مقایسه بیت کوین و زی کش

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پس از معرفی بیت کوین و افزایش محبوبیت آن در میان مردم آلت کوین های فراوانی ایجاد شدند که بسیاری از آن ها تنها با هدف جایگزینی بیت کوین خلق شدند. یکی از این آلت کوین ها زی کش یا زد کش نام دارد که با هدف حل مشکل عدم حفاظت از حریم خصوصی بیت کوین ارائه شد. در این مقاله قصد مقایسه بیت کوین و زی کش را داریم در با ما همراه باشید.

بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر بزرگ ترین ارز دیجیتال در سراسر جهان است که محبوبیت آن روز به روز در حال افزایش است. بیت کوین توسط فردی با هویت ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو خلق شده است. بیت کوین هیچ گونه پشتوانه فیزیکی ندارد و ارزش آن به میزان محبوبیتش و میزان عرضه و تقاضای آن باز می گردد. البته نبود پشتوانه فیزیکی به معنای غیر قابل اطمینان بودن نیست بلکه در حقیقت بیت کوین ارز دیجیتال قابل اطمینانی است که امکان جعل کردن در آن وجود ندارد. به علت محبوبیت بسیار زیاد بیت کوین خودپردازهای مخصوص به آن در بسیاری از کشورها یافت می شوند. در ایران هم شما می توانید از طریق استارتاپ دیجی شمس به صورت کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی اقدام به خرید بیت کوین نمایید.

زی کش

زی کش در حقیقت یکی از فورک های بیت کوین بوده و برای ساخت آن از کدهای بیت کوین استفاده شده است. به همین دلیل شباهت های زیادی به بیت کوین دارد. مثلا زی کش هم مانند بیت کوین مبتنی بر استخراج است و عملکرد آن بر اساس الگوی اثبات کار است. همچنین تعداد واحد های آن مثل بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون عدد است.

مقایسه بیت کوین و زی کش

بیت کوین و زی کش را از جهت های مختلفی می توان مورد مقایسه قرار داد؛ از جمله:

حریم خصوصی: همانطور که گفته شد زی کش برای حل مشکل عدم حفاظت از حریم خصوصی در بیت کوین ایجاد شد. بیت کوین به صورتی است که در آن هر کس می تواند سوابق معاملاتی یک کاربر خاص را مشاهده کند اما در زی کش با استفاده از سیستم AK-SNARkS این امکان وجود دارد که طرفین معامله بدون نیاز به ارائه جزئیات قابل اطمینان بودن معامله را ثابت کند که این موضوع منجر به کاهش هزینه ها شده است. همچنین در زی کش امکان تنظیمات اختیاری حریم خصوصی هم وجود دارد.

استخراج: استخراج بیت کوین از طریق ASIC ها انجام می شود اما زی کش به علت استفاده از الگوریتم Equihash از ASIC ها پشتیبانی نمی کند. البته در زی کش به علت امکان بالانس کردن پردازش بین Cpu و Gpu هزینه مربوط به خرید تجهیزات استخراج کاهش یافته است.

پاداش استخراج: تفاوت دیگر میان بیت کوین و زی کش در استخراج به پاداش استخراج مربوط می شود. در بیت کوین پاداش استخراج تماما به ماینرها تعلق می گیرد اما در چهار سال اول پس از معرفی زی کش ۱۰ درصد از پاداش استخراج متعلق به ذی ینفعان شرکت است. در بیت کوین پاداش استخراج پس از هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک و در زی کش پس از هر ۸۴۰۰۰۰ بلاک نصف می شود که با توجه به زمان تولید هر بلاک در هر یک از این ارزهای دیجیتال پاداش استخراج هر دو این ارزها هر چهار سال یک بار نصف می شود.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *