایه گذاری برویم، مشکلات مربوط به عرضه مسکن و ساخت و ساز حل می شود و همچنین از طلا می توان در جاهای بهتر مثلا الکترونیک استفاده کرد و از این طریق جوامع بهتری ساخت.

امروزه بیت کوین این امکان را به ما می دهد که سرمایه خود را ذخیره کنیم بی آن که یک کالای اقتصادی بخریم. این شیوه نوین سرمایه گذاری به صورت بین المللی در دسترس عموم است. اگر شما هم به این روش از سرمایه گذاری تمایل دارید، می توانید همین الان از طریق وب سایت دیجی شمس به صورت کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی، اقدام به خرید بیت کوین نمایید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *