پاداش بلاک چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بر خلاف سیستم بانکی سنتی که وظیفه تامین امنیت و نظارت بر تراکنش ها بر عهده بانک است؛ در دنیای ارزهای دیجیتال این کار توسط نودهای شبکه بلاکچین صورت می گیرد. این افراد در ازای فعالیتشان پاداشی دریافت می کنند که پاداش بلاک نام دارد. البته در اینجا بین ارزهایی که مبتنی بر گواهی اثبات کار اند و ارزهایی که مبتنی بر گواهی اثبات سهام اند تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

پاداش بلاک در ارزهای مبتنی بر گواهی اثبات کار

بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان یعنی بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین یک ارز مبتنی بر گواهی اثبات کار است. در بیت کوین ماینرها در سراسر جهان برای استخراج بلاک های جدید به رقابت می پردازند. بلاک های جدید هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شوند و برای استخراج آن ها به توان پردازشی و برق زیادی نیاز است. در نتیجه پاداش بلاک به عنوان بک انگیزه به ماینری تعلق می گیرد که موفق به استخراج بلاک می شود. این پاداش که در ابتدا برابر با ۵۰ بیت کوین بود امروزه پس از چند هاوینگ به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده است. هاوینگ همان نصف شدن پاداش بیت کوین است که پس از استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک که طبق زمان استخراج هر بلاک برابر با ۴ سال می شود صورت می گیرد.

بنابراین در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواهی اثبات کار هر ماینر برای فعالیت در شبکه باید قدرت پردازشی سخت افزارهایش را به شبکه اختصاص دهد. اما این کار چگونه موجب تامین امنیت می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که از آنجایی ماینرهای زیادی در سراسر جهان فعالیت می کنند و توان پردازشی این ماینرها بسیار زیاد است؛ اگر فردی بخواهد به بلاکچین یک ارز دیجیتال مبتنی بر گواهی اثبات کار حمله کند باید توان پردازشی او بیشتر از سایر ماینرها باشد و بنابراین حمله به بلاکچین از این طریق کاری بسیار دشواری می شود. بنابراین نحوه تامین امنیت ارزی مانند بیت کوین روشن می شود. اما این فرایند علاوه بر تامین امنیت یک مزیت دیگر هم برای بیت کوین دارد و آن هم این است که موجب قرار گرفتن بیت کوین های جدید در چرخه بازار می شود.

پاداش بلاک در ارزهای مبتنی بر گواهی اثبات سهام

ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواهی اثبات سهام به این فکر افتادند که چرا سرمایه زیادی صرف خرید تجهیزات استخراج و مصرف برق شود؛ آن هم در حالی که این سرمایه می تواند در خود شبکه به مصرف برسد. در گواهی اثبات سهام صلاحیت اعتبار سنج هیچ ربطی به قدرت هش نداشته و با مقدار کوین هایی که اعتبار سنج در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود. بنابراین اعتبار سنجی تراکنش ها به این صورت است که شبکه به صورت اتفاقی به مشارکت کنندگان مختلف اجازه اعتبار سنجی بلاک بعدی را می دهد و اعتبار سنج انتخاب شده از این روش بسته به ارز دیجیتالی که به شبکه اختصاص داده پاداش می گیرد. یعنی هر چه این ارز دیجیتال بیشتر باشد پاداش او هم بیشتر می شود. تامین امنیت در گواهی اثبات سهام به این صورت می شود که اگر فردی بخواهد به شبکه حمله کند باید بیش از ۵۰ درصد ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشد. قطعا به دست آوردن این مقدار از یک ارز دیجیتال کار راحتی نیست و علاوه بر آن در صورتی که فردی موفق به انجام این کار شود؛ با حمله به شبکه اولین فردی که ضرر می کند خود اوست چرا که در این صورت ارزش دارایی این فرد از بین می رود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *