کاربرد بلاکچین در بازاریابی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

تنها کاربرد فناوری بلاکچین در ارزهای دیجیتال نیست بلکه این فناوری قدرتمند در بسیاری از زمینه های کاربرد دارد و می تواند تحولات بزرگی ایجاد کند. یکی از این زمینه ها بازاریابی است که البته کاربرد فناوری بلاکچین در این زمینه هنوز به حداکثر پتانسیل خود نرسیده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا کاربرد بلاکچین در بازاریابی را بررسی کنیم.

حذف مراکز مدیریتی

اطلاعات وارد شده در بلاکچین غیر قابل تغییر و یا دستکاری اند و هر اطلاعاتی که قرار باشد به یک شبکه بلاکچین افزوده شود؛ لازم است توسط همه اعضای شبکه تایید شود. بدین ترتیب حتی قدرتمند ترین مراکز هم نمی توانند روی اطلاعات ثبت شده در بلاکچین تاثیر بگذارند و همچنین این اطلاعات از هکرها در امان اند.

حذف واسطه ها

در صنعت تبلیغات بخش زیادی از درآمد حاصل شده به انحصارگران تعلق می گیرد. به عنوان مثال شرکت هایی نظیر گوگل و… بخش خیلی زیادی از هزینه های دنیای مجازی را دریافت می کنند. البته که شرکتی مانند گوگل در مورد قوانین و هزینه ها با مشتریان صادق است و هیچ گونه فریبی در کار نیست اما با این حال هزینه تبلیغات به این صورت بسیار بالاست. اما با استفاده از فناوری بلاکچین تبلیغات به طور کامل تحت نظر مشتری هستند و دیگر نیازی نیست هزینه های گزافی صرف ربات ها شوند. برای انجام تبلیغات به این صورت توافق نامه ای تعیین می شود و شرایط کاملا مطابق با توافق نامه پیش می رود. هزینه های صرف شده در اینجا فقط و فقط بر روی انسان های واقعی صرف می شوند چرا که در شبکه بلاکچین هر فرد یک امضای دیجیتال دارد که این امضا ثابت کننده انسان بودن او است. همچنین یک مزیت دیگر در استفاده از بلاکچین برای این گونه تبلیغات این است که واسطه ای در این میان وجود ندارد.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند یکی از امکاناتی است که با وجود فناوری بلاکچین ممکن می شود. قراردادهای هوشمند پروتکلی برای انجام قرادادها هستند. در واقع برنامه نویس شرایط خاصی را تعریف می کند که معامله در صورت وجود آن شرایط انجام می شود و یا در صورت رخ دادن یک اتفاق خاص دستورات مربوط به آن اجرا می شوند. به این ترتیب در قراردادهای هوشمند دیگر نیازی به اعتماد کردن به شخص ثالث نیست. با استفاده از فناوری بلاکچین در بازاریابی می توان وظایف مارکتینگ را با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام داد.

محدودیت های استفاده از بلاکچین در بازاریابی

با وجود مزایای فراوانی که در استفاده از بلاکچین در بازاریابی وجود دارد؛ اما هنوز هم بلاکچین در این زمینه به حداکثر پتانسیل خود نرسیده است. دلیل این امر وجود برخی موانع و محدودیت ها است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بلاکچین یک فناوری بسیار جدید است که هنوز هم بسیاری از افراد با آن آشنا نیستند و بنابراین تعداد مشترکین آن خیلی زیاد نیست. با این شرایط تبلیغات در بلاکچین تاثیر کافی ندارند.
  • مقیاس پذیری در بلاکچین هم مشکل ساز است چرا که تنها امکان انجام ۲۰ تراکنش در ثانیه وجود دارد که این عدد در بازاریابی بسیار کم است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *