کارمزد و مدت زمان تراکنش های بیت کوین

زمان مطالعه: 2 دقیقه
1
(1)

یکی از سوال های رایج در مورد بیت کوین این است که کارمزد تراکنش های آن و همچنین مدت زمان این تراکنش ها چقدر است؟ در این مقاله تصمیم داریم پاسخ این سوال را بیابیم؛ پس با ما همراه باشید.

مدت زمان تراکنش بیت کوین

اگر تا به حال با بیت کوین تراکنشی انجام داده باشید حتما می دانید که مدت زمان آن عدد مشخصی نیست و ممکن است ۱ یا ۲ ساعت و یا حتی ۱ روز طول بکشد. این که تراکنش چقدر طول می کشد تا تایید شود به ۲ عامل بستگی دارد: شلوغی شبکه و مقدار کارمزد.

مشخص است که هر چه شبکه شلوغ تر باشد و به عبارتی هر چه تعداد تراکنش هایی که منتظر تایید شدن هستند بیشتر باشد؛ تراکنش شما هم به زمان بیشتری برای تایید شدن نیاز دارد. دلیل این امر به محدود بودن حجم بلاک بیت کوین باز می گردد. حجم هر بلاک بیت کوین برابر با ۱ مگابایت است و هر ۱۰ دقیقه یک بار بلاک جدید تولید می شود. بنابراین تعداد محدودی تراکنش در هر ۱۰ دقیقه تایید می شوند. هر تراکنش حجمی حدود ۲۵۰ کیلوبایت دارد پس در هر ۱۰ دقیقه حدودا ۴۵۰۰ تراکنش می تواند انجام شود. یعنی ۷ تراکنش در ثانیه که عدد بسیار کمی است.

کارمزد تراکنش بیت کوین

قبل از هر چیزی باید ذکر کنیم که کارمزد تراکنش های بیت کوین عددی از پیش تعیین شده نیست و هر کس خودش مقدار کارمزد را تعیین می کند. شاید برایتان این سوال ایجاد شود که اگر هر کس خودش کارمزد را تعیین می کند؛ پس چرا این میزان را صفر در نظر نمی گیرد؟ در پاسخ باید بگوییم که تراکنش های بدون کارمزد توسط نود های بیت کوین، به عوان اسپم شناخته می شوند. همچنین یکی از منابع دستمزد ماینرهایی که وظیفه تایید تراکنش ها را دارند، همین کارمزد است. پس وجود آن در شرایط فعلی کاملا ضروری است. در مورد مقدار کارمزد هم باید گفت که هر چه این مقدار بیشتر باشد؛ تراکنش اولویت بیشتری برای تایید شدن پیدا می کند. به عبارتی هر چه کارمزد بیشتر باشد؛ تراکنش سریع تر تایید می شود. به طوری که اگر مقدار کارمزد خیلی کم باشد در تئوری ممکن است حتی هیچوقت اولویت پیدا نکند و تایید نشود.

بنابراین کارمزد تراکنش های بیت کوین در حقیقت رقابتی است برای زودتر تایید شدن تراکنش. برای انتقال مبالغ زیادی از بیت کوین، در نظر گرفتن کارمزد زیاد مشکلی ایجاد نمی کند؛ چرا که مبلغ کارمزد در برابرمقایسه با مبلغ کل بسیار ناچیز است و به نفع معامله کننده است که تراکنش هر چه سریع تر انجام شود. اما در تراکنش ها کوچک، خیلی غیر منطقی است اگر مقدار کارمزد برابر مقدار پولی باشد که قرار است منتقل شود. اکنون سوالی که پیش می آید این است که از کجا بدانیم مقدار کارمزد را چقد در نظر بگیریم که تراکنشمان در مدت زمان مناسبی تایید شود؟ جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا که هنگام انجام تراکنش، بر اساس شلوغی شبکه یک مقدار حداقل برای کارمزد به شما پیشنهاد می شود که می توانید آن مقدار را در نظر بگیرید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *