ماجرای پیتزای بیت کوینی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

ماجرای پیتزای بیت کوینی در حقیقت اولین باری است که با یک ارز دیجیتال کالایی خریده شد. در سال ۲۰۱۰ فردی به نام لورنزو هانیچ برای خرید دو پیتزا ۱۰۰۰۰ بیت کوین پرداخت کرد! با ما در این مقاله همراه باشید تا نگاهی بر این ماجرا داشته باشیم.

پیتزای بیت کوینی

در تاریخ ۱۷ می ۲۰۱۰ بود که لورنزو در فروم بیت کوین این پیشنهاد را ارائه کرد که فردی در ازای ۱۰۰۰۰ بیت کوین برای او دو عدد پیتزا ارسال کند. شاید با خود فکر کنید که چرا فردی باید با مبلغی که با آن می توان چندین پیتزا فروشی راه انداخت تنها دو پیتزا بخرد؟ در جواب باید گفت که در آن زمان ۱۰۰۰۰ بیت کوین تنها حدود ۴۰ دلار ارزش داشت و کسی فکر نمی کرد روزی ارزش آن تا این حد بیشتر شود. ارزش بیت کوین در آن زمان آنقدر کم بود که یک کاربر در پاسخ لورنزو به او گفت که می تواند این مقدار بیت کوین را تنها به مبلغ ۴۱ دلار بفروشد و حتی فکر کرد که لورنزو سعی در گرفتن پیتزای رایگان دارد.

در آن زمان حتی پیدا کردن کسی که حاضر باشد در ازای ارزی که آینده مبهمی دارد دو پیتزا به لورنزو بدهد چند روز طول کشید و تنها در روز ۲۲ می بود که فردی به نام جرمی استردیونت پیشنهاد لورنزو را پذیرفت. این کاربر که با نام جرکوس شناخته می شد در برابر دو پیتزا ۱۰۰۰۰ بیت کوین از لورنزو دریافت کرد؛ پیتزایی که تبدیل به گران ترین پیتزای دنیا شد!

چرا لورنزو این تصمیم را گرفت؟

هدف لورنزو از خرید این پیتزاها با ۱۰۰۰۰ بیت کوین این بود که موارد استفاده از آن را در بازارهای واقعی آزمایش کند. امروزه خرید پیتزا با بیت کوین امر عجیبی نیست اما کاری که لورنزو کرد نقطه عطفی برای ارزهای دیجیتال بود چرا که او اولین ایجاد کننده یک تراکنش کاربردی برای بیت کوین بود. به همین دلیل است که هر سال مردم در ۲۲ می روز پیتزای بیت کوینی را گرامی می دارند. جالب است بدانید که این تنها باری نیست که لورنزو برای خرید پیتزا یا وسایل دیگر از بیت کوین استفاده کرده است. در حقیقت او ادعا داشته که ۱۰۰۰۰۰ بیت کوین در این راه اهدا کرده و حتی یک بار برای گسترش شبکه لایتنینگ دو پیتزا هم از طریق آن سفارش داده است.

سرنوشت ۱۰۰۰۰ بیت کوین

تنها ۹ ماه پس از خرید این دو پیتزا توسط لورنزو مقدار بیت کوینی که تنها حدود ۴۰ دلار ارزش داشت به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار (یعنی هر بیت کوین معادل ۱ دلار) رسید. شاید فکر کنید که جرمی پس از این ماجرا تبدیل به یک میلیونر شده است اما او در مصاحبه ای گفت که پس از رسیدن قیمت بیت کوین به چند صد دلار آن را فروخته و صبر زیادی به خرج نداده است.

پس از بررسی هایی که صورت گرفت مشخص شد که بخشی از این ۱۰۰۰۰ بیت کوین در صرافی BTC-e قرار دارد که در سال ۲۰۱۷ به دلیل پولشویی مدیر آن منسوخ شد. بخش دیگری از آن هم یعنی در حدود ۵.۷۹ درصد آن در یک کیف پول معتبر نگهداری می شود. این ۵۷۹ بیت کوین در دوازدهمین کیف پول بزرگ بیت کوین قرار دارند. البته هویت صاحب این کیف پول ناشناس است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *