بیت کوین بهتر است یا مونرو؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پس از معرفی بیت کوین و افزایش محبوبیت آن در میان مردم آلت کوین های فراوانی ایجاد شدند؛ به صورتی که امروزه بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال در جهان وجود دارد. البته که همه این ارزها در میان کاربران محبوب نیستند اما تعدادی از آن ها به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده اند. یکی از این آلت کوین ها مونرو نام دارد که در این مقاله می خواهیم به مقایسه آن با بیت کوین بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که به موفقیت رسید و امروزه هم بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است. بیت کوین توسط فردی با هویت ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو خلق شد. از آنجایی که مبادلات بسیاری از ارزهای دیجیتال در انحصار بیت کوین است، خودپردازهای آن در بیشتر کشورها به آسانی یافت می شود. با وجود این که بیت کوین یک ارز دیجیتال بسیار قابل اعتماد است؛ اما هنوز هیچ دولتی آن را به عنوان پول رسمی نپذیرفته است. البته کاربردهای بیت کوین در زندگی روزمره انسان ها در حال گسترش می باشند. در ایران شما می توانید از طریق دیجی شمس، کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی، اقدام به خرید بیت کوین نمایید.

مونرو

مونرو یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب است که در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. مونرو به صورت ویژه ای به موضوع مقیاس پذیری و تمرکز زدایی توجه داشته است و همچنین جالب است بدانید که در مونرو با استفاده از قابلیتی به نام امضاهای حلقوی کاربران از حریم شخصی مناسبی برخوردار شده اند. تراکنش ها در مونرو غیر قابل ردیابی اند و این ارز دیجیتال به دلیل امنیت بالای آن به محبوبیت رسیده است.

بیت کوین یا مونرو

بیت کوین و مونرو را از جهت های مختلفی می توان مورد مقایسه قرار داد؛ از جمله:

  • هم بیت کوین و هم مونرو دارای محدودیتی برای تعداد واحدهایشان هستند. با این تفاوت که محدودیت تعداد واحدهای بیت کوین برابر با ۲۱ میلیون واحد است اما در مونرو این عدد برابر با ۱۸ میلیون واحد می باشد.
  • بیت کوین از الگوریتم SHA-256 بهره می برد در حالی که الگوریتم مونرو CRPTONOTE است.
  • در بیت کوین امکان ردیابی انتقال پول از یک کیف پول به کیف پول دیگر وجود دارد و برای این منظور داشتن آدرس یک کیف پول کافی است تا بتوان تراکنش های قبلی آن را مشاهده کرد اما در مونرو همانطور که گفته شد تراکنش ها غیر قابل ردیابی اند و تنها فرستنده و گیرنده یک تراکنش می توانند آن را ردیابی کنند.
  • همانطور که گفته شد بیت کوین توسطی فرد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است. اما مونرو یک تیم توسعه دهنده ۷ نفره دارد که از این ۷ نفر پنج نفر هویتی ناشناس و اسم مستعار دارند و دو نفر دیگر ریکاردو اسپاگنی و فرانسیسکو کابانس هستند.
  • سختی شبکه بیت کوین بسیار بالاست و لذا استخراج آن تنها با استفاده از دستگاه های ASIC ممکن است اما مونرو را می توان با کارت گرافیک و حتی CPU هم استخراج کرد. البته که استفاده از CPU برای استخراج ارز دیجیتال مدتی است کنار گذاشته شده است.

نتیجه گیری

در نهایت باید بگوییم که نمی توان پاسخ قطعی و مشخصی به سوال بیت کوین بهتر است یا مونرو داد و هر کسی باید خود پس از بررسی دقیق هر دو این ارزهای دیجیتال برای خود تصمیم گیری کند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *