بیت کوین بهتر است یا دلار؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

مدت هاست که بسیاری از افراد دلار را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند.. اما در چند سال اخیر بیت کوین هم تبدیل به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری شده است. اکنون سوالی که پیش می آید این است که بیت کوین بهتر است یا دلار؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال موفق است که تعداد طرفدارانش روز به روز افزایش می یاد. احتمالا می دانید که در گذشته پول هر کشور توسط ذخایر طلا در بانک پشتیبانی می شد. اما امروزه شرایط متفاوت است و پشتوانه ارز فیات هر کشور اعتبار آن است. البته که ارز های دیجیتالی وجود دارند که دارای پشتوانه فیزیکی هستند به عنوان مثال تتر یک ارز دیجیتال است که با دلار آمریکا پشتیبانی می شود. اما بیت کوین پشتوانه فیزیکی ندارد و ارزش آن به محبوبیتش میان مردم وابسته است اما نبود پشتوانه فیزیکی به معنای غیر قابل اعتماد بودن بیت کوین نیست. در حقیقت بیت کوین یک ارز دیجیتال بسیار معتمد است که امکان جعل در آن عملا غیر ممکن است. با این وجود هنوز هیچ کشوری آن را به عنوان پول رسمی قبول نکرده است. از آنجایی که مبادلات بسیاری از ارزهای دیجیتال در انحصار بیت کوین است، خودپردازهای آن در بیشتر کشورها به آسانی یافت می شود. در ایران شما می توانید از طریق دیجی شمس، کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی، اقدام به خرید بیت کوین نمایید.

دلار

دلار یک ارز فیات است که مانند سایر ارزهای فیات تنها از ارتباط عرضه و تقاضا و ایمان مردم ارزش می گیرد و حفظ این ارزش تنها به دلیل ارتباط با دولت است. بنابراین دلار هم مانند بیت کوین پشتوانه فیزیکی ندارد. البته همانطور که گفته شد در گذشته شرایط متفاوت بود و پول هر کشور پشتوانه فیزیکی داشت.

دلار یا بیت کوین؟

بیت کوین و دلار را از جهت های مختلفی می توان مقایسه کرد؛ از جمله:

  • همانطور که گفته شد هم بیت کوین و هم دلار پشتوانه فیزیکی ندارند.
  • در صورتی که دولت بیش از حد دلار چاپ کند؛ قدرت خرید مردم بالا رفته و قیمت کالاها به دنبال آن افزایش می یابد. در حقیقت اگر چاپ پول به طور مناسبی کنترل نشود تورم به سرعت بالا می رود و دلار سریعا ارزش خود را از دست می دهد. اما بیت کوین یک راه حل برای مقابله با تورم دارد و آن هم هاوینگ است. هاوینگ به نصف شدن پاداش استخراج در هر چهار سال گفته می شود و موجب می شود که سرعت عرضه واحدهای جدید بیت کوین به بازار کاهش یابد. از طرفی محدودیت ۲۱ میلیون واحدی بیت کوین هم موجب شده که مانند طلا به دلیل محدود بودن منابع ارزش آن به مرور زمان بالا رود.
  • دلار یک اسکناس فیزیکی است که می توان آن را لمس کرد و با مراقبت از آن از دزدیده شدنش جلوگیری کرد. اما بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد و در کیف پول های دیجیتال نگهداری می شود.
  • در بیت کوین هیچ نهادی بر تراکنش ها و… نظارت ندارد.

نتیجه گیری

در نهایت باید بگوییم که پاسخ این سوال که بیت کوین بهتر است یا دلار به خودتان باز می گردد و شما باید بعد از بررسی دقیق ویژگی های هر یک و مطالعه فراوان به نتیجه برسید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *