کاربرد بلاکچین در هنر

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بلاکچین یک فناوری بسیار پرکاربرد است اما معمولا افراد تنها با کاربرد آن در ارزهای دیجیتال آشنایی دارند. یکی دیگر از زمینه های کاربرد بلاکچین در هنر است؛ با ما در این مقاله همراه باشید تا با کاربرد بلاکچین در هنر آشنا شویم.

هنر دیجیتال

هنر دیجیتال شامل ترسیم دیجیتال و… می شود که به کمک فناوری بلاکچین آسان تر شده و اعتبار بیشتری هم دریافت می کند. حتی در نظر افراد زیادی بازی های مبتنی بر بلاکچین هم در دسته هنر دیجیتال قرار می گیرند.

ارائه دیجیتال هنر ایجاد شده در دنیای واقعی

امروزه می توان آثار هنری ساخته شده در دنیای واقعی را با کیفیت مناسب به صورت دیجیتال ارائه داد. تاثیر بلاکچین در اینجا این است که به کمک آن می توان تشخیص داد فایل اصلی که بالاترین کیفیت را دارد؛ کدام است.

خرید آثار هنری

با وجود ارزهای دیجیتال (که با استفاده از فناوری بلاکچین کار می کنند) به راحتی می توان آثار هنری را خریداری کرد و مبلغ مورد نیاز را برای فروشنده ارسال کرد. مزیت این کار این است که دیگر لازم نیست طبق بانکداری سنتی برای دریافت مجوز از سوی بانک صبر کرد و می توان در هر ساعت از شبانه روز و هر روز هفته بدون توجه به موقعیت جغرفیایی تراکنش های لازم را انجام داد.

تعیین تاریخچه آثار هنری

اطلاعات وارد شده در بلاکچین غیر قابل تغییر و دستکاری اند. بنابراین می توان از بلاکچین برای تعیین تاریخچه مالکین قبلی تا هنرمند اصلی استفاده کرد.

گسترش هنر

استفاده از بلاکچین در هنر موجب کوچک تر شدن شکاف میان فناوری و هنر می شود که همین امر گسترش هنر را در پی دارد به طوری که امروزه Rare Pepe و Cryptokitty به عنوان آثار هنری شناخته می شوند.

کاهش هزینه ها

با استفاده از فناوری بلاکچین می توان برای خرید آثار هنری به جای مراجعه به دلال ها و واسطه ها به سراغ هنرمند اصلی رفت و آثار هنری را مستقیما از هنرمند اصلی خریداری کرد. بنابراین هزینه های لازم برای خرید یک اثر هنری کاهش می یابد.

دسترسی راحت تر به آثار هنری

همانطور که گفته شد با وجود فناوری بلاکچین در دنیای هنر واسطه ها از بین می روند و بنابراین هر هنرمند به راحتی می تواند آثار خود را به افرادی در هر نقطه از جهان بفروشد. به این ترتیب بلاکچین موجب دسترسی راحت تر همه به آثار هنری می شود.

تسهیل خرید و فروش آثار هنری

ممکن است فردی بخواهد تنها برای مدتی محدود یک اثر هنری را در اختیار داشته باشد. به این ترتیب این فرد به کمک بلاکچین می تواند برای فروش این اثر از سراسر جهان پیشنهادهای خرید را دریافت کرده و سپس فایل اصلی را برای خریدار ارسال کند به صورتی که این فایل دیگر در دستگاه او موجود نباشد. قراردادهای هوشمند در اینجا به کمک می آیند و چنین خرید و فروش هایی را ممکن می کنند.

گالری های دیجیتال

گالری های هنری امروزه به صورت کاملا فیزیکی هستند اما ممکن است روزی برسد که این گالری ها در فضای دیجیتال هم برگذار شوند. به عنوان مثال یک بازار هنری DAO برگذار می شود که معاملات لازم برای خرید آثار هنری در آن با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می شوند.آ

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *