مقایسه بیت کوین و ریپل

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پس از معرفی بیت کوین و محبوب شدن آن در میان مردم آلت کوین های فراوانی وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند به صورتی که امروزه بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین وجود دارد. با وجود اینکه بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است اما تعدادی از این آلت کوین ها هم به محبوبیت خوبی رسیده اند که موجب شده برخی افراد هنگام انتخاب ارزهای دیجیتال برای خرید دچار شک شوند. یکی از این آلت کوین های محبوب ریپل است. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم بیت کوین و ریپل را مقایسه کنیم.

بیت کوین

همانطور که گفته شد بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان است که ارزش آن طی چند سال از چند سنت به چند هزار دلار رسیده است و پیشبینی می شود قیمت آن از این هم بالاتر برود. خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو نام دارد. بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز و مبتنی بر ماینینگ است.

ریپل

ریپل یک پلتفرم است که بیشتر از هرچیزی به دلیل شبکه پرداخت دیجیتالش مورد توجه قرار گرفته. ریپل یک فناوری است که ارز دیجیتال تنها یکی از قابلیت های آن است. بر خلاف بیت کوین ریپل مبتنی بر ماینینگ نیست و به جای آن از یک مکانیزم اجماع از طریق گروهی از سرورها برای تایید معاملات استفاده می کند.

مقایسه بیت کوین و ریپل

بیت کوین و ریپل را از جهت های مختلفی می توان با یکدیگر مقایسه کرد؛ از جمله:

هدف: بیت کوین با هدف پرداخت هزینه ایجاد شد. این ارز دیجیتال به این منظور ایجاد شد که پول از کنترل دولت ها خارج شود. اما ریپل با هدفی کاملا متفاوت و حتی مخالف با بیت کوین ایجاد شد. ریپل به منظور تسهیل فرایند پرداخت با ارزهای صادر شده توسط دولت ها ایجاد شد.

توسعه دهندگان: همانطور که گفته شد خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو است که البته فردی ناشناس است. همچنین بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است که توسط هیچ دولت یا گروه خاصی کنترل نمی شود. اما ریپل توسط یک شرکت با سرمایه گذاران مشخص ایجاد شده است.

سرعت تراکنش: سرعت تراکنش یکی از بارز ترین تفاوت ها در بیت کوین و ریپل است. تراکنش ها برای تایید شدن در بیت کوین به حدود ده دقیقه زمان نیاز دارند اما در ریپل تنها در عرض حدودا ۵ ثانیه تایید می شوند.

استفاده: افزایش محبوبیت بیت کوین موجب شده تا در بسیاری از وبسایت ها یا شرکت ها از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت استفاده شود. بسیاری از افراد هم بیت کوین را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. اما ریپل بیشتر از طرف نهادهای مالی و بانک ها مورد استفاده قرار گرفته است.

توزیع: با وجود اینکه افرادی وجود دارند که مبالغ بسیار زیادی به صورت بیت کوین در اختیار دارند اما با این حال بیت کوین بین کاربران بسیار زیادی در سراسر جهان پراکنده است. اما حدود ۶۰ درصد ریپل در دست خود شرکت ریپل است.

نحوه عرضه: بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر ماینینگ است یعنی بیت کوین های جدید از طریق فرایند استخراج ایجاد می شوند. تعداد کل بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون عدد است که تا کنون بیش از ۱۸ میلیون آن استخراج شده و پیشبینی شده که آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج شود. اما ریپل مبتنی بر استخراج نیست و همه ۱۰۰ میلیارد توکن آن از پیش استخراج شده اند. بیش از ۴۰ میلیارد از این توکن ها در بازار است و باقی آن ها به صورت دوره ای وارد چرخه بازار می شود.

با توجه به آن چه گفته شد نتیجه می گیریم بیت کوین و ریپل دو ارز دیجیتال بسیار متفاوت هستند که البته هر دو پتانسیل رشد دارند. البته این پتانسیل در ریپل به نحوه عملکرد آن در حل مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول در دنیا بستگی دارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *