مقایسه بیت کوین و دش

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پس از معرفی بیت کوین و افزایش محبوبیت آن در میان مردم آلت کوین های فراوانی معرفی شدند که بسیاری از آن ها با هدف جایگزینی بیت کوین شروع به فعالیت کردند. یکی از این آلت کوین ها دش بود که با هدف حل ضعف های بیت کوین یعنی سرعت پایین و عدم حفاظت از حریم خصوصی معرفی شد. در این مقاله قصد بررسی شباهت ها و تفاوت های این دو ارز دیجیتال را داریم.

بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر بزرگترین ارز دیجیتال در جهان است که روز به روز محبوبیتش در میان مردم افزایش می یابد. بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو خلق شد که البته هویت او ناشناخته ماند.

دش

دش ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و بر مبنای تکنولوژی بیت کوین ساخته شد اما تفاوت هایی با آن دارد. در حقیقت دش به این صورت ایجاد شد که در اثر یکی از فورک های بیت کوین لایت کوین ایجاد شد و سپس دش از طریق ایجاد فورک روی لایت کوین به وجود آمد. همانطور که گفته شد دش برای حل مشکل سرعت تراکنش ها و عدم حفاظت از حریم خصوصی بیت کوین ایجاد شد. خالق دش ایوان دافیلد نام دارد.

مقایسه بیت کوین و دش

بیت کوین و دش را از جهت های مختلفی می توان مقایسه کرد؛ از جمله:

سرعت تراکنش: شاید بتوان گفت سرعت تراکنش در بیت کوین و دش یکی از بارز ترین تفاوت های این دو ارز دیجیتال است. در بیت کوین هر تراکنش برای انجام شدن نیاز به دریافت تا ۶ تایید دارند و از طرفی حجم بلاک بیت کوین هم محدود است یعنی تعداد محدودی از تراکنش ها در یک بلاک قرار می گیرند که موجب می شود هر تراکنش برای تایید شدن به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز داشته باشد. اما در دش از یک فناوری غیر متمرکز به نام instantSend استفاده می شود که زمان تایید تراکنش ها را به ۴ ثانیه کاهش داده است.

کارمزد: حداقل کارمزد تراکنش ها در بیت کوین بر اساس عواملی مانند شلوغی شبکه تعیین می شود و در زمان هایی که این شلوغی خیلی زیاد باشد؛ مقدار حداقل کارمزد هم خیلی بالا می رود و همچنین افراد برای اینکه تراکنش هایشان سریع تر تایید شوند نیاز دارند که کارمزد بیشتری در نظر بگیرند. اما در دش کارمزد تراکنش ها بسیار پایین تر بوده که این موضوع موجب شده که تعداد میانگین تراکنش های سالانه دش بسیار بالا برود.

نحوه کنترل: همانطور که می دانید بیت کوین توسط هیچ نهاد دولتی یا شرکتی کنترل نمی شود. دش هم به همین صورت است اما نحوه کنترل این دو ارز دیجیتال کمی با یکدیگر متفاوت است. بیت کوین از طریق بررسی همتا اداره می شود. در صورت نیاز به ایجاد یک تغییر در بیت کوین این تغییر درصورت موافقت اکثریت فعالان ممکن است اما احتمالا این فرایند کمی طول می کشد. اما در دش یک سیستم رای دهی وجود دارد که با استفاده از آن تصمیمات بر اساس رای اکثریت به سرعت گرفته می شوند.

حریم خصوصی: در بیت کوین مشاهده تاریخچه معاملات برای همه ممکن است اما در دش با استفاده از قابلیت private send حریم خصوصی بیشتری فراهم شده و معاملات به صورتی انجام می شوند که امکان ردیابی برای طرفین معامله ممکن نباشد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *