مقیاس پذیری در بلاکچین و ارزهای دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

ارزهای دیجیتال با برخی مشکلات رو به رو هستند که یکی از این مشکلات مقیاس پذیری است. اما مقیاس پذیری چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

اندازه بلاک

در بلاکچین موضوعی تحت عنوان اندازه یا حجم بلاک مطرح است. بلاک محل قرارگیری تراکنش های یک ارز دیجیتال است. به عنوان مثال در بیت کوین حجم هر بلاک ۱ مگابایت است و هر ۱۰ دقیقه یک بار بلاک جدید تولید می شود. بنابراین تعداد محدودی تراکنش در هر ۱۰ دقیقه پردازش می شوند. هر تراکنش حجمی حدود ۲۵۰ کیلوبایت دارد پس در هر ۱۰ دقیقه حدودا ۴۵۰۰ تراکنش می تواند پردازش شود. یعنی ۷ تراکنش در ثانیه که عدد بسیار کمی است.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری را می توان توانایی شبکه در پردازش تراکنش های فراوان در لحظه تعریف کرد. همانطور که گفته شد در بیت کوین ۷ تراکنش در ثانیه پردازش می شود. همچنین در برخی از سایر ارزهای دیجیتال تعداد تراکنش هایی که در هر ثانیه پردازش می شود برابر است با:

  • بیت کوین کش: ۶۱ تراکنش در ثانیه
  • اتریوم: ۱۵ تراکنش در ثانیه
  • ریپل: ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه
  • شبکه EOS: سه هزار تراکنش در ثانیه
  • شبکه IOTA: هزار و پانصد تراکنش در ثانیه
  • استلار: ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه
  • کاردانو: ۲۵۷ تراکنش در ثانیه

مشخص است که هر ارز دیجیتال به دنبال آن است که تعداد تراکنش های بیشتری را در هر ثانیه پردازش کند. اما از طرفی غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال هم به کند شدن شبکه می انجامد.

سه راهی مقیاس پذیری

شرایط ایده آل برای یک شبکه بلاکچین این است که به طور هم زمان امن، سریع و غیر متمرکز باشد. این شبکه بلاکچین باید به صورتی امن باشد که بتواند در برابر حمله ۵۱ درصدی مقاومت کند. همچنین لازم است در هر ثانیه هزاران تراکنش پردازش کند. در عین حال این شبکه بلاکچین باید غیر متمرکز باشد. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که هر بلاکچین تنها می تواند به دو مورد از این ویژگی ها دست پیدا کند. به عنوان مثال بیت کوین و اتریوم از امنیت و غیرمتمرکز بودن برخوردارند اما سرعت تراکنش های آن ها پایین است. اما ریپل غیر متمرکز نیست ولی هم امن است و هم سریع. بنابراین اگر یک ارز دیجیتال بخواهد مشکل مقیاس پذیری را حل کند؛ ناچار است یا امنیت و یا غیر متمرکز بودن را فدا کند. البته تا کنون راه حل هایی برای حل این مشکل ارائه شده اند که در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد.

راه حل هایی برای حل مشکل مقیاس پذیری

راه حل های مقیاس پذیری به دو دسته درون زنجیره ای و برون زنجیره ای تقسیم می شوند.

  • مقیاس پذیری درون زنجیره ای: مقیاس پذیری درون زنجیره ای برای افزایش سرعت در خود شبکه بلاکچین اقدام به تغییر چیزی می کند. مثلا ممکن است برای این منظور داده های تراکنش ها کاهش یابند تا تعداد تراکنش هایی که در هر بلاک قرار می گیرد افزایش یابد. به عنوان مثال سگویت یکی از این راه هاست.
  • مقیاس پذیری برون زنجیره ای: مقیاس پذیری برون زنجیره ای تغییری در خود شبکه بلاکچین ایجاد نمی کند اما روی آن قرار می گیرد؛ بنابراین می توان آن را راه حل لایه دوم نامید. شبکه لایتنینگ یکی از این راه هاست.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *