کاربرد بلاکچین در حسابداری

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بلاکچین یک فناوری بسیار قدرتمند است که در ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. اما این تنها کاربرد بلاکچین نیست و در حقیقت زمینه های بسیار زیادی وجود دارند که بلاکچین در آن ها به کار می رود؛ یکی از این زمینه ها حسابداری است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با کاربرد بلاکچین در حسابداری آشنا شویم.

کاهش جعل

همانطور که می دانید اطلاعات موجود در بلاکچین غیر قابل دستکاری هستند. در صورتی که فردی اقدام به تغییر بخشی از اطلاعات کند؛ سابقه این دستکاری در بلاکچین مشخص خواهد شد. برای درک بهتر این که چگونه ممکن است این اطلاعات غیر قابل دستکاری یا حذف باشند فرض کنید بلاکچین یک صفحه کاغذ حاوی اطلاعات خاصی است. اکنون شما و چند نفر دیگر هر یک از این صفحه کاغذ عکس می گیرید و در تلفن همراهتان ذخیره می کنید. حالا اگر کسی اطلاعات این صفحه کاغذ را تغییر دهد و یا حذف کند دیگر نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد چرا که شما و چند نفر دیگر نسخه اصلی را دارید. بنابراین بلاکچین می تواند برای کاهش جعل در حسابداری مورد استفاده قرار گیرد.

کاهش حسابرسی

بلاکچین موجب می شود مدت زمانی که حسابدارها مشغول به حسابرسی می شوند کاهش یابد. دلیل این امر اتوماسیون و قراردادهای هوشمند هستند و جالب است بدانید تاثیر بلاکچین در این زمینه می تواند حتی در مقیاس دولتی هم باشد و کاهش هزینه حسابرسی را هم به همراه داشته باشد.

بهبود پیروی از قوانین

در کار حسابداران همیشه ممکن است خطایی رخ دهد. به عنوان مثال ممکن است اتفاقاتی از قبیل وقوع مشکل در عملیات مالی یا عدم امکان بررسی دقیق اسناد و… رخ دهد و شرایطی پیش آید که اسناد موجود با قوانین هماهنگ نباشند. بلاکچین می تواند موجب جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی در حسابداری شود.

افزایش بهره و کاهش هزینه

بلاکچین موجب می شود که تعداد اعضای تیم حسابداری کاهش یابند که این امر کاهش هزینه حسابداری را به همراه دارد. اما حتی اگر تعداد این افراد کم نشود؛ قطعا بهره وری تیم حسابداری افزایش خواهد یافت.

قراردادهای هوشمند

بهتر است ابتدا ببینیم یک قرارداد هوشمند چیست. قراردادهای هوشمند پروتکلی برای انجام قرادادها هستند. در واقع برنامه نویس شرایط خاصی را تعریف می کند که معامله در صورت وجود آن شرایط انجام می شود و یا در صورت رخ دادن یک اتفاق خاص دستورات مربوط به آن اجرا می شوند. به این ترتیب در قراردادهای هوشمند دیگر نیازی به اعتماد کردن به شخص ثالث نیست. برای درک بهتر می توان قراردادهای هوشمند را با دستگاه های فروش خودکار مقایسه کرد. کاربرد قراردادهای هوشمند در حسابداری به این صورت است که در پرداخت هزینه های محصولات شرکت تاثیر می گذارد. هنگامی که شرکتی می خواهد محصولاتی را دریافت کند؛ طبیعی است که باید هزینه ای در قبال آن ها پرداخت شود که فرایندی است که ممکن است حتی چند نفر از کارکنان را درگیر کند. استفاده از قراردادهای هوشمند که شرایط مشخصی دارند؛ این فرایند را آسان می کند. به این صورت که هنگامی که شرایط تعیین شده در قرارداد هوشمند فراهم شود؛ هزینه های ذکر شده پرداخت و یا دریافت می شوند.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *