کاربرد بلاکچین در بهداشت و درمان

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بلاکچین یک تکنولوژی بسیار قدرتمند است که می تواند صنایع و زمینه های فراوانی را متحول کند. اما اکثر مردم تنها با کاربرد آن در ارزهای دیجیتال آشنایی دارند در حالی که تعداد زمینه هایی که بلاکچین در آن ها می تواند به کار رود بسیار زیاد است. یکی از این زمینه ها بهداشت و درمان است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با کاربرد بلاکچین در بهداشت و درمان آشنا شویم.

بهبود امنیت

اطلاعات وارد شده در بلاکچین غیر قابل تغییر و دستکاری اند. در زمینه بهداشت و درمان هم دسترسی به یک دیتابیس همتا به همتا که اطلاعات آن غیرقابل دستکاری باشند؛ خیلی به ما کمک می کند. حتی به این طریق هزینه های اداری و اجرایی هم کاهش می یابند. بنابراین ثبت اطلاعات پزشکی بیماران در بلاکچین تاثیر خیلی خوبی در این زمینه می گذارد. جالب است بدانید که اطلاعات بیمارستان ها همیشه یکی از اهداف هکر ها برای حمله بوده اند؛ در نتیجه افزایش امنیت در این جا بسیار مهم است.

اشتراک اطلاعات

در سیستم سنتی امکان به اشتراک گذاری اطلاعات بیماران با سایر کلینیک ها و بیمارستان ها و… ممکن نیست. اما در بلاکچین می توان به افراد مجاز دسترسی داد تا بتوانند هرگاه لازم شد به سوابق بیماران در سایر بیمارستان ها و حتی سوابق داروهای آن ها دست پیدا کنند.

شفافیت

ثبت اطلاعات بیماران در بلاکچین شفافیت زیادی با خود به همراه دارد. این اطلاعات تنها در دست افراد مجاز قرار می گیرند و از خطر هکرها نیز در امان اند و در عین حال با شفافیتی که دارند؛ احتمال وقوع خطاهای انسانی را کاهش می دهند.

مدیریت داروها

با استفاده از فناوری بلاکچین می توان به خوبی داروها را مدیریت کرد و از انتشار غیر مجاز آن ها و یا جعل دارو جلوگیری کرد. همچنین استفاده از بلاکچین در اینجا با مزایای دیگری از جمله تاییدیه های درست و مناسب ذخایر دارویی و یا شرایط و میزان ارسال و همچنین تصدیق کیفیت داروها همراه است.

جلوگیری از کلاهبرداری در بیمه

کلاهبرداری در بیمه یکی از معضل های بزرگ در زمینه بهداشت و درمان است اما با استفاده از بلاکچین می توان از آن جلوگیری کرد. این در حالی است که در سیستم سنتی امکان مقابله با این گونه کلاهبرداری ها وجود ندارد.

موانع در استفاده از بلاکچین در بهداشت و درمان

مزایای فراوان استفاده از فناوری بلاکچین در زمینه بهداشت و درمان به این معنا نیست که هیچ مانعی بر سر راه وجود ندارد. از جمله موانع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگر قرار باشد تمامی شرکت های سلامت و پزشکی از فناوری بلاکچین استفاده کنند؛ لازم است که همه این شرکت ها با قوانین و مقررات کاملا مطابق باشند تا از مشکلات احتمالی در این زمینه جلوگیری شود.
  • استفاده از بلاکچین در زمینه بهداشت و درمان نیازمند هزینه اولیه نسبتا بالایی است که این هزینه اولیه در حقیقت دلیل اصلی اجتناب بسیاری از شرکت ها و مراکز از استفاده از بلاکچین است.
  • سیستم توزیع شده و مشارکتی شبکه بلاکچین در مقایسه با سیستم متمرکز سرعت پایین ترین دارد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *