کاربردهای بلاکچین در دنیای واقعی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بلاکچین کلمه ایست که در دنیای ارزهای دیجیتال دائما به گوش می خورد. اما تنها کاربرد بلاکچین در این زمینه نیست و در حقیقت کاربرهای فراوانی دارد که در ادامه تعدادی از آن ها را معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

املاک

از آنجایی که یکی از امکانات بلاکچین قابلیت ثبت اطلاعات در آن است پس می تواند برای جلوگیری از کلاهبرداری در املاک مورد استفاده قرار گیرد. خصوصا که ثبت املاک می تواند پر هزینه باشد  بلاکچین در این زمینه کمک زیادی به ما می کند.

خودرو

یک روش کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو این است که با دستکاری کیلومتر شمار خودروهای قدیمی را به عنوان خودروی جدید با قیمت بالاتر میفروشند. یکی از راهکارهای جدید برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از کیلومتر شمارهای جدید است که به اینترنت متصل می شوند و مسافت طی شده را در شبکه بلاکچین ذخیره می کنند. از آنجایی که این اطلاعات پس از ثبت دیگر امکان تغییر ندارد و برای همه هم قابل نمایش است پس کمک زیادی به جلوگیری از کلاهبرداری می کند.

انتخابات

بلاکچین راهی برای برگزاری انتخابات بدون تقلب است چرا که داده ها در آن امکان تغییر ندارند پس می توان به نتیجه حاصل از نظرسنجی ها کاملا اعتماد کرد. البته این کار با چالش هایی رو به رو است از جمله این که هویت رای دهندگان باید مشخص شود بدون این که امنیت اطلاعات آن ها به خطر افتد و همچنین رای دهندگان باید با استفاده از تلفن های هوشمند یا کامپیوترهایشان رای دهند که ممکن است بدافزارهایی در آن ها وجود داشته باشد.

صنایع غذایی

امکان تقلب در صنایع غذایی به روش ها و راه های زیادی وجود دارد که با استفاده از بلاکچین می توان از آن جلوگیری کرد. به این صورت که اطلاعات مربوط به مواد غذایی از ابتدا در بلاکچین قرار می گیرد و هر اتفاقی که رخ دهد مانند حمل و نقل یا اضافه شدن ماده افزودنی و… در بلاکچین ثبت می شود. به این طریق مصرف کنندگان می توانند این اطلاعات را مشاهده کنند.

آموزش

امکان ثبت انواع اطلاعات در مراکز آموزشی مانند مدارس یا دانشگاه ها در مورد ارزشیابی ها و امتحانات یا مدارک مربوط به انتقال دانشجویان و… در بلاکچین وجود دارد.

خیریه

استفاده از بلاکچین در خیریه ها موجب کاهش هزینه های اضافی می شود. همچنین برای افرادی که معتقدند خیریه ها به طور مناسب کمک ها را خرج نمی کنند مناسب است به این صورت که این افراد می توانند جزئیات مربوط به خرج کمک ها را مشاهده کنند.

پزشکی

با ثبت سوابق بیماران در بلاکچین امکان دستکاری آن از بین می رود و همچنین پزشکان می توانند این سوابق را با امنیت بالایی با سایر مراکز درمانی به اشتراک گذارند و از این طریق به کاهش خطرات و هزینه های مدیریت اطلاعات هم کمک کنند.

ژورنالیسم

استفاده از بلاکچین در ژورنالیسم هم دارای ویژگی های مثبت است و هم منفی. با این کار می توان مبلغی مثلا ۰.۰۱ دلار برای خواندن هر خبر از مخاطب دریافت کرد که موجب مقابله با شایعه سازی و جعل اخبار می شود. اما از طرفی می تواند تنها موجب دیده شدن نویسنده های پر طرفدار شود و سایرین را از دید خارج کند.

هنر

بلاکچین موجب رعایت بیشتر حق کپی رایت در هنر می شود. به عنوان مثال افراد برای دسترسی به موسیقی یک هنرمند باید مبلغی را پرداخت کنند و دیگر به صورت رایگان نمی توانند به آن دست پیدا کنند. علاوه بر آن مبلغ پرداخت شده مستقیما به کیف پول هنرمند واریز می شود.

حسابداری

استفاده از بلاکچین در حسابداری امکان خطای انسانی و یا دستکاری را از بین می برد و در نتیجه فرایند حسابداری از این طریق بسیار کارآمدتر می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *