عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در سراسر جهان است و در بین ارزهای دیجیتال بالاترین قیمت را دارد. اما وضعیت بیت کوین همیشه به این صورت نبوده و در اوایل تنها چند سنت قیمت داشته و در عرض چند سال تا چند هزار دلار با افزایش قیمت رو به رو بوده. در این مقاله قصد داریم برخی از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

عرضه و تقاضا

محدود بودن تعداد بیت کوین های قابل استخراج یکی از عوامل تاثیر گذار در ارزش آن است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین می تواند استخراج شود که تا به امروز بیشتر آن استخراج شده و بر اساس هاوینگ بیت کوین که در مقاله ای جداگانه آن را توضیح داده ایم؛ تا سال ۲۱۴۰ میلادی همه بیت کوین ها استخراج خواهند شد. بیت کوین از این نظر شبیه طلا است. طلا هم به علت منابع محدودی که دارد روز به روز ارزشمند تر می شود. هاوینگ بیت کوین که درواقع نصف شدن پاداش استخراج در هر چهار سال است هم تاثیر به سزایی در قیمت بیت کوین می گذارد و در حقیقت عامل کنترل کننده تورم است.

رقابت

پس از موفقیت بیت کوین آلت کوین های بسیار زیادی شروع به کار کردند به صورتی که امروزه بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین وجود دارد. تعدادی از این آلت کوین ها مانند اتر، تتر، بیت کوین کش و… به محبوبیت زیادی دست یافتند و همین باعث شده که بیت کوین با وجود این که بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است اما در رقابت با سایر ارزهای دیجیتال باشد که عاملی تاثیر گذار در قیمت آن است.

هزینه استخراج

شاید فکر کنید بیت کوین که کالا نیست پس نمی تواند مانند کالاها هزینه تولید داشته باشد. اما در حقیقت استخراج بیت کوین با هزینه زیادی همراه است که عمده ترین آن ها هزینه برق است. استخراج بیت کوین به این صورت است که دستگاه های استخراج در سراسر جهان تلاش به حل مسائل پیچیده ریاضی می کنند تا بلاک ها جدید را تولید کنند. هر ده دقیقه یک بلاک تولید می شود که پاداش تولید آن به اولین ماینری می رسد که بتواند معادلات مربوط به آن را حل کند. این فرایند برق بسیار زیادی مصرف می کند به صورتی که هزینه برق مصرفی استخراج در هر روز ۵۰۰۰۰۰ دلار است.

صرافی ها

صرافی های دیجیتال زیادی در سراسر جهان برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال وجود دارند که یکی از مشهور ترین آن ها بایننس است. پلتفرم های این صرافی ها انجام مبادلات ارزهای دیجیتال و فیات را بر اساس پیش بینی های بیت کوین ممکن می سازند. ایجاد یک شبکه از شرکت کنندگان در صرافی های محبوب و در دسترس مانند بایننس کار ساده ای است. به این صورت با سرمایه گذاری در بازار می تواند موجب تنظیم قوانین برای اضافه شدن سایر ارزها باشد که این هم عاملی تاثیر گذار در قیمت بیت کوین است.

قانون

از آنجایی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال پدیده ای نسبتا جدید هستند پس قوانین و مقررات دقیقی برای آن ها وجود ندارد. اما افزایش محبوبیت بیت کوین موجب شده که قانون گذاران به دنبال وضع قوانین برای آن باشند. در حال حاضر از طرفی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در کمیسیون بورس و اوراق بهادار یک اوراق بهادار خوانده شده و از طرف دیگر در کمیسیون معاملات آتی کالا یک کالا خوانده شده اند. این درگیری و کشمکش باعث ایجاد یک عدم اطمینان شده با وجود اینکه سرمایه موجود در بازار در حال افزایش است. از طرفی دیگر برخی از محصولات مالی هم از بیت کوین به عنوان یک دارایی اساسی استفاده می کنند. این جریان هم باعث کاهش نوسانات شده و هم دسترسی سرمایه گذاران به بیت کوین را راحت تر کرده که موجب افزایش تقاضا شده است.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *