بیت کوین بخریم یا ملک؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

مدت هاست افراد زیادی برای سرمایه گذاری به سراغ ملک و مسکن می روند. اما در چند سال اخیر بیت کوین هم تبدیل به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری شده است. اکنون سوالی که پیش می آید این است که بیت کوین بهتر است یا ملک؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

بیت کوین

بیت کوین در حاضر بزرگ ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان است. خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو نام دارد که البته هویت او ناشناس است. بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود و تراکنش های آن بدون هیچ گونه شخص ثالث یا واسطه انجام می گیرند.

ملک

تعریف ساده ملک عبارت است از محدوده ای از زمین که به شخص خاصی تعلق دارد و این محدوده می تواند به فعالیت خاصی اختصاص یافته باشد به عنوان مثال می تواند مسکونی باشد یا اینکه هتل یا ورزشگاه و… در آن قرار گرفته باشد. عده ای بر این باور اند که ارزش خاک هیچ وقت از بین نمی روند و حتی بیشتر هم می شود و به این دلیل سرمایه گذاری در ملک را گزینه مناسبی می دانند.

بیت کوین یا ملک

برای انتخاب بین بیت کوین و ملک برای سرمایه گذاری باید مزایا و معایب هر یک را در نظر گرفت تا بتوان به تصمیم مناسبی رسید. بنابراین در ادامه به معرفی مزایا و معایب هر یک خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب بیت کوین:

 • برای خرید بیت کوین حتما نیازی به داشتن سرمایه زیاد نیست و می توانید با مبالغ کم هم به خرید بیت کوین بپردازید چرا که حتما نیازی به خرید یک واحد کامل بیت کوین نیست و شما می توانید به عنوان مثال معادل ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری نمایید.
 • برای خرید و نگهداری بیت کوین نیازی به پرداخت مالیات نیست البته لازم به ذکر است که ممکن است در برخی کشورها قوانین متفاوتی وجود داشته باشد و دارنگان بیت کوین ملزم به پرداخت مالیات شوند.
 • از آنجایی که قانونی برای قیمت بیت کوین وجود ندارد پس میزان سودی که ممکن است فردی از آن کسب کند دارای محدودیت نیست.
 • بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته فعال است. بنابراین شما در هر لحظه که بخواهید می توانید بیت کوین خود را به راحتی بفروشید و سود یا ضررتان را دریافت کنید.
 • به طور کلی به دلیل نوسانات بسیار شدید قیمت در بازار ارزهای دیجیتال ریسک همیشه قسمتی از این بازار بوده است. به عنوان مثال ممکن است در هر لحظه بیت کوین با کاهش قیمت رو به رو باشد.
 • کسی از آینده خبر ندارد و لذا احتمال این وجود دارد که شبکه بلاکچین بیت کوین از دسترس خارج شود.

مزایا و معایب ملک:

 • خرید ملک می تواند موجب کاهش هزینه های زندگی و یا کسب درآمد شود. از این جهت که در صورتی که ملک مسکونی باشد می توان در آن زندگی کرد و یا اینکه از طریق اجاره دادن ملک درآمدی کسب کرد.
 • در خرید ملک هم مانند بیت کوین نیازی به پرداخت مالیات وجود ندارد.
 • با وجود اینکه برای خرید ملک به سرمایه اولیه زیادی نیاز است اما می توان برای تامین این سرمایه اقدام به دریافت وام کرد.
 • ریسک خرید ملک به مراتب پایین تر از خرید بیت کوین است چرا که احتمال این که فردی ملک خود را با قیمتی پایین تر از قیمت خرید بفروشد بسیار پایین است.
 • بر خلاف بیت کوین نمی توان با سرمایه اندک اقدام به خرید بخشی از یک ملک کرد. البته می توان به صورت مشارکتی ملک خرید اما آن هم نیاز به سرمایه زیادی دارد و کسی نمی تواند معادل ۱۰۰ دلار ملک بخرد.
 • در صورت وقوع آتش سوزی یا زلزله و… ممکن است سرمایه فردی نابود شود و یا این که او نیازمند هزینه زیادی برای تعمیر خرابی های ناشی از این اتفاقات باشد.

در نهایت انتخاب بین بیت کوین و ملک برای سرمایه گذاری کاملا به خود شما بستگی دارد و باید با بررسی دقیق هر یک از آن ها به بهترین انتخاب برای خودتان برسید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *