پل بلاکچین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پل بلاکچین یک راه ارتباطی میان دو بلاکچین مجزا است که ارسال داده و توکن را میان این دو بلاکچین ممکن می سازد. با ما در این مقاله همراه باشید تا پل بلاکچین را بررسی کنیم.

بلاکچین چیست؟

بهتر است قبل از بررسی پل بلاکچین ابتدا یک توضیح مختصر در مورد بلاکچین داشته باشیم. بلاکچین تشکیل شده از دو کلمه بلاک و چین به معنای زنجیره می باشد و به طور کلی به معنای زنجیره بلاکی است. البته که در اینجا منظور زنجیره ای از اطلاعات است. اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده بلاکچین را تعریف کنیم می توانیم بگوییم که بلاکچین در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات است به صورتی که این اطلاعات بیت تمامی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و بنابراین امکان هک یا دستکاری این اطلاعات وجود ندارد.

حتما می دانید که بسیاری از ارزهای دیجیتال با استفاده از بلاکچین کار می کنند. اما جالب است بدانید که ارز دیجیتال تنها کاربرد بلاکچین نیست؛ بلکه از آن جایی که اطلاعات ثبت شده در بلاکچین قابل دستکاری نیستند؛ پس می توان با استفاده از آن در بسیاری از زمینه ها از تقلب جلوگیری کرد. به عنوان مثال بسیاری از افراد با دستکاری کیلومتر شمار خودروهای قدیمی آن ها را به عنوان خودروی جدید با قیمت بالاتر می فروشند. یک راهکار جدید برای این مشکل این است که از کیلومتر شمارهایی استفاده می شود که به اینترنت متصل می شوند و اطلاعات را در بلاکچین ثبت می کنند.

پل بلاکچین چیست؟

یکی از مشکلاتی که در بلاکچین های مختلف پیش روی کاربران بوده؛ این است که  دو شبکه بلاکچین مجزا با یکدیگر تعامل پذیر نیستند. به این معنی که زمانی که فردی از یک پلتفرم برای توسعه برنامه غیرمتمرکز خود استفاده می کند؛ دیگر نمی تواند از مزایای پلتفرم های دیگر بهره ببرد و تنها محدود به همان پلتفرم اول می شود. پل بلاکچین در حقیقت راه حلی برای این مشکل است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برنامه های غیرمتمرکزشان را از یک پلتفرم به پلتفرمی دیگر منتقل کنند تا بتوانند از مزایای هر دو پلتفرم بهره مند شوند. به عنوان مثال اتریوم یکی از پلتفرم هایی است که افراد می توانند در آن برنامه های غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند. اما اتریوم با مشکلاتی در زمینه مقیاس پذیری مواجه است و بنابراین ممکن است برخی از توسعه دهندگان بخواهند برنامه های خود را به پلتفرمی مانند ایاس که سریع تر از اتریوم است؛ منتقل کنند. در اینجا با استفاده از پل بلاکچین می توان برنامه ای را از اتریوم به ایاس منتقل کرد به صورتی که همچنان بتوان از مزایای اتریوم مانند جامعه بزرگ، استانداردهای توکنی پذیرفته شده و قراردادهای هوشمند کاربردی بهره برد.

نمونه هایی از پل های بلاکچین

تا کنون چندین پروژه یک نسخه پل بلاکچین منتشر کرده و در اختیار کاربران قرار داده اند که از جمله این پروژه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پل سیسکوین- اتریوم که میان دو بلاکچین سیسکوین و اتریوم ایجاد شده و توکن های ERC-20 با استفاده از آن می توانند به یک پروتکل تسویه فوری دست پیدا کنند.
  • پل RSK که امکان تعامل میان بلاکچین های اتریوم و بیت کوین را ممکن کرده است. RSK روی بلاکچین بیت کوین کار می کند و از طریق این پل دارایی ها بین اتریوم و RSK حرکت می کنند.
  • وان چین یکی دیگر از این پروژه هاست که میان چندین بلاکچین ارتباط برقرار کرده است.

 

 

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *