امنیت بلاکچین چگونه تامین می شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم با ارزهای دیجیتال و بلاکچین آشنایی داشته باشید؛ حتما می دانید که امنیت بلاکچین بسیار بالاست و عملا غیر قابل دستکاری می باشد. اما این امنیت چگونه تامین می شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

نودها

نودها همان مشارکت کنندگان در شبکه هستند که اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال را تایید می کنند. هر نود در یک شبکه بلاکچین یک کپی از اطلاعات در اختیار دارد. با یک مثال ساده می توان غیر قابل دستکاری بودن را در اینجا توضیح داد. فرض کنید بلاکچین یک صفحه کاغذ حاوی نوع خاصی از اطلاعات است. اکنون شما و چند نفر دیگر هر یک از این صفحه کاغذ عکس می گیرید و در تلفن همراهتان ذخیره می کنید. حال اگر کسی اطلاعات این صفحه کاغذ را تغییر دهد و یا حذف کند دیگر نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد چرا که شما و چند نفر دیگر نسخه اصلی را دارید. عملکرد نودهای بلاکچین هم به همین صورت است و از آنجایی که هر نود یک کپی از اطلاعات مبادلات در اختیار دارد؛ پس این اطلاعات غیر قابل دستکاری هستند.

تامین امنیت

بلاک های جدید در یک شبکه بلاکچین پس از طی شدن مکانیزم اجماع به زنجیره افزوده می شوند. پس از این فرایند تغییر دادن اطلاعات هر بلاک بسیار سخت می شود. دلیل این امر آن است که هر بلاک یک هش (یک رشته عدد و حروف) مخصوص به خود را دارد که این هش همراه با بخشی از هش بلاک قبل است. به این ترتیب اگر فردی قصد تغییر اطلاعات یک بلاک را داشته باشد و موفق به انجام این کار شود؛ لازم است که اطلاعات بلاک بعد را هم تغییر دهد چرا که هش بلاک بعد شامل بخشی از هش همین بلاک می شود. شاید فکر کنید که این کار خیلی هم دشوار نیست اما لازم است بدانید که برای محاسبه دوباره و دستکاری هش این بلاک ها به انرژی محاسباتی بسیار زیادی نیاز است که تامین این انرژی محاسباتی هزینه به شدت زیادی می خواهد.

گواه اثبات کار

در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار ماینرها قدرت پردازشی تجهیزاتشان را به شبکه ارز دیجیتال مورد نظرشان اختصاص می دهد و در ازای آن در مواقعی که موفق به استخراج بلاک جدید شوند پاداش می گیرند. در حقیقت این ماینرها در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی به نام هش اند و هر ماینری که زودتر پاسخ معادله را بیابد موفق به استخراج بلاک جدید شده و پاداش استخراج را دریافت می کند. مدت زمان تولید بلاک جدید و پاداش آن در ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال در بیت کوین بلاک جدید هر ده دقیقه یک بار تولید می شود و پاداش آن ۶.۲۵ بیت کوین است. این فرایند هم موجب تامین امنیت شبکه بلاکچین می شود. به این صورت که سختی استخراج بیت کوین آن قدر زیاد است که اگر یک هکر بخواهد آن را مورد حمله قرار دهد شانس موفقیت او در حدود ۱ در چند تریلیون است. مشخص است که در چنین شرایطی حمله موفقیت آمیز به بلاکچین بیت کوین هزینه بسیار زیادی می برد که به این ترتیب این کار به هیچ عنوان به صرفه نیست.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *