کاربرد بلاکچین در صنعت بانکداری

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال با استفاده از تکنولوژی بلاکچین کار می کنند. اما بلاکچین تنها در ارزهای دیجیتال کاربرد ندارد و در حقیقت یک تکنولوژی بسیار قدرتمند است که در زمینه های فراوانی به کار می رود. یکی از این زمینه ها بانکداری است؛ با ما در این مقاله همراه باشید تا با برخی از کاربرهای بلاکچین در بانکداری آشنا شویم.

تسهیل پرداخت

در سیستم بانکداری سنتی برای انتقال پول به ۳ روز زمان نیاز است. این در حالی است که در بیت کوین که یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است؛ این زمان برابر با ۳۰ دقیقه تا ۱۶ ساعت است. حتی بسیاری از ارزهای دیجیتال تراکنش های بسیار سریع تری هم دارند. همچنین در ارزهای دیجیتال می توان بدون نیاز به واسطه تراکنش انجام داد و بنابراین بلاکچین می تواند موجب حذف شخص ثالث شود.

جذب سرمایه

جذب سرمایه اولیه برای پروژه های جدید در سیستم بانکی سنتی کار راحتی نیست و به جلسات متعدد و مذاکرات فراوانی نیاز دارد. اما با وجود بلاکچین جذب سرمایه با عرضه اولیه توکن ممکن می شود.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند یکی از کاربردهای بسیار خوب بلاکچین است. قرارداد هوشمند پروتکلی برای انجام قراردادهاست که نیاز به اعتماد به شخص ثالث را از بین می برد. به این صورت که برنامه نویس شرایط خاصی را تعریف می کند که معامله در صورت وجود آن شرایط انجام می شود و یا در صورت رخ دادن یک اتفاق خاص دستورات مربوط به آن اجرا می شوند. با استفاده از قراردادهای هوشمند عنصر اعتماد کاهش یافته و امکان وقوع مشکل در توافق مالی و سر از دادگاه درآوردن بسیار کم می شود.

کاهش هزینه

تاثیر بلاکچین در کاهش هزینه در صنعت بانکداری به صورتی است که موجب می شود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار هزینه ها کاهش یابد که این مقدار برابر است با ۳۰ درصد هزینه های زیرساختی ۸ بانک جهانی.

کاهش هزینه تراکنش

در ارزهای دیجیتال که مبتنی بر بلاکچین هستند؛ کارمزد تراکنش ها بسیار پایین است.

افزایش امنیت

یکی از ویژگی های بلاکچین این است که اطلاعات وارد شده در آن قابل تغییر و دستکاری نیستند. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید بلاکچین یک صفحه کاغذ حاوی اطلاعات خاصی است. اکنون شما و چند نفر دیگر هر یک از این صفحه کاغذ عکس می گیرید و در تلفن همراهتان ذخیره می کنید. حالا اگر کسی اطلاعات این صفحه کاغذ را تغییر دهد و یا حذف کند دیگر نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد چرا که شما و چند نفر دیگر نسخه اصلی را دارید. وجود چنین قابلیتی در صنعت بانکداری می تواند موجب بهبود امنیت شود.

مدیریت هویت مشتریان

مدیریت و تایید هویت مشتریان در صنعت بانکداری بسیار اهمیت دارد چراکه لازم است از پولشویی و یا سایر انواع استفاده مجرمانه از پول جلوگیری شود. موسسات مالی برای مدیریت و تایید هویت مشتریان خود در سال بین ۶۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار هزینه می کنند اما استفاده از بلاکچین می تواند باعث کاهش هزینه های ارزیابی، ثبت و به روزرسانی اطلاعات هویتی شود و فرایند مدیریت هویت مشتریان را نیز آسان تر کند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *