شباهت ها و تفاوت ها بین بیت کوین و سایر دارایی ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین یکی از جدیدترین انواع دارایی است اما دارایی های دیگری هم وجود دارد که مردم سال هاست از آن ها استفاده می کنند. اما چه شباهت ها و تفاوت هایی بین بیت کوین و سایر دارایی ها وجود دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

بیت کوین و طلا

بیت کوین و طلا شباهت های زیادی دارند. هر دو منابع محدودی دارند؛ بیت کوین دارای محدودیت ۲۱ میلیون واحدی است که استخراج این ۲۱ میلیون واحد تا سال ۲۱۴۰ میلادی به پایان می رسد. طلا هم منابع محدودی دارد. به دلیل همین محدودیت است که ارزش این دو رو به افزایش است. اما واحدهای جدید بیت کوین طبق یک برنامه زمانی معین استخراج می شوند و به همین دلیل است که می توانیم بگوییم استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ میلادی به پایان خواهد رسید اما طلا این گونه نیست و معادن آن به صورت ناگهانی کشف می شوند و برنامه قبلی برای آن وجود ندارد. همچنین ممکن است که یک هکر بتواند کیف پول دیجیتال یک نفر را هک کند و بیت کوین های او را بدزدد. اما امکان هک کردن طلا وجود ندارد چرا که طلا یک دارایی فیزیکی است.

بیت کوین و اسکناس

شما اگر مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در کیف پول خود قرار دهید و سپس آن را گم کنید دیگر راهی برای بازگرداندن آن ۱۰۰ هزار تومان ندارید. بیت کوین هم به همین صورت است. اگر ۱ بیت کوین در یک کیف پول دیجیتال قرار دهید و آن کیف پول دیجیتال را گم کنید بیت کوین شما دیگر از دست رفته است. همچنین شما می توانید اسکناس های خود را به یک بانک بسپارید تا آن را برای شما نگه دارد که در اینجا بانک در حقیقت یک شخص ثالث است که به آن اعتماد می کنید. بیت کوین را هم می توان برای نگهداری به دیگران سپرد که در این صورت هم باید به یک شخص ثالث اعتماد کرد. اما اسکناس های موجود در کیف پول شما فضا اشغال می کنند و به عبارتی فیزیکی هستند. در حالی که بیت کوین به هیچ عنوان فیزیکی نیست و هیچ فضایی اشغال نمی کند. همچنین شما اگر بخواهید اسکناس های خود را به کسی دهید می توانید در چند ثانیه آن ها را در دستان شخص مورد نظرتان قرار دهید. اما برای انتقال بیت کوین باید عملیات های رمزنگاری شده به خصوصی انجام گیرد که این عملیات ها معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می برند.

بیت کوین و بانک

حتما دیده اید که در بانک ها کارمندان با استفاده از کامپیوتر تراکنش ها و… را انجام می دهند. بیت کوین هم به همین صورت است یعنی با سیستم کامپیوتری کار می کند. اما در بانک ها تنها کارمندان به سیستم دسترسی دارند و افرادی که تمایل به انجام تراکنش داشته باشند باید از طریق کارمندان این کار را انجام دهند. این در حالی است که در بیت کوین همه افراد به سیستم دسترسی دارند و هیچ محدودیتی برای دسترسی تعریف نشده است. همچنین بانک ها به مشتریان خود وام می دهند که ممکن است در برخی مواقع وام های ارائه شده از موجودی کل بانک بیشتر شود. اما در بیت کوین چنین حالتی پیش نمی آید یعنی هیچ گاه کسی به دفتر کل بیت کوین بدهکار نمی شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *