سیاست پولی بیت کوین بهتر است یا اتریوم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است و اتریوم پس از آن در مقام دوم قرار دارد. لذا این دو ارز دیجیتال همیشه با یکدیگر مقایسه شده اند و یکی از سوالاتی هم که در اینجا مطرح بوده این است که کدام یک از آن ها سیاست پولی بهتری دارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

سیاست پولی بیت کوین و اتریوم

قبل از هر چیزی باید تفاوت میان تورم و تورم پولی را بیان کنیم. شاید فکر کنید این دو در حقیقت یکی هستند اما حقیقت این است که تورم به معنای افزایش قیمت کالا یا خدمات در یک سیستم اقتصادی است در حالی که تورم پولی افزایش میزان ارزهای منتشر شده است و در مورد ارزهای دیجیتال افزایش ارزهای منتشر شده در شبکه بلاکچین می باشد. نرخ انتشار ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین تورم پولی با خود به همراه دارد. اما بیت کوین و اتریوم برای مبارزه با این تورم راهکارهای متفاوتی را پیش گرفته اند که این راهکار در بیت کوین همان هاوینگ و در اتریوم سیاست انتشار حداقل مقدار مورد تقاضا است. در ادامه به توضیح هر یک از این ها خواهیم پرداخت.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین به نصف شدن پاداش استخراج این ارز دیجیتال در هر چهار سال مربوط می شود. درواقع هاوینگ پس از تولید هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک اتفاق می افتد که با توجه به زمان تولید هر بلاک پس در هر چهار سال رخ می دهد. همانطور که گفته شد دلیل اصلی هاوینگ کنترل تورم است. اما چگونه؟ تعداد کل بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است و زمانی که همه این ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود کار استخراج متوقف شده و بیت کوین ها به گردش می افتند. این محدودیت موجب شده که بیت کوین تا حدی شبیه به طلا باشد. از این جهت که منابع طلا هم محدود می باشند و به همین دلیل ارزش آن رفته رفته افزایش می یابد. بیت کوین هم به همین صورت است و اگر امکان استخراج بی نهایت بیت کوین وجود داشت به تدریج ارزش آن از بیت می رفت. این مساله روی درآمد ماینرها هم تاثیر می گذارد.

سیاست انتشار حداقل مقدار مورد تقاضا در اتریوم

می توان گفت که اتریوم برای مقابله با تورم نسبت به بیت کوین راهکار ساده تری را انتخاب کرده است که این راهکار همان سیاست انتشار حداقل مقدار مورد تقاضا است. به این معنی که این سیاست مقدار انتشار را به حداقل مقداری که برای تامین امنیت لازم است محدود می کند و بنابراین موجب کاهش پاداش ماینرها و کاهش میزان انتشار توکن به مرور زمان می شود. بر خلاف بیت کوین که پاداش استخراج هر چهار سال به صورت ناگهانی نصف می شود؛ در اتریوم کاهش پاداش به تدریج رخ می دهد و بنابراین می توان گفت که پایداری بیشتری دارد. البته لازم به ذکر است که طبق برنامه های اتریوم به زودی اتریوم ۲ به استفاده از گواه اثبات سهام رو خواهد آورد و این احتمال وجود دارد که این تغییر در کوتاه مدت افزایش تورم پولی برای اتریوم به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری

هم هاوینگ بیت کوین و هم سیاست انتشار حداقل مقدار مورد تقاضا در اتریوم مزایا و معایب مربوط به خود را دارند که هر فرد با توجه به انتظاراتش باید پس از بررسی این ها برای خود تصمیم بگیرد که کدام سیاست پولی برایش بهتر است. اما به طور کلی اگر تمرکز‌زدایی بیشتر و تورم پولی ثابت و شفاف برایتان از ثبات مالی مهم تر است پس بیت کوین گزینه بهتری برای شماست اما اگر سیاست پولی منعطف و ریسک پذیر‌تر را ترجیح می دهید پس اتریوم گزینه مناسب شماست.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *